Reklama

Skandal rasistowski w Rzeszowie z udziałem żołnierza zawodowego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie. Jest on podejrzewany o znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej 18-letniego Portugalczyka.

O incydencie, do którego doszło 9 kwietnia w hotelu „Iskra” przy ul. Dąbrowskiego, dowiedzieliśmy się z naszych policyjnych źródeł.

Sprawa wychodzi teraz na jaw, bo policjantom z rzeszowskiego wydziału do walki z przestępczością pseudokibiców udało się ustalić osobę podejrzewaną o rasistowski atak na 18-letniego ucznia z Portugalii, który wraz kolegami ze swojego kraju mieszkali w „Iskrze”.

Portugalscy uczniowie szkoły średniej przebywają w Rzeszowie w ramach unijnego programu „Erasmus+”, który związany jest z wymianą młodzieży. Uczniowie z Portugalii przyjechali do Rzeszowa na zaproszenie Technikum Mechanicznego przy ul. Hetmańskiej. Zostali zakwaterowani w „Iskrze”.

Opiekun poszedł na policję

Ale portugalscy uczniowie i ich opiekunowie nie będą dobrze wspominać pobytu w Rzeszowie. Feralnego dnia, czyli 9 kwietnia, ok. godz. 22:00 Portugalczycy wychodzili z hotelu.

– Kilkoro z nich na swoje nieszczęście nie wiedziało o tym, że ma ciemniejszą karnację skóry. Jak to zobaczyli nasi „patrioci”, to pomyśleli: „Co u nas będą robić islamiści?”. Gdy Portugalczycy wychodzili z hotelu, jeden z nich został zaatakowany przez mężczyznę, który, jak teraz ustaliliśmy, jest żołnierzem zawodowym 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, pełni służbę w I Batalionie Strzelców Podhalańskich przy ul. Lwowskiej.  Żołnierz wyzywał Portugalczyka od „brudasów”, „ku…w”. 18-latek został także przez żołnierza poszarpany za ubranie i włosy – mówi nam jeden z policjantów rzeszowskiej komendy.

Portugalscy uczniowie o zdarzeniu powiadomili swoich opiekunów. Jeden z nich złożył zawiadomienie na policję, co potwierdza Adam Szeląg, rzecznik rzeszowskiej komendy. – Zawiadomienie dotyczyło podejrzenia popełnienia przestępstwa na tle narodowościowym. Członek grupy „Erasmus+” został przesłuchany. Ustaliliśmy osobę podejrzewaną o popełnienia przestępstwa. To żołnierz zawodowy – potwierdza Szeląg.

Policjanci ręce załamali

– Krew nas zalała, jak dowiedzieliśmy o tym, co się stało. Wystarczą nam już chyba wydarzenia z Białegostoku [marsz ultranacjonalistów Obozu Narodowo-Radykalnego – red.]. To wstyd, że i u nas mamy do czynienia z rasizmem. A jeszcze, jak dowiedzieliśmy, że sprawcą jest 38-letni żołnierz, który od 11 lat służy w wojsku i ma za sobą misje w Afganistanie, to już ręce załamaliśmy. Jak na 38 lat powinien być chyba mądrzejszy – mówią nasi rozmówcy z policji.

Policjanci chętnie zatrzymaliby żołnierza „Podhalańczyków” i przedstawili mu zarzuty znieważania na tle narodowościowym i naruszenia nietykalności cielesnej 18-latka z Portugalii, ale przez to, że jest to żołnierz policja musiała sprawę oddać Żandarmerii Wojskowej, która pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów wszczęła dochodzenie.

– Nie jesteśmy uprawnionym organem do prowadzenia takiego postępowania – tłumaczy Adam Szeląg.

Ustalenie personaliów mężczyzny, który zaatakował 18-latka z Portugalii nie było takie proste. Okazało się bowiem, że 38-letni żołnierz przyszedł do „Iskry” odwiedzić jednego z gości hotelowych. Feralnego dnia był już po służbie. Policjanci zabezpieczyli monitoring. W tym tygodniu udało im się ustalić, kto może być sprawcą rasistowskiego ataku.  To wspomniany żołnierz.

– Na takie sytuacje nie będziemy bierni – zapewniają policjanci.

„Powszechne znieważenie”

Prokuratura potwierdza, że nadzoruje dochodzenie Żandarmerii Wojskowej.

– 18-latek był krótko przesłuchiwany bez profesjonalnego tłumacza. Nie zna dobrze języka polskiego. To, co się wydarzyło, wymaga szczegółowego wyjaśnienia. Portugalczyk będzie jeszcze raz przesłuchiwany. Opiekun, który złożył zawiadomienie, nie był bezpośrednim świadkiem incydentu. Na razie trudno powiedzieć, czy na pewno mamy do czynienia z rasistowskim znieważeniem. Najprawdopodobniej panowie przechodzili obok siebie w hotelu i się potrącili. Ze strony żołnierza padły wulgarne słowa – mówi prokurator Piotr Pawlik.

Z informacji, jakie posiada prokuratura, wynika, że doszło do „powszechnego znieważenia, tak jak zwykli ludzie między sobą się znieważają”. – Na razie nic nie wskazuje na to, żeby to było rasistowskie znieważenie – przekonuje prokurator Pawlik. Ale dodaje, że więcej będzie wiadomo, gdy Portugalczyk jeszcze raz zostanie przesłuchany.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

23 KOMENTARZE

 1. Poziom reprezentujesz autentycznie wysoki, jak i twoje elity. Dwie kadencje z rzędu w opozycji i odreagować wciąż nie można? A za lewacką ciotę podobnie jak za brudasa możesz dostać wp… Wyrażaj się.

 2. I co to znaczy „pewnie w dodatku muslim”? A ty jesteś „katol”? Gdyby to był muzułmanin (jak to sprawdzić, mijając kogoś na schodach? po zapachu?), to mógłby dostać z łokcia? Bandyci z IS niczym się nie różnią od takich jak ty w swoim dzieleniu ludzi na nadludzi i podludzi. To co, do Rzeszowa nie może już przyjechać nikt z południa Europy nawet? Ty byłeś gdzieś w życiu? Bo wkrótce nie tylko Iskra, ale i inne hotele przestaną mieć zainteresowanie, polecą głowy, etaty i pensje. A co z narzeczonymi, mężami rzeszowianek? Będziecie się mścić, że nie chciały kogoś takiego pokroju? I szturchać łokciami ludzi oficjalnie na terenie miasta w UE przebywających? Niedoczekanie wasze, „patryjoci”

 3. Ludzie, news na zasadzie ktoś coś, dotknęli się łokciami? Ojeny! Straszne, mi wpierdol spuszczono na koncercie, straciłem telefon i dokumenty, policjanci też załamali ręce, bo co oni mogą? Gówno, siedzieć na dupie i komentować.

 4. Hańbą jest nie tylko postawa tego żołnierza, ale również większość komentarzy poniżej usprawiedliwiających to zachowanie lub bagatelizujących całe zdarzenie. Prawdziwi chrześcijanie tak by nie pisali.

 5. W Rosji 20.08.13 na Kubaniu podczas turne zespołu „Bloodhound gang” . Na lotnisku w Krasnodarze tamtejsze osiłki o niemal zlinczowały kapelę. Również władze stanęły na wysokości zadania i nałożyły 5 letni zakaz wjazdu do Federacji. A członkowie kapeli zaczęli skamleć i przepraszać. I nie piszę tego jako prawicowy oszołom , bo ja ten zespół i jego prowokacyjne seksualnie teksty bardzo lubię. Ale dobrze im tak.

 6. Najlepiej zwolnić żołnierza wojsko wykastrować. Tylko kto wtedy będzie bronił Polski gdy będzie zagrożona fizycznie – lewicowe padałki i prawicowe intelektualisty. Dzięki temu, że są tacy ludzie można od czasu do czasu skompletować skład osobowy pułków. Od mądrości elit zależy jakim ideom takie osiłki służą i czy da się spożytkować ich agresję dla społeczeństwa. Słowem jak największy odsetek takich osobników powinien się znaleźć w armii. Jest tylko jeden problem – biurokraci ze Sztabu Generalnego boją się wysiłku fizycznego i zawiesili wszystkie programy walki bezpośredniej w Polskim Wojsku.
  Wacław Tokarz opisuje jak Kiliński w 1794 roku kompletował swój pułk w Warszawie – wcielał wszystkich uczestników bijatyk, awantur i burd jako „chętnych do potykania się”.

 7. Pani(e) Ram. Nie jestem dziennikarzem i pewnie napisałabym ten tekst podobnie , dlatego od dziennikarza wymagam czegoś więcej niż takiej nieporadnej, radosnej twórczości. Poza tym, umieszczenie fotografii żołnierzy w gali z rozpoznawalnymi, przypadkowymi twarzami to skandal i chamstwo zwykłe, bo trafi się jakiś głupek, który to źle zinterpretuje i co? Będzie Pan odpowiadał za napaść? Jak jakiś dziennikarz po pijaku będzie zaczepiła małolaty w barze to ja wpadnę do redakcji , strzelę parę fotek z łapanki i i umieszczę pod tytułem „Dziennikarze lubią małolaty” i przypadkiem pan się tam znajdzie i co? Jak pójdziesz człowieku do sklepu na zakupy, do roboty albo do przedszkola po dziecko? Ciekawe czy jak okaże się , że nie doszło do aktu rasizmu to napisze Pan sprostowanie. A tak na marginesie to skąd oni wiedzieli, że są obrażani skoro nie rozumieją po polsku?

