Eleonora Vecchio z Włoch zwyciężczynią 13. Rzeszów Carpathia Festival [FOTO]

– Nie spodziewałam się tego, ale jestem bardzo szczęśliwa – mówiła podekscytowana Eleonora Vecchio z Włoch, która zdobyła Grand Prix 13. edycji Rzeszów Carpathia Festiwal 2017.

 

„13” okazała się szczęśliwą liczbą dla włoskiej wokalistki, która śpiewając piosenkę „L’amore non dipende” – muzykę i słowa napisał Francesco Colasanto – wywalczyła nagrodę Grand Prix wartą 15 tys. zł.

– Nie spodziewałam się tego, ale jestem bardzo szczęśliwa – mówiła Eleonora Vecchio.

Laureatka nagrodę pieniężną  musi wydać na zorganizowanie trasy koncertowej lub wydanie własnej płyty. Artystka otrzymała również pamiątkową statuetkę oraz zaproszenie, aby wystąpić podczas kolejnej edycji Rzeszów Carpathia Festival.

Eleonora Vecchio była jednym z dziesięciu finalistów, którzy zostali wyłonieni po piątkowych przesłuchaniach na rzeszowskim Rynku. Brało w nich udział 18 artystów z 9 krajów.

– Miałam okazję usłyszeć Eleonorę siedząc w jury międzynarodowego festiwalu na Litwie. Byłam wówczas zaskoczona jej wykonaniem – przepięknie zaśpiewała i też otrzymała wysoką nagrodę – wspominała Anna Czenczek, dyrektor i pomysłodawczyni Rzeszów Carpathia Festival.

– Na naszym festiwalu  już na próbach zauważyłam, że to bardzo dobra wokalistka. Bardzo się cieszę, że to właśnie ona przekonała do siebie jurorów i publiczność. Cieszę się, że festiwal rozsławia Rzeszów i nagroda tym razem jedzie do Włoch – dodawała Czenczek.

Kim jest zwyciężczyni?

Eleonora Vecchio swoje występy jako wokalistka rozpoczęła w wieku 16 lat, śpiewając w różnych barach i restauracjach na Sycylii, w jej ojczystym kraju i w Toskanii. Artystka brała udział również w kilku koncertach w teatrze na terenie całych Włoch, włączając musical  „Hairspray”, gdzie grała główną rolę – Tracy.

W 2008 roku dołączyła do Chóru Gospel w Livorno, natychmiast stała się solistką, z chórem występowała poza granicami Toskanii  w różnych włoskich miastach. Od 2008 roku poświęciła się studiowaniu techniki śpiewu i teorii muzyki.  Aktualnie Eleonora jest trenerem wokalnym w jednej z najważniejszych szkół śpiewu w Toskanii.

Zdobycie nagrody Grand Prix podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Rzeszów Carpathia Festival to dla włoskiej wokalistki nie pierwsze tak duże zwycięstwo.

Wcześniej Eleonora wygrała trzy ważne włoskie konkursy  – „Canta Targa” w Cecinie, „il Disco d’Oro” w Livorno i „il Pilone d’Oro” w Mesynie.  Ponadto, zdobyła 2. miejsce w prestiżowym „Slavianskim Bazaarze” w Witebsku na Białorusi i 2. miejsce w Kaunas Talent na Litwie.

Pozostali laureaci

Podczas 13. edycji Rzeszów Carpathia Festival pierwsze miejsce wywalczył polski wokalista LEON piosenką „Tylko powiedź”. Autorką słów jest popularna artystka młodego pokolenia – Sarsa. Muzykę do utworu skomponował Tomasz Konfederak. LEON za zdobycie pierwszego miejsca otrzymał nagrodę w wysokości 2 tys. zł.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Drugą lokatę zdobyła włoszka – Federica Marinari – śpiewając „My man”, do której sama napisała tekst. Autorem muzyki jest Ronny Aglietti. Artystka otrzymała nagrodę w wysokości 1,5 tys. zł.

Trzecia nagroda warta 1 tys. zł trafiła w ręce ukraińskiej wokalistki Edny za piosenkę „Come in”. Tekst i muzykę napisała Nadiya Hasyuk.

Największą osobowością muzyczną okazała się Nelly Lifanova z Rosji, która otrzymała nagrodę w wysokości 800 zł. Najlepszym instrumentalistą okazał się perkusista Mikhaylo Birchenko z ukraińskiego zespołu Secret Avenue, za co otrzymał nagrodę wartą 800 zł.

– To jeden z najsympatyczniejszych muzyków – mówił Marek Kościkiewicz, jeden z członków festiwalowego jury.

Jury nie przyznało w tym roku nagrody za najlepsza kompozycję, ponieważ uznało, że były one na tak wyrównanym poziomie, że wszyscy w niej zwyciężyli.

Natomiast cztery wyróżnienia otrzymali: Konrad Bebiołki (Polska) za utwór „Hajs”, Iga Kozacka (Polska) – „You better be there for me“ oraz dwa zespoły: Secret Avenue za piosenkę „Dirty steps” i Julii i Jędrzejowi Skiba  – Fault In Their Stars.

Pierwszy krok do wielkiej kariery

– Rzeszów deszczowy, ale niezwykle gościnny – mówił Marek Kościkiewicz. – W tym roku ta międzynarodowa grupa jak zwykle była silna i wspaniała – podsumowywał tegoroczną Carpathię Kościkiewicz.

– Ten festiwal to pierwszy krok do wielkiej kariery. Wszystkiego dobrego i największych sukcesów – mówił z kolei Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

– Serdecznie gratuluję wszystkim artystom. Mam nadzieję, że to początek ich wielkiej kariery – mówił Sławomir Kozioł, dyrektor regionalny centrum korporacji PKO Bank Polski, który był głównym sponsorem imprezy.

Na zakończenie 13. Rzeszów Carpathia Fetival wystąpiła jego ubiegłoroczna lauterka oraz Anna Cyzon.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama