Rzeszowski zalew będzie odmulony. Protesty ekologów odrzucone

19
Zdjęcie: Ekoskop
Reklama

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie odrzuciło protest ekologów na odmulenie rzeszowskiego zalewu. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku.

– Ekologom przysługuje odwołanie od decyzji SKO, ale to nie wstrzymuje prac nad odmuleniem zalewu – mówi Rzeszów News Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa, który we wtorek był w Krakowie, gdzie spotkał się z dyrekcją Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, który jest właścicielem zalewu.

Wizyta była bardzo owocna, bo władze Rzeszowa dostały zapewnienie, że do 23 lutego zostanie podpisana umowa pomiędzy RZGW a Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej na finansowanie odmulenia zalewu. Inwestycja szacowana jest na ok. 50 mln zł. W RZGW powołano specjalny zespół, który będzie pilotować rzeszowską inwestycję.

– Po podpisaniu umowy, RZGW ogłosi przetarg na wybór wykonawcy odmulenia zalewu w systemie „zaprojektuj – buduj”. Inwestycja ma być zrealizowana w przeciągu pięciu lat – do 2023 roku – powiedział nam Andrzej Gutkowski. 

Na bazie RZGW powstała państwowa spółka „Wody Polskie”, która ma swoje regionalne oddziały. Powstał on również w Rzeszowie, ale wiadomo, że inwestycję będzie prowadził krakowski oddział RZGW. – Dlatego, że Kraków ma większe doświadczenie w prowadzeniu takich inwestycji – słyszymy w ratuszu. 

Z efektów spotkania Andrzeja Gutkowskiego z władzami RZGW w Krakowie nie kryje zadowolenia Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Chcę, żeby teren zalewu był miejscem, gdzie mieszkańcy będą wypoczywali. Chcemy w tym rejonie rozwijać sporty wodne, m.in. kajakarstwo. Liczymy na to, że po odmuleniu zalewu terenami zainteresuje się biznes, że będą powstawały nowe restauracje – powiedział Rzeszów News Tadeusz Ferenc.

Pierwsze prace związane z odmuleniem zalewu rozpoczęły się w 2010 r., ale szybko je wstrzymano po protestach ekologów, którzy uważali, że roboty doprowadzą do wyginięcia rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Na zalewie gniazduje ok. 100 gatunków ptaków, jest on również największym w naszym kraju siedliskiem ściśle chronionej rośliny – kotewki orzecha wodnego, a ponadto bobrów i wielu gatunków ryb.

W przypadku kotewki warto wyjaśnić, że zalew nie jest jej środowiskiem naturalnym, a kilkanaście lat temu została ona sprowadzona do Rzeszowa i umieszczona na zalewie. 

Zalew objęty jest obszarem chronionym „Natura 2000”. Jego odmulanie to niekończąca się saga. Miasto Rzeszów ma związane ręce, bo zalew, który powstał 1974 r., jest własnością RZGW i ratusz nie może być inwestorem odmulenia zbiornika.

Rzeszowski zalew jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. W planach już jest, by nad zbiornikiem powstał pływający hotel oraz „Marina” – ośrodek sportów wodnych i rekreacji.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

19 KOMENTARZE

 1. Zima jest zawsze, ale śnieg już nie koniecznie, mimo to wyciągi narciarskie funkcjonują. Sporty wodne można uprawiać na zalewie praktycznie od kwietnia do października (kajakarstwo, rowerek, żaglówki itd.). Jest to dużo lepszy potencjał inwestycyjny, aniżeli sporty zimowe. Prezydent obiecywał nam MEGA AQUAPARK. My taki Aquapark już mamy jest nim zalew trzeba go tylko rekultywować-) Dodam również, że ten zalew z takim zamysłem był również budowany-)

 2. Super pozytywna informacja, jedna z priorytetowych inwestycji. Ten zalew przy ponad 200 tysięcznym mieście stale powiększającym się ma ogromny potencjał i uzasadnienie ekonomiczne aby rozbudować go jako centralny ośrodek sportów wodnych. Ekonomiczne jest to potężny potencjał inwestycyjny. Widziałem niedaleko Poznania narty wodne ciągnięte za pomocą tyrolki.
  Z najważniejszych inwestycji pozostało jeszcze do klepnięcia: Przedłużenie Rejtana, Budowa Centrum Komunikacyjnego i Budowa Sądu aby odzyskać wreszcie zamek dla udostępnienia go kulturze i Turystom.

 3. Czyli należy miec nadzieje ze zaczną wywozic ten syf :
  czyli 2,5 miliona m3 szlamu tj 45 .000 kontenerów 20 stopowych
  Czy kraków juz znalazl miejsce na wylewanie tego bagna – czy już ustalil jakimi ulicami te sam.ciężarowe będą sie przemieszczać i w jakich godzinach
  Czy zasuwy w koncu zostaną podniesione na moście karpackim aby rzeka niosła tak jak zawsze było wszystko do morza ? –
  bo jak syf zostanie wywieziony to co dalej czy znowu za 40 lat kolejne czyszczenie

  • Nie jestem architektem w zakresie projektów wodno-lądowych ale ja nie widzę problemu. Prawie do samego zalewu są tory kolejowe. Można szlam wywieźć na Śląsk pociągiem i zapełnić nim puste sztolnie kopalne. Zamulanie w przyszłości rozwiązałbym ulokowaniem na stałe dyfulera. Wydziałem osobiście jak taka barka pracuje na zalewie w Niedzicy. Docelowo za kilkanaście lat można zbudować kolejny stopień w Zarzeczu i tam uwzględnić automatyczne odbieranie mułu już bez użycia dyfulera.

 4. Nareszcie. To rewelacyjna informacja. Moim marzeniem jest aby w przyszlosci caly zalew zostal zagospodarowany jako: RZESZOSSKIE CENTRUM SPORTOW WODNYCH. Moglby sie nazywac: Res Water Sport

 5. To wspaniała wiadomość. Po pierwsze ta woda zaczynała już cuchnąć. Po drugie w mieście gdzie mieszka około 250tyś taki ludzi zalew posiada ogromy potencjał inwestycyjny. Po trzecie to cudowne miejsce na stworzenie Rzeszowskiego centrum sporów wodnych. Za kilkanaście – kilkadziesiąt lat można by było zrobić drugie spiętrzenie w okolicy Siedlisk i Zarzecza.

 6. Jestem anty nastawiony do działań ekologów ale w tym wypadku to mają naprawdę mega rację. Ten zalew powinno się pozostawić w świętym spokoju. Rzeszowianie tego niedoceniają ale mają naprawdę swietny zalew, więc protesty powinny w conajmniej setkach osob odbywać się przed ratuszem i nie powinno być żadnej zgody na estakady mostowe. Ten most można wybudować przed rozlewiskiem gdzie szerokość rzeki to tylko 8-10 metrów co diametralnie obniża koszty tej południowej obwodnicy.

  • Tak, zostawić tak jak jest, niech to wszystko zarasta, gnije i śmierdzi… BRAWO!! Rezerwaty to można poza miastem tworzyć… Ekolodzy to najchętniej by polikwidowali w Polsce przemysł, wycofali auta spalinowe, pozamykali elektrownie i stworzyli ogromny Park Polska – takie zoo dla zachodniej Europy haha

Comments are closed.