 8. Nieważne czy na tle rasistowskim czy nie. Powinien w trybie natychmiastowym zostać usunięty ze służby. Jest coś takiego jak nietykalność cielesna. Żołnierz powinien być wzorem a nie bandytą. Nie potrafi chlać więc niech nie tyka sie wódki.

 9. haha co za artykuł, co za kretyn to bazgrał ?? „Jak to zobaczyli nasi „patrioci”, to pomyśleli: „Co u nas będą robić islamiści?” Mam rozumieć ze autor tych wypocin umie czytać w myślach ?? Poza tym po co baranie mieszasz w to patriotów skoro gość byl jeden .. ? prosze o odpowiedzi autora .. A tak wogole cala afera o poszarpanie gostka ? bo byl Portugalcem ? pewnie w dodatku muslim ale o tym sie nie mowi ..

 10. Wnioskuję, że wojsko mamy przygotowane na przyjęcie rozpasanych po europie zachodniej emigrantów z Afryki. Zanim zapadnie wyrok proszę zadać sobie pytanie do czego powołane jest wojsko w przypadku wojny.

 11. Niestety banda faszystowskich, łysych debili, ośmielonych tym, co wyprawia i wygaduje kaczyński i ziobro, wypełzła z kanałów ściekowych gdzie ich miejsce.
  Przecież teraz za pobicie policjanta jest ułaskawienie, a za pobicie geja albo murzyna będzie medal.

 12. Ten artykuł to jakiś żart.
  „Kilkoro z nich na swoje nieszczęście nie wiedziało o tym, że ma ciemniejszą karnację skóry”
  Tego nie skomentuje.

  „18-latek był krótko przesłuchiwany bez profesjonalnego tłumacza. Nie zna dobrze języka polskiego”
  Wcale nie zna języka polskiego. Ci Portugalczycy są tu od 3 tygodni, porozumiewają się łamaną angielszczyzną.

  „przyjechali do Rzeszowa na zaproszenie Technikum Mechanicznego przy ul. Hetmańskiej.”
  Oni przyjechali do technikum elektronicznego.

 13. Panie Marcinie ja rozumiem, że „dwójka” coś powiedział, ale tu cyt.”– Krew nas zalała, jak dowiedzieliśmy o tym, co się stało. Wystarczą nam już chyba wydarzenia z Białegostoku [marsz ultranacjonalistów Obozu Narodowo-Radykalnego – red.]. To wstyd, że i u nas mamy do czynienia z rasizmem. ” to już lekka przesada 😉 Spać nie mogli po nocach, no normalnie wszystkie środki rzucili na ten odcinek walki z „rasizmem” (no chyba, że taki delikatny jest). Dlaczego „Rasizmem”, a nie rasizmem, bo dziwnym trafem po całej tej litanii dotyczącej ataku na Portugalczyka prokurator mówi i tu kolejny cyt.”Na razie trudno powiedzieć, czy na pewno mamy do czynienia z rasistowskim znieważeniem. Najprawdopodobniej panowie przechodzili obok siebie w hotelu i się potrącili. Ze strony żołnierza padły wulgarne słowa… Na razie nic nie wskazuje na to, żeby to było rasistowskie znieważenie – przekonuje prokurator Pawlik.”
  Na siłę kreowany jest gów… temat. Ot pewnie panowie się zderzyli, a że jednym z nich był żołnierz to w żołnierskich słowach powiedział co o tym myśli. Po takim tekście na waszym portalu facet będzie miał problemy w jednostce, bo aż do Warszawy dojdzie, że jakiś Podhalańczyk to kawał ch… i rasisty. Jeden tekst, a może zaważyć na życiu tego żołnierza, który nawiasem mówiąc – jak napisane jest w tekście – był w Afganie.

 14. Przykre ale podejrzewam, że może być prawdziwe.
  „Afgańczycy” maję pewne skrzywienie, tylko nikt nie chce przyznać im racji. Przebywając w ciągłym stresie, następuje „luz” najczęściej wiadomo po czym -alkoholu. Nasz OBROŃCA jest po powrocie widziany jako zbrodniarz, rasista itd. a wykonuje to co powinien – ROZKAZ. Można pisać i pisać tylko po co? wszak prokurator, żyjący w spokoju, z pewnością jutrzejszej pensji jest w stanie ocenić na chłodno rzeczywistość.

Comments are closed.