Zdjęcie: Materiały prasowe

Dowodem na to, że odrobina sztuki może się wkraść do naszego życia z każdej strony jest najnowszy pomysł członków Rzeszowskiego Inkubatora Kultury, którzy stworzyli „Galerię na płocie”. Pierwsza wystawa autorstwa Adeliny Kulmakhanovej będzie bardzo kobieca.

Galerie sztuki kojarzą się nam najczęściej z zamkniętą przestrzenią, z miejscem, do którego specjalnie musimy się wybrać. Okazuje się jednak, że kreatywne umysły z Rzeszowskiego Inkubatora Kultury działającego przy Estradzie Rzeszowskiej galerii nadali inny wymiar, ponieważ umiejscowili ją na… płocie.

– „Galeria na płocie’” to nowy pomysł RIK-u na zagospodarowanie szarych elementów rzeszowskiej przestrzeni codziennej, na którą z reguły nikt nie zwraca uwagi. Jest ona formą dialogu z mieszkańcami miasta w sposób nienachlany i zupełnie niezobowiązujący. Barwne prace rozświetlają okolicę oraz – z założenia – mają wywoływać uśmiech, ale i nakłaniać do refleksji – wyjaśnia Artur Kawa z RIK.

Na zorganizowanie  „Galeria na płocie” wykorzystano  fragment ogrodzenia przy wjeździe do siedziby Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24).

– Nie sposób będzie ją przeoczyć, zwłaszcza jeśli planuje się  odwiedzić pobliską galerię handlową. Tuż po zaparkowaniu lub po zakupach, przed wejściem do pojazdu zachęcamy gorąco do oglądania eksponowanych prac – mówi Artur Kawa.

Cykl plenerowych ekspozycji zapoczątkuje niezwykle barwna i atrakcyjna wizualnie wystawa pt. „Bądź kobietą moich marzeń”, która w subtelny sposób łączy wybrane kąski literackie z niebanalnym przekazem plastycznym, podkreślając jak istotną rolę pełnią w społeczeństwie kobiety. Jej autorką jest Adelina Kulmakhanova – młoda artystka pochodząca z Kazachstanu, która zajmuje się grafiką. Jej ojciec jest malarzem, a mama rysownikiem.

Adelina pracuje w Rosji, Kazachstanie, Włoszech i Francji. Szczególnie w kraju Napoleona jej prace z serii plakatów, ilustracje książkowe, projekty mody spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Artystka w Rzeszowie poprowadzi także warsztaty tworzenia grafiki w ramach zbliżającego się Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury. Odbędą się one w czwartek (22 czerwca) w klubie festiwalowym na rzeszowskich bulwarach w godz. 11-15.

Warsztaty zostaną przeprowadzone dla dwóch grup wiekowych – dzieci młodszych (do 6 roku życia), dzieci starszych (do 12 roku życia). Tematy warsztatów to „Jutro wakacje” oraz „Natura”.

Dzięki sugestiom uczestników warsztatów oraz wypracowaniu wspólnej wizji powstanie plakat. Dzieci będą miały okazję obserwować pracę artystki od pomysłu do realizacji końcowej. Do przeprowadzenia warsztatów zostanie wykorzystana technika cyfrowo-manualna.

„Galeria na płocie” zostanie premierowo otwarta w czwartek (22 czerwca). Ekspozycję będzie można oglądać do końca czerwca, albo, jak zapowiadają twórcy galerii, może i dłużej.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama