Fot. Jakub Molin / Facebook.com / Kamil Bednarek

18 artystów z siedmiu krajów wystąpi podczas 14. Rzeszów Carpathia Festiwal, który odbędzie się w dniach 25-27 maja. Gwiazdą imprezy będzie wokalista Kamil Bednarek.

Rzeszów Carpathia Festiwal, którego pomysłodawcą jest Anna Czenczek, dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, odbędzie się na scenie rzeszowskiego Rynku. Tym razem w zmaganiach wokalnych weźmie udział 18 artystów.

O Grand Prix i inne cenne nagrody zawalczy 8 zespołów i 10 solistów z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Litwy, Ukrainy oraz Izraela, którzy wygrali kwalifikacje i zostali zaproszeni do Rzeszowa. Wyboru dokonało jury, któremu przewodniczyła Dorota Szpetkowska, wraz z Tomaszem Filipczakiem, Romanem Owsiakiem oraz Markiem Kościkiewiczem.

Polskę reprezentować będzie dziewięciu przedstawicieli: B17, Natalia Capelik-Muianga, Jakub Jonkisz, Angelika „Angie” Kłaczyńska, Jakub Kołcz, Kasia Nova, Szymon Pejski, Jędrzej Skiba i Mariusz Wawrzyńczyk.

Podczas 14. Rzeszów Carpathia Festival wystąpi trójka artystów ze Słowacji: Martin Harich, Jungle Label, Papyllon; dwójka z Czech – So Fine i Jan Vytásek. Po jednym reprezentancie mają Izrael (Hodia Ben Chimol), Ukraina (Kate Miracle), Węgry (Ruby Harlem) i Litwa (Neringa Siaudikyte).

Zespoły oraz wokaliści będą walczyć o nagrodę Grand Prix wartą 15 tys. zł, którą należy przeznaczyć na wydanie płyty lub zorganizowanie trasy koncertowej. Zwycięzca otrzyma również zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji festiwalu oraz pamiątkową statuetkę. Jury przyzna także nagrody za I, II i III miejsce oraz nagrody specjalne za najlepszą kompozycję, dla najlepszego instrumentalisty i za największą osobowość sceniczną.

W tym roku uczestnicy festiwalu po raz pierwszy powalczą także o nagrodę Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR w Warszawie – Kryształowy Kamerton, o nagrodę ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz o nagrodę finansową Fundacji im. Krzysztofa Dzikowskiego w Warszawie.

Krzysztof Dzikowski będzie honorowym gościem tegorocznego festiwalu. To on napisał słynne przeboje, jak „Ciągle pada”, „Anna Maria”, czy „Dozwolone do lat osiemnastu”.  Dzikowski w tym roku obchodzi jubileusz 80-lecia urodzin.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Muzyczna bitwa uczestników Rzeszów Carpathia Festival rozpocznie się w sobotę 26 maja o godz. 18:00. Dzień wcześniej, w piątek, artyści będą mieli próby. Dla publiczności będzie to też okazja do wzięcia udziału w spotkaniu autorskim z Krzysztofem Dzikowskim. O 12:00 w Studiu Koncertowym Radia Rzeszów Dzikowski spotka się z fanami i rozda swoją książkę pt. „Fruwam po ziemi”.

Młodym artystom w trakcie sobotnich występów towarzyszyć będzie orkiestra festiwalowa Tomasza Filipczaka. Zanim wejdą oni na scenę, odbędzie się koncert zespołu „Grzane Wino”. Podczas sobotniego wieczoru na rzeszowskim Rynku o 21:00 zabrzmi również wyjątkowy koncert „Niebo z moich stron” z największymi przebojami polskiej piosenki autorstwa Krzysztofa Dzikowskiego. Zaśpiewają je artyści z Centrum Sztuki Wokalnej. 

Niedzielny finał (27 maja), podczas którego zostaną ogłoszone wyniki festiwalu, wystąpią jego laureaci, o 19:00 rozpocznie Gala Piosenki Dziecięcej. Wystąpi również Eleonora Vecchio, laureatka Grand Prix ubiegłorocznej edycji festiwalu. Gwiazdą finału będzie Kamil Bednarek, polski wokalista reggae, twórca takich hitów jak „Cisza”, „Szukając szczęścia”, „Chodź, ucieknijmy”, czy „Takie chwile jak te”. Koncert Bednarka rozpocznie się o 21:00.

Podczas festiwalu zaplanowano mnóstwo atrakcji dla dzieci. Do Rzeszowa przyjedzie nawet „Koziołek Matołek”. Centrum Bajki z Pacanowa w niedzielę od 17:00 do 20:00 przygotuje strefę zabawy i rodzinne konkursy. Niespodzianki szykuje również Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Nie zabraknie konkursów rodzinnych z nagrodami. Do wygrania będą m.in. zaproszenia do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.

14. Rzeszów Carpathia Festiwal poprowadzą Ilona Małek – dziennikarka TVP Rzeszów, oraz Mateusz Szymkowiak – dziennikarz TVP2, reporter „Pytania na śniadanie”, znany z I edycji „The Voice of Poland”. Festiwalowe koncerty będą transmitowane w TVP Polonia, TVP2 oraz „na żywo” w sobotę i niedzielę od 20:00 do 22:00 przez Radio Rzeszów. 

Główną ideą Rzeszów Carpathia Festival jest promowanie oryginalnych, autorskich utworów i artystów stojących u progu kariery. Od zwycięstwa w Rzeszowie zaczął się wielki muzyczny sukces m.in. zespołu Pectus, Kasi Popowskiej, Sarsy, Kasi Moś. Organizatorem festiwalu są Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie i Estrada Rzeszowska.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama