Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka”. Od czwartku w Rzeszowie

Reklama

12 filmów długometrażowych, 12 filmów kilkuminutowych, spotkanie z reżyserem Claudem Greenem, koncert zespołu News Day i poruszające, skłaniające do refleksji produkcje. Tak właśnie zapowiada się pierwszy Festiwal Filmów Chrześcijańskich „Arka”, który odbędzie się w rzeszowskim kinie Zorza.

 

„Arka” to festiwal filmów chrześcijańskich, którego celem jest przede wszystkim propagowanie kinematografii o wysokich walorach artystycznych i etycznych. To też festiwal dla ludzi wierzących i poszukujących, którzy wychowani w kulturze obrazkowej, w filmach odnajdują odzwierciedlenia rzeczywistości –  własnych zachowań, wyborów, czy postaw.

Festiwal „Arka” w Rzeszowie odbędzie się w kinie Zorza (ul. 3 Maja 28) w dniach 8-11 grudnia.

– W programie Festiwalu znalazły się filmy z całego świata. Zostały one uporządkowane w  czterech tematycznych blokach – Wiara, Nadzieja, Miłość oraz Retrospektywa Juana Manuela Cotelo –wyjaśnia Lila Surma, organizatorka FFCH „Arka”.

Siła przebaczania

Na całość festiwalu składa się 12 filmów długometrażowych, które przeplatają się z filmami krótkometrażowymi.

W kategorii „Miłość” znajdziemy takie filmy jak: „Węzły życia” w reż. Jeffa Johnsona. Fabuła oscyluje wokół postaci Jessici, która spotyka swojego narzeczonego Toma, mimo, że ten… zginął w tragicznym wypadku. Zagubiona i niepewna zastanawia się, kim był mężczyzna, którego uważała za miłość swojego życia. Splot okoliczności pozwala jej odkryć, że spokój i równowagę daje jej wiara.

Drugą propozycją z tego kręgu jest „Czekając na motyle” w reż. Richarda Clarka Jr., Kenta Allena. Film to historia rodziny i jej skomplikowanych relacji. Tajemnica, która podzieliła przed laty najbliższych, nie pozwala im być znowu razem. Czy potrafią to zmienić? Piękny film o sile przebaczenia i nierozerwalnych, mimo przeszkód i konfliktów, więzach rodzinnych.

Animacje z Walta Disneya

W kategorii „Nadzieja” będzie można zobaczyć: „Hillsong: Niech rośnie nadzieja” (reż. Michael John Warren). Ta historia to opowieść o sile muzyki i wiary. Film opowiada historię australijskiego zespołu Hillsong United od trudnych początków, aż do niezwykłej międzynarodowej popularności. Ich piosenki, w każdą niedzielę, śpiewa ponad 50 milionów ludzi na całym świecie.

„Podróż Winnie” (reż. Janina Huettenrauch) to z kolei historia 11-letniej Winnie Muliisa, która śpiewa w dziecięcym chórze gospel w Ugandzie. Jej ojciec umarł, kiedy była małym dzieckiem – od tego momentu dzielnie zmaga się z przeciwnościami losu. Poznajemy ją, kiedy zaczyna największą przygodę swojego życia; razem z przyjaciółmi przygotowuje się do pierwszego europejskiego tournée chóru, w którym śpiewa. Dla Winnie to moment szczególny, bo wreszcie pozna osobę, która zmieniła jej życie na zawsze.

Kolejną propozycją z tego cyklu są: „Życie animowane” (reż. Roger Ross Williams) – niezwykle ciepły i poruszający dokument potwierdzający maksymę, że najlepsze scenariusze pisze samo życie. Gdy w wieku trzech lat Owen Suskind zaczął tracić zdolność chodzenia i mówienia, a współczesna medycyna nie była w stanie mu pomóc jego przyszłość wyglądała dosyć ponuro.

Na ratunek przyszły animacje z wytwórni Walta Disneya, dzięki którym chłopak zaczął stopniowo reagować na bodźce docierające do niego z ekranu telewizora oraz porozumiewać z najbliższą rodziną.

Kontrowersyjny pastor

„Prawie święty” (reż. Steve Hoover) – Ukraina końca lat 90. to kraj znajdujący się w ciągłej przemianie, targany zawirowaniami politycznymi. Na jej ulicach spotkać można tysiące młodych, bezdomnych ludzi, uzależnionych od alkoholu i ciężkich narkotyków.

Pastor Gennadiy Mokhnenko postanowił z tym walczyć. Jego metody były dość kontrowersyjne: Mokhnenko porywał młodzież z ulic i przewoził ich do ośrodka rehabilitacyjnego, był bowiem przekonany, że to jedyny sposób na uratowanie im życia. Choć jego działalność, kierowana dobrem podopiecznych, była szeroko negowana, nie rezygnował z raz obranych metod.

Film „Prawie Święty” portretuje życie i działalność Mokhnenki. To także film o mocnym antywojennym przekazie – Mokhnenko żyje i pracuje w ukraińskim Mariupolu, jego historia dzieje się w samym środku wielkiej polityki. Współproducentem „Prawie Święty” jest słynny Terrence Malick („Drzewo życia”), a autorem ścieżki dźwiękowej Atticus Ross („Social Network”).

Ostatni film z tego bloku to „Urodzony zwycięzca” (reż. Greg Kriek, Leoné Pienaar, Marié Cronjé), który jest niezwykłą opowieścią o życiowych drogach i wyborach Leona Terblanche’a bezskutecznie poszukującego odpowiedzi na pytanie: gdzie jest Bóg? Splot zdarzeń odmienia jego życie. Pewnego dnia doświadcza, że w życiu nie jest sam a jego historia nabiera nowego wymiaru.

Potrafiłbyś Go rozpoznać?

Kolejne filmowe propozycje zostały skatalogowane jako „Wiara” i tu znajdziemy „Objawienie” w reż. Emilio Roso.  Fabuła filmu jest dramatyczna – choroba, uzależnienia, samotność – to dramaty wpisane w codzienność  wiernych jednej z amerykańskich parafii. 

Bohaterowie „Objawienia” tracą cierpliwość do Tego, który wydaje się być głuchy na ich prośby  i nawet nie przypuszczają, że Bóg jest bliżej, niż im się wydaje. A gdyby Chrystus w ludzkim ciele stanął dziś przed Tobą? Potrafiłbyś Go rozpoznać? Obraz Emilio Roso, młodego, niezależnego twórcy, który ma w dorobku już kilka filmów, przy czym temat wiary pojawia się niemal w każdym z nich.

Gdy uczeń przewyższa mistrza…

Ostatni z bloków tematycznych nosi tytuł „Retrospektywa Juana Manuela Cotelo” i tu znajdziemy trzy filmy: „Ziemia Maryi”, „Ostatni szczyt”, „Ślady stóp”.

Pierwsza z propozycji to film z nieprzeciętną fabułą, oryginalną formą, pasjonującą akcją od pierwszej do ostatniej minuty. „Ziemia Maryi” to jeden z tych filmów, który nie pozostawia obojętnym. Reżyser filmu Juan Manuel Cotelo za główny cel postawił sobie stworzenie dzieła nie tylko dopracowanego pod kątem technicznym w najdrobniejszych szczegółach, nie tylko opowiadającego wciągającą historię, ale również zmieniającego ludzkie życia.

Następna produkcja to historia popularnego w Hiszpanii księdza Pablo Dominguezie Prieto , który w wieku 42 lat zginął w dramatycznych okolicznościach, schodząc ze szczytu Moncayo.

Ostatni film to film, w którym widz staje się pielgrzymem i wraz z bohaterami dostaje szansę na odkrycie swojej drogi życia, swojego Camino.

Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z reżyserem Claude Green, którego film „Doo Dah Man” (blok „Nadzieja”) znajdzie się w festiwalowym repertuarze. Historia, którą nam w swoim filmowym dziele przybliży artysta, będzie traktować o młodym chłopaku, Jake, który ma przed sobą całe życie.  Wspierany przez matkę i cudowną dziewczynę zamierza rozpocząć studia.

Jednak niespodziewany powrót dawno niewidzianego ojca – alkoholika, wywraca jego życie do góry nogami. Jake rusza w drogę. Podczas samotnej wędrówki spotyka Smitty’ego. Sprytny oszust wprowadza chłopaka w tajniki swojego fachu. Z czasem uczeń zaczyna przewyższać mistrza, a między mężczyznami zawiązuje się niezwykła więź.

Szczery i autentyczny New Day

Kolejna atrakcją będzie również koncert zespołu New Day-Nowy Dzień. Grupa zdobyła uznanie publiczności zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2005 roku na specjalne zaproszenie organizatorów Światowych Dni Młodzieży wystąpili jako główny reprezentant Polski w Kolonii, gdzie skandujący kilkusettysięczny tłum nie pozwolił mu zejść ze sceny. 

Popularność piosenek zespołu przerosła najśmielsze oczekiwania – potwierdziły to liczne wydawnictwa-składanki, na których New Day wyróżnia się oryginalnym brzmieniem i ciekawymi tekstami. Ich piosenki są pełne nadziei, modlitwy i prostoty, co sprawia, że ich muzyka jest autentyczna i szczera. 

Festiwal „Arka” zagości w 8 miastach w Polsce, m.in. w Rzeszowie. W stolicy Podkarpacia Festiwalowe produkcje będzie można zobaczyć w kinie Zorza (ul. 3 Maja 28).

Bilety w cenie: 11/13 zł – jeden film, 12 zł – koncert. Karnety jednodniowe: czwartek (3 filmy) -30 zł, piątek (4 filmy) – 40 zł, niedziela (3 filmy) – 30 zł. Karnet czterodniowy – 108zł.

Rezerwacje, a także szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. telefonu: 17 853 26 37 lub  u Bartosza Blicharza – tel. 605-551-449, e-mail: bartosz.blicharz@kinozorza.pl

Rzeszów News jest patronem festiwalu „Arka”.

PROGRAM FESTIWALU

Czwartek (8 grudnia)

– 16:00 – „Dowód”, krótkometrażowy, 7 min.

„Węzły życia” /2 to tangle, USA, 2016, dramat, 107 min. – reż. Jeff Johnson

– 18:30 – „Ateista”, krótkometrażowy 6 min

„Urodzony zwycięzca” / Born to win, RPA, 2014, dramat, 104 min. – reż. Frans Cronjé

– 21:00  „W drodze do Emaus”, krótkometrażowy, 8 min.

„Prawie święty” Almost holy, USA / Ukraina, 2015, dokumentalny, 100 min. – reż. Steve Hoover

Piątek (9 grudnia)

– 13:30 – „Wygodny Kościół”, krótkometrażowy, 4min.

„Ziemia Maryi” / Mary’s Land, Hiszpania, 2013, dokument fabularyzowany, 116 min. – reż. Juan Manuel Cotelo

– 16:00 – „Joy Story”, krótkometrażowy, 6 min.

„Życie animowane” / Life animated, USA 2016, animowany, dokumentalny, 89 min. – reż. Roger Ross Williams

– 18:10 – „To kim według ciebie jestem?”, krótkometrażowy, 4 min.

„Ostatni szczyt” /La ultima cima Hiszpania, 2010, dokumentalny, 82 min. – reż. Juan Manuel Cotelo

– 20:20 „Do poprawki”, krótkometrażowy,  8min.

„Doo Dah Man” – SPOTKANIE Z REŻYSEREM – Claude Green! USA, 2015, dramat obyczajowy, 92 min. – reż. Claude Green

Sobota (10 grudnia) 

– 11:00 – „Robić TO czy nie robić”, krótkometrażowy, 11min.

„Objawienie” /Revelatios, USA&UK, dramat, 90 min. – reż. Emilio Roso

– 13:10 – „Zombi vs Jezus”, krótkometrażowy, 7 min.

„Hillsong: Niech rośnie nadzieja” /Hillsong: Let Hope Rise, USA, 2016, dokumentalny, 103 min. – reż.  Michael John Warren

– 16:10 – Koncert zespołu 

– 16:10 – Koncert zespołu „New Day – Nowy dzień“

 Niedziela (11 grudnia)

– 16:00 – „Życie wieczne”, krótkometrażowy, 4min

“Czekając na motyle” /Waiting for butterflights USA, 2016, dramat, 120min. – reż. Richard Clark Jr., Kent Allen

– 18:30 – „38 godzin”, krótkometrażowy, 5 min.

„Podróż Winnie” /Winnie’s Journey, Niemcy, 2015, dokumentalny, 102 min. – reż. Janina Huettenrauch

– 20:50 – „Woda święcona”,  krótkometrażowy, 5 min.

„Ślady stóp” / Footprints przedpremiera, Hiszpania, 2016, dokumentalny, 89 min. – reż. Juan Manuel Cotelo

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama