Zdjęcie: Materiały organizatorów

Ludzie bez wiedzy o swojej przeszłości, pochodzeniu i kulturze są jak drzewa bez korzeni, dlatego młodzi ludzie z Fundacji Rzeszowskiej  „Sięgając do korzeni”, w nietypowy sposób opowiedzą o spuściźnie słynnego rzeszowskiego fotografa z przełomu XIX i XX wieku – Edwarda Janusza. 

Przez cztery dni trwania Europejskiego Stadionu Kultury (22-25 czerwca) w klubie festiwalowym na rzeszowskich bulwarach będzie można wziąć udział w projekcie  „Sięgając do korzeni”. Obejmuje on działania z pogranicza sztuk audiowizualnych, fotografii i archiwistyki społecznej.

„Sięgając do korzeni”

Wystawa plenerowa z fotoplastykonem „Sięgając do korzeni” zestawia rzeszowskie dziedzictwo fotograficzne z dziedzictwem pogranicza polsko-białoruskiego. Ponadto, mozaika zebranych w wyniku społecznej zbiórki  „januszy” zostanie uzupełniona kolażami autorstwa Kuby Kowalskiego, które równocześnie przedstawią Rzeszów współczesny i ten z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa pokaże, jak wiele nas łączy z naszymi wschodnimi sąsiadami i jak możemy utrwalać pamięć o naszych przodkach.

Cyjanotypia – otwarte warsztaty techniki fotograficznej

Jakim cudem na kartce papieru oświetlonej promieniami słońca pojawia się obraz? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów cyjanotypii w piątek (23 czerwca). Fanów fotografii organizatorzy zapraszają w godz. 16:30-18:30. Poznają oni jedną z najstarszych technik fotograficznych. Wykonają oryginalne zdjęcia, które staną się niezwykłymi pamiątkami.

Cyjanotypia to żywa historia fotografii pozwalająca poczuć klimat XIX wieku. Zajęcia organizowane dla dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin poprowadzi z pasją ekipa Fundacji Aparat Caffe.

Spotkanie z przeszłością

Rzeszów posiada niezwykły skarb, który łączy pokolenia, symbolizuje wspólną historię, tożsamość, więź z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Ów skarb ma formę bogatego archiwum fotograficznego – dorobku zakładu cesarsko-królewskiego nadwornego fotografa Edwarda Janusza i jego potomków.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Spotkanie w klubie festiwalowym na bulwarach z potomkinią Edwarda Janusza – Elżbietą Kaliszewską (DSAFiTA), kustoszem mającym pieczę nad dorobkiem zakładu E. Janusza – Rafałem Kocołem (Muzeum  Okręgowe w Rzeszowie) oraz koordynatorem cyfrowych zbiórek regionalnych pamiątek – Bożeną Jandą (WiMBP w Rzeszowie) przybliży uczestnikom temat rzeszowskiej przeszłości, pochodzenia mieszkańców i ich kultury w piątek w godz. 17:00-18:30.

Film „Rzeszowskie Janusze”   

W wyjątkowym klimacie można będzie oglądnąć także  film  „Rzeszowskie Janusze”  w piątek (23 czerwca) w godz. 18:30 – 19:00. To internetowa premiera filmu dokumentalnego o galicyjskim Rzeszowie, który ocalał od zapomnienia, dzięki fotografiom Edwarda Janusza, potocznie określanymi „januszami”.

„Sięgając do korzeni” – video mapping na drzewie

W sam weekend (24-25 czerwca) odbędzie się audiowizualne widowisko wykorzystujące jako tło koronę drzewa. To pierwsza tego typu artystyczna interwencja w Rzeszowie. Pokaz inspirowany postacią Edwarda Janusza symbolizuje rzeszowskie dziedzictwo kulturowe sięgające początków fotografii w Rzeszowie. Zapętlona projekcja rozpocznie się o 22:00 i potrwa do północy.

Ponadto na bulwarach w czasie ESK będzie można zobaczyć wystawę „Dobranocki ze wschodu”, przedstawiająca popularnych bohaterów animacji. Wystawa po zakończeniu festiwalu będzie prezentowana w Porcie Lotniczym Jasionka.

(ira)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama