Mieszkańcy rzeszowskiego osiedla Załęże nie mogąc doczekać się konsultacji z przeciwnikami i zwolennikami spalarni, sami organizują spotkanie. Czy urzędnicy na nie przyjdą?

Mieszkańcy osiedla Załęże twierdzą, że urzędnicy wydając zgodę na budowę spalarni przy ul. Ciepłowniczej, nie powiedzieli wszystkiego, co kryje się za tą inwestycją. Mieszkańcy domagali się konsultacji, podczas których problem spalarni nazywanej „instalacją termicznego przetwarzania z odzyskiem energii” zostanie przedstawiony także z punktu widzenia przeciwników tej inwestycji. Więcej o spalarni pisaliśmy TUTAJ.

Spotkania zarówno z prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem, jak i dyrektorem Elektrociepłowni Rzeszów Grzegorzem Pelczarem odbyły się, ale nie usatysfakcjonowały mieszkańców. Nie było na nich bezstronnych specjalistów. Wreszcie takie spotkanie, na które zostają zaproszeni wszyscy zainteresowani, zorganizowali sami mieszkańcy zrzeszający się w Komitecie Mieszkańców „Społecznym Komitecie Ochrony Środowiska”.

Na spotkanie zaproszono przedstawicieli inwestora, czyli Elektrociepłowni Rzeszów, radnych Rzeszowa, Radę Osiedla Staromieście i Załęże oraz przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego. Mieszkańcy w organizowanym spotkaniu planują oddać głos przedstawicielom każdej z wymienionych instytucji.

– Nasza motywacja do zorganizowania takiego spotkania wynika z faktu, iż mieszkańcy nie posiadają informacji o planach budowy inwestycji, której postęp jest już na zaawansowanym etapie. Brak wiedzy mieszkańców jest efektem tego, że miasto Rzeszów oraz inwestor, którym jest PGE, nie przeprowadzili szerokiej kampanii informacyjnej, ani konsultacji, które w naszej ocenie, w przypadku takiej inwestycji byłyby wskazane – mówi Agnieszka Matuszewska, przedstawicielka Komitetu Mieszkańców.

– Pod naciskiem mieszkańców inwestor udzielił pewnych informacji, jednak wydają się one w dalszym ciągu niewystarczające – dodaje.

Komitet Mieszkańców będzie reprezentował Paweł Głuszczyński, który od 25 lat zajmuje się problematyką przeciwdziałania powstawaniu i bezpiecznego zagospodarowania odpadów, a przez ostatnie 7 lat pracował jako ekspert w projektach dotyczących odpadów medycznych, realizowanych przez UE, Bank Światowy w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Obecnie reprezentuje w Polsce pozarządową organizację sieciową Zero Waste Europe.

– Naszym celem jest podjęcie merytorycznej dyskusji, która ostatecznie będzie mogła odpowiedzieć na pytanie, które zawarte jest w temacie spotkania „Spalarnia śmieci w Rzeszowie – Rozwiązanie czy problem dla mieszkańców?” – mówi Matuszewska.

Spotkanie w sprawie budowy i instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, która ma powstać na terenie Elektrociepłowni Rzeszów przy ulicy Ciepłowniczej, odbędzie się w piątek (20 listopada) o godz. 16:30 w Ośrodku Konferencyjno-Szkoleniowym Klubu Zodiak w Rzeszowie przy ul. Mieszka I 48/50.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama