Pojawiło się burzowe ostrzeżenie pierwszego stopnia, które Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla całego województwa podkarpackiego. Nad nasz region wraca kapryśna pogoda i intensywne opady deszczu.
Burze były już w tym roku powodem podtopień oraz zniszczeń materialnych na Podkarpaciu. Są również osoby, które ucierpiały w nawałnicach.
Burzowe ostrzeżenie dla regionu
IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia, które dotyczy burz na terenie całego województwa podkarpackiego. Będzie ono obowiązywać w czwartek (31 lipca) od godziny 12:00 i potrwa co najmniej do godz. 21:00. Zagrożony burzową pogodą jest także Rzeszów oraz powiat rzeszowski.
Według komunikatu ekspertów w dziedzinie meteorologii, miejscami mogą tu wystąpić burze, którym lokalnie będą towarzyszyć silniejsze opady deszczu do 30 mm. W trakcie burz porywy wiatru mogą osiągać 65 km/h. Takie podmuchy mogą nawet łamać gałęzie i konary drzew. Ponadto lokalnie mogą się pojawić opady drobnego gradu.
Zagrożenie lokalnymi podtopieniami
Jak podkreślają specjaliści, istnieje zagrożenie silniejszymi opadami deszczu mogącymi powodować zalania i podtopienia. Dotyczy to przede wszystkim dotyczy obszarów zurbanizowanych. W związku z opadami, dla całego województwa podkarpackiego wydano także hydrologiczne ostrzeżenie pierwszego stopnia.
Poziom wód w rzekach przepływających przez nasz region może się gwałtowanie podnieść. Ze względu na swój charakter, intensywny punktowy opad może powodować więc zagrożenie hydrologiczne, szczególnie na obszarach miejskich, ze strony mniejszych rzek.
Ostrzeżenie to obowiązuje w czwartek (31 lipca) od godz. 12:00 do 23:00. Według zapowiedzi IMGW, burzowa aura może powrócić na Podkarpacie w trakcie nadchodzącego weekendu (2-3 sierpnia).
Czytaj więcej:
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.






![Gigantyczny pożar i katastrofa samolotu przy granicy z Podkarpaciem. Trwa walka z żywiołem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-roztocze-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)
![Rzeszowskie Juwenalia wystartowały. Barwny korowód studentów przejął miasto [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/juwenalia-korowod-2026-15-218x150.jpg)




![Rusza przebudowa na DW 987, będą utrudnienia. Dwa nowe mosty na mapie Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/mosty-czarna-sedziszowska6-218x150.jpg)




![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)







![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)
![Ranking liceów i techników 2026. Jak wypadły rzeszowskie szkoły? [LISTA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/technikum-liceum-rzeszow-218x150.jpg)


![Rzeszów rozdaje pieniądze na zabytki. Kto dostał dotacje i ile? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zabytki-rzeszow2026-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)


![Niebezpieczne sceny na A4 w kierunku Rzeszowa. Zajeżdżał drogę, było blisko tragedii [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/autostrada-a4-niebezpieczne-manewry-218x150.jpg)
![Rzeszów Bramą Karpat. Wielki festiwal, Bieszczady i legenda punk rocka w Hali Podpromie [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/ksu-wikipedia-218x150.jpg)




![Rusza przebudowa na DW 987, będą utrudnienia. Dwa nowe mosty na mapie Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/mosty-czarna-sedziszowska6-324x235.jpg)