Zdjęcie: Maciej Rałowski

Cztery zarzuty usłyszała dzisiaj w katowickiej prokuraturze Anna H., była szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie.

Anna H. dzisiaj rano została zatrzymana przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Była szefowa rzeszowskiej apelacji została przewieziona do Katowic, gdzie w tamtejszej prokuraturze przedstawiono jej cztery zarzuty.

– Dotyczą one m.in. przyjęcia od przedsiębiorcy z Leżajska korzyści majątkowych w kwocie ponad 170 tysięcy złotych, w tym w postaci drogiego alkoholu i usług budowlanych, w związku z pełnieniem funkcji publicznej oraz w zamian za podjęcie się załatwienia spraw w instytucjach państwowych, przekroczenia uprawnień na szkodę interesu publicznego i prywatnego, a także przedłożenia w instytucji dysponującej środkami publicznymi poświadczającego nieprawdę dokumentu w celu uzyskania pożyczki – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Anna H. jest zamieszana w aferę podkarpacką, która wybuchła w lipcu 2014 r. Została potem zawieszona w czynnościach służbowych, a w marcu ub. r. odwołana ze stanowiska. W wyniku postępowania dyscyplinarnego, w ubiegły piątek została prawomocnie wydalona z zawodu prokuratora, co pozwoliło prokuraturze na przedstawienie jej zarzutów.

Przedsiębiorcą, od którego Anna H. miała wziąć łapówkę jest Marian D., prezes firmy paliwowej „Maante” z Leżajska, który jest głównym podejrzanym w aferze podkarpackiej.

Z ustaleń prokuratury wynika, że była szefowa rzeszowskiej apelacji przestępstw się dopuściła od kwietnia 2009 r. do lipca 2014. – Podstawą stawiania jej zarzutów są zeznania świadków, wyjaśnienia innych podejrzanych, a także treść zarejestrowanych rozmów telefonicznych – informuje Prokuratura Krajowa.

Prokuratura po przesłuchaniu Anny H. podejmie decyzje, jakie wobec niej podejmie środki zapobiegawcze.

Anna H. szefową Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie była od 14 grudnia 2007 r.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama