Zdjęcie: Materiały Uniwersytetu Rzeszowskiego

Pierwsza tura rekrutacji na rzeszowskie uczelnie już za nami. Ci, którzy nie dostali się na swoje wymarzone kierunki , mogą spróbować swoich sił jeszcze w drugim podejściu lub skorzystać z oferty konkurencyjnej placówki szkolnictwa wyższego.

Na Politechnice Rzeszowskiej pierwsza tura rekrutacji zakończyła się 10 lipca. – W Systemie Internetowej Rekrutacji (SIR) zarejestrowało się 6892 chętnych. Spośród 13 000 osób, które zdały w tym roku maturę na Podkarpaciu, ponad 4800 wyraziło chęć studiowania na Politechnice Rzeszowskiej. Ponadto zarejestrowało się ponad 2000 osób z całej Polski – podsumowuje pierwszą turę rekrutacji Anna Worosz, rzecznik prasowy PRz.

Najbardziej obleganymi kierunkami na Politechnice okazały się logistyka, finanse i rachunkowość, informatyka, automatyka i robotyka oraz zarządzanie.

Tym, który nie udało się dostać na najbardziej popularną uczelnię techniczną na Podkarpaciu, mogą swoich sił spróbować raz jeszcze. Rekrutacja uzupełniająca trwa do 13 września.

Kandydaci mogą aplikować jeszcze na takie kierunki jak: biotechnologia (50 miejsc), inżynieria chemiczna i procesowa (30), inżynieria medyczna (50), matematyka (30), ochrona środowiska (20), technologia chemiczna (50), mechanika i budowa maszyn (50) oraz zarządzanie i inżynieria produkcji (40).

Dwa ostatnie kierunki  prowadzone są na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli. Wszyscy ci, którzy chcący brać udział w rekrutacji uzupełniającej, powinni utworzyć nowe konto w SIR.

Co oferuje Uniwersytet?

Uniwersytet Rzeszowski również prowadzi drugą turę rekrutacji, która zakończy się na Wydziale Sztuki 8 września, Muzyki i Medycznym oraz w Pozawydziałowym Instytucie Biotechnologii  – 14 września, w Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, Prawa i Administracji – 15 września,  Socjologiczno – Historyczny – 16 września (Muzeologia, II st., Bezpieczeństwo Wewnętrzne, w przypadku pozostałych specjalności rekrutacja trwa do 23 września).

Na Wydziale Filologicznym i Pedagogicznym rekrutacja trwa do 17 września, Biologiczno-Rolniczym, Wychowania Fizycznego i Ekonomii do 18 września.

– Na chwilę obecną wszystkie kierunki dostępne w ofercie zostaną uruchomione, choć ostateczna decyzja zapadnie po zakończeniu drugiej tury rekrutacji – wyjaśnia Maciej Ulita, rzecznik prasowy UR.

Podczas tegorocznej rekrutacji najmniej chętnych było na muzeologię i filozofię, bo jak tłumaczy Ulita, są to „specyficzne i dość elitarne kierunki”. Długą listę rezerwowych miały m.in. kierunki: lekarski, prawo, ekonomia, filologia angielska.

– Na niektórych kierunkach, np. prawo, rekrutacja w II turze jest prowadzona, mimo ogromnego zainteresowania w I turze (4 osoby na miejsce). Jest to związane ze specyfiką procesu rekrutacji i progami punktowymi ustalonymi na poszczególnych kierunkach – osoby, które mogłyby wypełnić limit przyjęć nie spełniają minimalnych wymogów ustalonych przez Wydział. Uruchamiając drugą turę na kierunkach cieszących się dużym zainteresowaniem stwarzamy możliwość dostania się na studia lepszym maturzystom, a tym sposobem podnosimy jakość kształcenia – tłumaczy Maciej Ulita.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Najbardziej obleganym kierunkiem na UR był lekarski. Na jedno miejsce przypadło 35 osób.

Wolne miejsca na WSIiZ

Na liście uczelni, które rozpoczęły w sierpniu drugą turę rekrutacji nie mogło zabraknąć oczywiście dwóch największych na Podkarpaciu prywatnych uczelni.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie prowadzi rekrutację dodatkową do 30 września m.in. na takich kierunkach jak: dietetyka, filologia angielska, filologia angielska z językiem chińskim, fizjoterapia, grafika komputerowa i produkcja multimedialna, projektowanie gier komputerowych, kosmetologia, media cyfrowe i komunikacja wizerunkowa, psychologia w zarządzaniu.

Nowa specjalność na WSPiA

Druga tura rekrutacji w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkole Wyższej również trwa do 30 września. Na WSPiA można studiować prawo, administrację/zarządzanie i bezpieczeństwo wewnętrzne. 

Uczelnia, aby przyciągnąć studentów do siebie, wprowadziła kilka nowości. Jedną z nich jest nowatorski system nauczania i sprawdzania wiedzy, czyli „EDR-SBS” (Edukator – Step-By-Step). O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Ponadto, w nowym roku akademickim WSPiA uruchamia na kierunku administracja anglojęzyczną specjalność Management of Transport, Shipping, Logistics.

– Jest to unikatowa specjalność, która kształci specjalistów na potrzeby jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż usługowych. Absolwenci MTSL będą potencjalnymi pracownikami m.in. firm transportowych, spedycyjnych oraz u operatorów usług logistycznych – wyjaśnia Przemysław Pawlak, rzecznik prasowy WSPiA.

Zajęcia w języku angielskim prowadzą wybitni specjaliści i praktycy z zakresu logistyki i transportu z Polski i z zagranicy. Nowa specjalność pojawi się także na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne – „bezpieczeństwo narodowe”.

– Są to studia adresowane do osób, które swoją przyszłość wiążą z bezpieczeństwem państwa, zarówno w ujęciu lokalnym, państwowym, jak i międzynarodowym. Jest to także odpowiedź na dynamicznie zmieniającą się sytuację geopolityczną i tworzone nowe etaty związane z obsługą zadań z zakresu bezpieczeństwa narodowego – tłumaczy Pawlak.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama