Reklama

Walki robotów sumo, przejazdy wyścigowych robotów podążających po linii i  niekonwencjonalne konstrukcje były atrakcją II Zawodów Robotów ROBO~motion. Impreza odbyła się  w sobotę na Politechnice Rzeszowskiej.

[Not a valid template]

Ogólnopolskie Zawody Robotów odbyły się w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym PRz. Zawody są jedyną okazją w roku, by na Podkarpaciu zobaczyć w akcji roboty skonstruowane przez zawodników z całej Polski.  Dodatkowo zorganizowano pokazy i warsztaty dla najmłodszych.

Zawody robotów odbywają się w różnych konkurencjach. W każdej z nich robot musi spełniać określone regulaminem wymogi. Główną zasadą jest to, że robot musi być całkowicie autonomiczny. Nie może kontaktować się z zawodnikiem podczas walk czy przejazdów na czas i nie może być również w jakikolwiek sposób zdalnie sterowany. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie roboty to konstrukcje własne – projektowane i budowane przez zawodników. Wyjątkiem jest jedynie konkurencja LEGO Sumo, gdzie roboty budowane są przez zawodników z gotowych elementów.

W zawodach robotyki biorą udział nie tylko studenci uczelni wyższych, ale również i młodzież ze szkół średnich i gimnazjalnych. – Chociaż w Rzeszowie to dopiero drugie spotkanie, to takie zawody w Polsce odbywają się praktycznie co tydzień, ponieważ w naszym kraju jest bardzo dużo pasjonatów robotyki – wyjaśnia dr Tomasz Żabiński, organizator zawodów. – Spotykamy się przede wszystkim po to, by promować technikę i robotykę. W naszym konkursie uczestniczą również przedstawiciele firm przemysłowych, które pokazują, że można połączyć zabawę z przemysłem.

Jak zaznacza dr Żabński, rzeszowskie zawody wyróżniają się tym, że są bardzo popularne wśród najmłodszych. – Jesteśmy powiązani z Politechniką Dziecięcą i z firmami, które zajmują się promowaniem robotyki wśród najmłodszych. Dlatego w tym roku przeznaczyliśmy całą salę z atrakcjami dla najmłodszych – wyjaśnia dr Żabiński.

Robotyka została stworzona po to, by ułatwić ludziom życie. – Na początku chodziło o to, by roboty mogły zastąpić człowieka w takich najprostszych czynnościach manualnych. Obecnie jednak dążymy do tego, by mogły działać w bardziej zaawansowanych czynnościach, czyli tworzymy inteligentne urządzenia, które będą mogły nas wyręczać i pomagać w życiu codziennym, na przykład pomagać osobom starszym – mówi dr Tomasz Żabiński.

Na zawody do Rzeszowa przyjechał Damian Szymański, tegoroczny  wicemistrz Europy z Wiednia, student III roku z Politechniki Gdańskiej. Przywiózł cztery roboty typu line follower. – To roboty, które służą do ścigania się po czarnej linie na białej planszy. Wygrywa ten, który najszybciej pokona trasę. To takie wyścigi Formuły 1 w świecie robotów – opowiada Damian. – Takiego robota jest dość trudno zrobić, ponieważ dużo jest programowania i projektowania elektroniki. Wszystko robimy od zera, ale zacząć może praktycznie każdy, np. na klockach lego robiąc roboty proste w obsłudze.

Damian swoje pierwsze roboty zaczął robić w gimnazjum. – To było takie hobby, chciałem robić coś praktycznego. To sposób na naukę elektroniki i projektowania w praktyce. Jeździ i się rusza, a to o wiele ciekawsze dla mnie, no i dla widzów – wyjaśnia Damian, który w przyszłości planuje się zajmować robotyką w przemyśle. Dodaje, że Polscy konstruktorzy są jednymi z najlepszych w Europie i wygrywają praktycznie wszystkie zawody

Rzeszowskie zawody w szczególności charakteryzują się połączeniem rozwiązań profesjonalnych z hobbistycznymi. – Do tego służy właśnie konkurencja freestyle, gdzie jedynym ograniczeniem jest fantazja ludzi – mówi dr Żabiński.

Wyniki zawodów

SUMO

1. BigSlim (Politechnika Poznańska)

2. Sesorianov (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej)

MINISUMO

1. Enova (Politechnika Gdańska)

2. StealthMamut (Politechnika Śląska)

3. Er dwa (Politechnika Wrocławska)

4. Razor (Politechnika Poznańska)

5. Antiga (Politechnika Poznańska)

6. FRodo 2.0 (Technikum nr 7 w Rzeszowie)

MICROSUMO

1. uSlim (Politechnika Poznańska)

2. MicroMamut (Politechnika Śląska)

3. Venom (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

4. Nastyk (Politechnika Rzeszowska)

5. Iryd (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej)

NANOSUMO

1. PUGA (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej)

2. Ironmaster (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

3. nSlim (Politechnika Poznańska)

4. Sesorian (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej)

5. Barylax2 (Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej)

LINE FOLLOWER STANDARD

1. Fuzzy – 16.93s (Politechnika Gdańska)

2. Pionier – 18.52s (Politechnika Rzeszowska)

3. Spectrum – 20.08s (Politechnika Gdańska)

4. Pluton – 20.99s (Politechnika Opolska)

5. Fox – 24.62s (Politechnika Gdańska)

LINE FOLLOWER TURBO

1. Impala – 11.52s (Politechnika Warszawska)

2. 4bot – 23.06s (Politechnika Gdańska)

3. Thunderstorm – 11.41s (wynik z eliminacji) (Akademia Górniczo-Hutnicza w

Krakowie)

LINE FOLLOWER ENHANCED

1. Thunderstorm – 12.17s (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

2. Pionier – 21.51s (Politechnika Rzeszowska)

3. 4bot – 27.43s (Politechnika Gdańska)

4. Er 3 – 30.67s (Politechnika Wrocławska)

MICROMOUSE

1. Rapid – 9.15s (Politechnika Wrocławska)

2. Vampire2 – 10.97s (Politechnika Wrocławska)

3. Razor – 46.44s – (Gimnazjum nr 10 w Tarnowie)

FREESTYLE

1. Beta Azoty (PWSZ Tarnów)

2. Tokarka CNC Prototyp (Politechnika Rzeszowska)

3. Chariot (Politechnika Rzeszowska)

LEGOSUMO

1. Brick

2. Banshee

3. Zorgon

4. Rupert

5. Misiu

6. Lucky

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: