– Dziś jest czas, aby rozpocząć ich realizację – uważa podkarpacki europoseł PiS Tomasz Poręba.
Na środowej konferencji w Rzeszowie europoseł Tomasz Poręba i marszałek podkarpacki Władysław Ortyl (PiS) podsumowali kilkuletnie działania podejmowane na szczeblu samorządowym i europejskim na rzecz rozwoju Podkarpacia.
– W ostatnich latach koncentrowaliśmy się na określonych priorytetach, takich jak droga S19, strategia karpacka, rozwój kolei. Dziś jest czas, aby rozpocząć ich realizację – mówił Poręba, który jest wiceprzewodniczącym komisji transportu Parlamentu Europejskiego.
Eurposeł PiS podkreśla także znaczenie rozwoju infrastruktury w regionie ze szczególnym uwzględnieniem drogi S19. Politycy PiS od dawna apelowali do rządu najpierw Donalda Tuska, a potem Ewy Kopacz, by przyspieszyć prace nad utworzeniem tej drogi ekspresowej, która byłaby częścią szlaku Via Carpathia.
Na odcinek Lublin-Rzeszów, który znalazł się w tzw. sieci bazowej TENT (europejskiej sieci transportowej), rozpisane są już przetargi. Odcinek Rzeszów-Babica znalazł się w kontrakcie terytorialnym województwa podkarpackiego. Politycy PiS zapewniają, że również i tam wkrótce rozpoczną się prace.
– Ostatnio zaś zapadła pozytywna decyzja środowiskowa w sprawie budowy odcinka do Barwinka. Wszystko to pozwala z optymizmem patrzeć na powstanie tej drogi na Podkarpaciu – uważa Tomasz Poręba.
Władysław Ortyl przypomniał działania podejmowane na rzecz utworzenia strategii makroregionalnej dla Karpat. Region Karpat spełnia kryteria strategii makroregionalnych opisane przez Komisję Europejską, nie jest jednakże uwzględniony w żadnej z wielostronnych form współpracy UE.
Ortyl zaznaczył, że większość państw regionu Karpat to państwa należące do UE i większość problemów tego regionu podlega unijnym politykom. W ostatnich latach udało się zorganizować kilka konferencji poświęconych tej tematyce jak również przeprowadzić pierwszą w historii PE debatę podczas sesji plenarnej.
– W dalszym ciągu staramy się rozwijać ten efekt związany z Karpatami na poziomu samorządu, stąd moja inicjatywa przy mocnym wsparciu europosła Poręby – w komitecie regionów utworzyłem regionalną grupę karpacką, która liczy obecnie 25 osób. W najbliższym czasie będziemy się spotykali, aby na tym poziomie wspierać strategię dla Karpat – mówił marszałek podkarpacki.
W ostatnim czasie w PE Tomasz Poręba był inicjatorem dwóch deklaracji pisemnych – w sprawie S19 i strategii makroregionalnej dla regionu Karpat. – Zależy nam na tym, by polski rząd otrzymał dla tych inicjatyw jak najsilniejsze wsparcie z Brukseli – tłumaczy europoseł PiS.
Tomasz Poręba i Władysław Ortyl przypomnieli także o modernizacji podkarpackich linii kolejowych. – Udało się zagwarantować środki na modernizację linii Dębica-Mielec-Ocice, teraz pora na kolejne – mówił Poręba.
– Rozwój gospodarczy obszarów wschodnich jest konieczny – dodał Władysław Ortyl.
(ak)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.












![Miłość, która ratuje świat. Wesołego Alleluja – mówi europoseł Bogdan Rzońca na Wielkanoc 2026 [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/Zyczenia-video-Bogdan-Rzonca-Wielkanoc-2026-218x150.jpg)


![W Rzeszowie powstanie Zielona Promenada. Miasto ogłasza przetarg, wiemy co się tam znajdzie [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zielona-promenada-staroniwa-rzeszow-218x150.jpg)


![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)













![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)












