Do 28 lipca przebywać będzie w Rzeszowie około 1000 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” budujących „Żywy pomnik” św. Jana Pawła II. 21 lipca na rzeszowskim Rynku odbędzie się koncert.

[Not a valid template]

 

Stypendyści przyjechali do Rzeszowa w piątek (17 lipca). Rzeszów jest trzynastym miastem odwiedzanym przez podopiecznych Fundacji. Dotychczas obozy formacyjno-integracyjne odbyły się m.in. w Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Bydgoszczy, czy Lublinie. Hasłem rzeszowskiego obozu jest „Bądź chrześcijaninem naprawdę”.

Z myślą o mieszkańcach Rzeszowa, 21 lipca na Rynku odbędzie się koncert, podczas którego stypendyści, wraz z publicznością, będą śpiewem i tańcem dziękować za czas obozu. Podczas obozu podopieczni programu stypendialnego poznają bogatą historię i kulturę Podkarpacia.

Stypendystów na ulicach można poznać po charakterystycznych żółto-niebieskich koszulkach.

Młodzież do tańca i różańca

Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska na zajęciach i wykładach zaprezentują stypendystom możliwości kształcenia na obu uczelniach.

– W Rzeszowie są możliwości kształcenia, uprawiania sportu, korzystania z kultury, leczenia, turystyki. Maksymalnie promuję swoje miasto. Bezwzględnie do nas przybywajcie – zachęcał do zamieszkania w Rzeszowie młodych ludzi prezydent Tadeusz Ferenc.

Dużą atrakcją tegorocznego obozu w Rzeszowie będą wycieczki wyjazdowe po regionie. Grupa licealistów i gimnazjalistów odwiedzi m.in. Karpacką Troję, Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku czy Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Stypendyści będą uczestniczyć także w dniu skupienia, kręgach biblijnych, codziennych nabożeństwach. – Cieszymy się z tego przyjazdu także dlatego, że jest to młodzież do tańca i różańca. Nasza fundacja nie musi wstydzić naszych podopiecznych – podkreślał bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy rzeszowski.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Powstała w 2000 r., jest owocem pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Fundacja wspiera rozwój i wyrównuje szanse edukacyjne zdolnej młodzieży z małych miejscowości i niezamożnych rodzin. Do nadrzędnych zadań Fundacji można zaliczyć promowanie nauczania św. Jana Pawła II.

W pierwszych latach swojej działalności Fundacja wspierała 500 stypendystów z małych miast i terenów wiejskich z pięciu najuboższych diecezji Polski: drohiczyńskiej, ełckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej i radomskiej.

Obecnie programem stypendialnym objętych jest prawie 2500 młodych ludzi z całej Polski, głównie uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pomoc udzielana jest także do czasu do ukończenia studiów. Prawie połowa stypendystów Fundacji to studenci, którzy kształcą się na 55. kierunkach w całej Polsce, a także za granicą.

Na Podkarpaciu ze stypendium Fundacji korzysta 198 osób, dla których przeznaczono ok. 800 tys. zł.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od początku istnienia programu stypendialnego organizuje obozy wakacyjne dla stypendystów. Ich głównym celem jest zapoznanie z największymi ośrodkami naukowymi, kulturowymi i gospodarczymi Polski, jak również integracja i formacja duchowa. To okazja do tego, aby gimnazjaliści i licealiści poznali miasta, w których być może będą w przyszłości studiować.

Jak zostać stypendystą Fundacji?

Należy spełnić kilka kryteriów. Podstawowym jest średnia ocen – nie niższa niż 4,8 w przypadku uczniów gimnazjum i liceum, a także pochodzenie z małej miejscowości – do 20 tysięcy mieszkańców oraz dochód w wysokości 0,7 najniższej średniej krajowej brutto na członka rodziny.

Stypendium składa się z dwóch pakietów: socjalnego, z którego pieniądze można przeznaczyć na opłacenie kosztów dojazdu do szkoły czy kupna odzieży, oraz naukowy – na zakup książek, instrumenty, opłacenie korepetycji bądź dostęp do internetu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama