Fot. Krzysztof Witek / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Na zdjęciu dr Piotr Szopa
Reklama

Czas tymczasowych rządów Krzysztofa Żaby w Muzeum-Zamek w Łańcucie dobiegł końca. Jego nowym dyrektorem w czwartek został dr Piotr Szopa. 

Krzysztof Żaba tymczasowym dyrektorem łańcuckiego muzeum był od 25 lutego br., gdy po 33 latach dyrektorowania na emeryturę przeszedł Wit Karol Wojtowicz. Już wtedy było wiadomo, że Żaba na czele rezydencji będzie nie dłużej niż do końca listopada. 

W kolejnych miesiącach Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konkurs na dyrektora Muzeum-Zamek w Łańcucie. Wygrał go dr Piotr Szopa, dotychczasowy pracownik rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, gdzie był zatrudniony od 2005 roku. 

Szopa w IPN od 2018 r. stał na czele Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, jest doktorem historii oraz magistrem prawa. Oficjalnie dyrektorem muzeum w Łańcucie został od 1 listopada, w czwartek uroczyście to ogłoszono w obecności władz Podkarpacia.

Wizytówka Podkarpacia

Piotr Szopa w trakcie swojego wystąpienia zapowiedział, że będzie kontynuował działania swoich poprzedników, wprowadzi nowe inicjatywy kulturalne, by przyciągać nowych zwiedzających, a Muzeum-Zamek nadal będzie znaczącym centrum kultury i edukacji. 

– Ta placówka jest bardzo ważna w skali europejskiej, a być może światowej – mówił Szopa. Łańcuckie muzeum nazwał „dumą” i „wizytówką” Podkarpacia. Podkreślał, że jego prestiż zbudowali pracownicy. – Wkładacie w to swoją energię i pasję – komplementował załogę.

Piotra Szopy słuchał m.in. Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. – Zamek w Łańcucie to ogromne dziedzictwo Podkarpacia – podkreślał marszałek.

Nowego dyrektora powitała też urzędująca jeszcze wojewoda Ewa Leniart, która mówiła, że zamek w Łańcucie jest „bardzo znaczącą instytucją kultury w wymiarze ogólnopolskim, a funkcja dyrektora jest „niezwykle odpowiedzialna”.

Wierzę głęboko, że umiejętności, którymi dysponuje nowy dyrektor, dadzą nowy impuls do rozwoju kultury i wiedzy historycznej – mówiła wojewoda Leniart.

Kadencja Piotra Szopy potrwa trzy lata. W czwartek przekazał do muzeum dwa dokumenty z XIX wieku związane z wizytą w zamku cesarza Franciszka Józefa – to korespondencja pomiędzy ówczesnym starostą powiatu łańcuckiego a naczelnikiem gminy Czarna.

Łańcucka rezydencja 

Muzeum słynie z pięknych wnętrz i niezwykłej kolekcji pojazdów konnych. Otacza go stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, niegdyś ściśle związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

Muzeum posiada 9 ekspozycji stałych. Wśród nich jest także multimedialne Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego (w dawnej Oranżerii i Ujeżdżalni). Na miłośników kwiatów czeka Storczykarnia, prezentująca różne gatunki tych roślin.

Turyści mogą również obejrzeć kolekcję sztuki cerkiewnej, a w dawnym Kasynie Urzędniczym poznać historię Łańcuta. Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama