Reklama

„Mazowsze praktycznie zbankrutowało. Zamiast się bić razem doprowadźmy do partycypacji Budżetu w systemie solidarnościowym” – apeluje na naszym Twitterze Rafał Szczepański, inicjator akcji STOP Janosikowe.

– To tragiczna sytuacja dla budżetu województwa podkarpackiego – mówił w poniedziałek marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Na nasz tekst zareagował na naszym Twitterze Rafał Szczepański, inicjator akcji STOP Janosikowe. „Przez 10 lat Podkarpacie wysłało z Mazowsza 800 mln zł! Zarżnęliście kurę, która znosi złote jaja. Nie damy, bo nie mamy! Mazowsze nie jest chłopem pańszczyźnianym. Janosikowe nas zrujnowało. Zamiast gnębić inne samorządy zacznijcie oszczędzać!” – napisał Szczepański.

„Mazowsze praktycznie zbankrutowało. Zamiast sie bić razem doprowadźmy do partycypacji Budżetu w systemie solidarnościowym” – apeluje Rafał Szczepański.

“Za bankructwo Mazowsza nie odpowiada „janosikowe”, tylko fatalna polityka zarządu województwa. Przecież władze mazowieckie wiedziały, ile będą musiały wpłacić „janosikowego” w 2013 roku i taki wydatek w budżecie musiały zaplanować” – odpowiada na blogu Rzeszow-News.pl Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Janosikowe to obowiązkowy podatek, który płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych biedniejszych województw. Przegłosowane w piątek przez posłów zmiany w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego powodują, że Podkarpacie może stracić w 2014 roku aż 34 mln zł. Wprowadzenie nowych rozwiązań to pomoc dla województwa mazowieckiego, które do puli janosikowej miało wpłacić ponad 600 mln zł. Po piątkowej decyzji posłów wpłaci 400 mln, a pozostałe 246 mln spłaci do 2017 roku. Właśnie w tej puli są wspomniane 34 mln, które wskutek decyzji większości sejmowej na Podkarpacie nie trafią w 2014 roku, ale w trzech następnych w ratach.

httpv://www.youtube.com/watch?v=-lr_G9xz8Mo

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: