Zdjęcie: Materiały prasowe LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT od czerwca 2017 roku zamierzają uruchomić bezpośrednie połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku. – Sprawa jest już przesądzona – mówią władze przewoźnika. 

O uruchomieniu bezpośrednich połączeń z Rzeszowa do Nowego Jorku (lotnisko w Newark) mówiło się od kilku miesięcy. W czwartek w Rzeszowie władze spółki potwierdziły te informacje.

– Jesteśmy obecnie na etapie liczenia kosztów, które takie loty będą generować. Na dziś mogę jednak powiedzieć, że sprawa jest już przesądzona i będziemy latać z Rzeszowa do Nowego Jorku – powiedział Rzeszów News Stefan Malczewski, członek zarządu PLL LOT.

Niedługo po tej informacji skontaktował się z nami Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u, który twierdzi jednak, że „do tej pory nie zapadła żadna wiążąca decyzja dotycząca uruchomienia bezpośredniego połączenia z Rzeszowa do Newark”.

„LOT dostrzega potencjał w rosnącej liczbie pasażerów, która każdego roku podróżuje z na tej trasie i analizuje możliwości jak najlepszego wykorzystania tego potencjału. Jest jednak zdecydowanie za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek ustaleniach w tej sprawie. Na ten moment nie ma decyzji co do tego, czy i kiedy takie połączenie mogłoby zostać uruchomione oraz według jakiego rozkładu” – napisał w przesłanym nam oświadczeniu Adrian Kubicki.  

Nieoficjalnie mówi się, że Stefan Malczewski, informując media, że LOT na pewno uruchomi połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku, pospieszył się. 

Bezpośrednie rejsy mają być uruchomione od czerwca 2017 r. – dwa razy w tygodniu. Jeszcze nie wiadomo, w jakie dni będą loty. LOT chce, by połączenie było całoroczne. Rejsy mają być obsługiwane przez wyleasingowane Boeingi 767, które na pokład zabierają około 200 pasażerów.

Bezpośrednie połączenia z Rzeszowa do Nowego Jorku mają wrócić po sześciu latach. LOT obsługiwał je w latach 2007-2010 – dwa razy tygodniu: w czwartki na lotnisko Newark, w niedziele na drugie nowojorskie lotnisko JFK.

Rzeszów był wówczas wśród trzech polskich miast, po Warszawie i Krakowie, które miały bezpośrednie połączenia transatlantyckie. W 2011 r. rejsy zostały skasowane, bo LOT nie miał czym ich obsługiwać, głównie ze względu na opóźnienia w dostawie Dreamlinerów.

Bezpośrednie połączenia do Nowego Jorku chce w promocji wykorzystać samorząd podkarpacki i miasto Rzeszów. Na ten cel ma zostać wydana w najbliższych latach kwota 45 mln zł. Samorząd podkarpacki zamierza wydać 27,5 mln zł, a miasto Rzeszów – 17,5 mln zł.

Pieniądze z miejskiego budżetu będą rozbite na pięć lat. W pierwszym roku miasto na promocję wyda 3,1 mln zł, w drugim – 4,4 mln zł, trzecim i czwartym po 4,3 mln zł, a w ostatnim roku ok. 1,4 mln zł.

Współpraca: (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama