Zdjęcie: Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News

Rzeszów włącza się do Europejskiego Dnia Bez Samochodów. 22 września (czwartek) będzie można za darmo jeździć autobusami MPK. Ale nie wszyscy. Kierowcy aut nie będą też mogli jeździć w strefie A. 

Europejski Dzień Bez Samochodu jest połączony z kampanią Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności. Obie akcje potrwają w dniach 16-22 września w całej Europie. Hasłem tegorocznej kampanii jest „Inteligentny transport. Silna gospodarka”.

Do kampanii po raz kolejny włącza się Rzeszów. Od piątku (16 września) do czwartku (22 września) będzie ona promowana na wyświetlaczach w autobusach MPK, na miejskich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

W sobotę (17 września) zaś odbędzie się rodzinny rajd rowerowy „Wiatr we włosach”. Zbiórka o godz. 8:45  przed MDK przy ul. Osmeckiego 51.

Rowerzyści wyruszą o godz. 9:00. Przejadą ścieżką rowerową nad Wisłok do Ośrodka „Marina”, gdzie odbywać się będą gry, zabawy i konkursy, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej). Powrót zaplanowano na 13:00.

W trakcie przejazdu rowerzystów ulicami Rzeszowa będą promowane ekologiczne formy mobilności – środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszych oraz transport multimodalny.

W sobotę w Rzeszowie odbędzie się jeszcze jeden przejazd rowerowy, którego celem jest zachęcenie mieszkańców do wybierania alternatywnych środków podróżowania, m.in. chodzenia pieszo, jazdy na rolkach, rowerze.

W przejeździe może wziąć udział każdy. Wystarczy przyjść na Rynek na godz. 17:00. Rowerzyści wyruszą o 17:10. Przejadą ulicami: Kościuszki, 3 Maja,aleja Lubomirskich, Chopina, Kilara, plac Śreniawitów, Dąbrowskiego, Chrzanowskiej, Langiewicza, Wita Stwosza, Wyspiańskiego, Reymonta, Konopnickiej, Kochanowskiego, Siemieńskiego, Stafieja, Wioślarska, Lubelska.

Metą będzie baza MPK, gdzie uczestnikom przejazdu zostanie zaprezentowany nowoczesny tabor ekologicznych autobusów, system informacji pasażerskiej (wizualnej i głosowej). Wśród uczestników będą rozlosowane upominki.

W niedzielę (18 września) będzie można skorzystać z bezpłatnego kursu specjalnego MPK – linii RZ „Zobacz Rzeszów”. Autobus wyruszy o godz. 13:00 sprzed Podziemnej Trasy Turystycznej. O trasie autobusu więcej możecie przeczytać TUTAJ.

We wtorek (20 września) w Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie odbędzie się spotkanie na temat funkcjonowania Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak działa System Zarządzania Transportem Publicznym, System Informacji Pasażerskiej oraz System Elektronicznego Poboru Opłat.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ponadto będzie również mowa o konsekwencjach, jakie spotykają pasażerów, którzy jeżdżą autobusami MPK bez biletu.

W środę (21 września) podobne spotkanie na temat rzeszowskiego systemu transportowego odbędzie w VI Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie.

Tego dnia mieszkańcy Rzeszowa ze stałym zameldowaniem będą mogli również za darmo oznakować rower. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty oraz dowód zakupu roweru lub oświadczenie, że jest się jego właścicielem. Znakowanie roweru chroni przed jego kradzieżą.

W czwartek (22 września) odbędzie się Europejski Dzień Bez Samochodu. W tym dniu autobusami MPK będzie można jeździć za darmo. Ale nie wszyscy. Z darmowej jazdy mogą korzystać ci, którzy będą mieli przy sobie dowód rejestracyjny, potwierdzający, że jest właścicielem samochodu lub jego współwłaścicielem.

Także w czwartek samochody nie będą mogły jeździć na terenie Strefy A, czyli po ulicach: Grunwaldzka, 3 Maja, Kościuszki i Plac Farny.

W czwartek będzie również Dzień Otwarty Centrum Zarządzania Transportem Publicznym, które znajduje się w biurowcu Miejskiego Zarządu Dróg przy ul. Targowej 1. Zostanie zaprezentowane działanie Inteligentnego Systemu Transportowego w Rzeszowie oraz zarządzania za jego pomocą komunikacją miejską.

W czwartek Zarząd Transportu Miejskiego przeprowadzi jeszcze akcję „Poczuj się jak zawodowy kierowca”. ZTM udostępni przy swojej siedzibie przy ul. Trembeckiego 3 dwa autobusy – najstarszy i nowy. Będzie można porównać nowoczesne ekologiczne autobusy ze starymi. To okazja do zajęcia miejsca w fotelu kierowcy.

ZTM zaprezentuje również w autobusie system informacji pasażerskiej – wizualny i głosowy.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama