O idei inteligentnych miast rozmawiali w czwartek sympatycy rzeszowskiego Ruchu Smart City. – Bez zaangażowania mieszkańców, władz, miasta inteligentnie funkcjonować nie mogą – podkreślali uczestnicy dyskusji.

[Not a valid template]

 

Inteligentne miasta, nowoczesne, funkcjonalne, czyli miasta smart w Europie są popularne. W Polsce ten projekt jest dopiero w fazie początkowej.

Czwartkowe spotkanie w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego zainaugurowało cykl 8 wykładów, które mają się odbywać raz w miesiącu. Ich celem jest upowszechnienie wiedzy na temat idei smart oraz zachęta do debaty nad tym, jakie mieszkańcy mają oczekiwania, co można w mieście zrobić i poprawić.

Ruch Miejski Rzeszów Smart City wiosną powołał do życia Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Fijołek jest członkiem SLD. Zaprzecza, że jego inicjatywa jest polityczna, choć początki były polityczne, gdy Fijolek ogłosił, że celem Ruchu jest powstrzymanie PiS przed objęciem władzy w Rzeszowie.

Myślał, że wszystko wie

Ideę Ruchu Rzeszów Smart City poparło już 300 osób. Wśród nich są ludzie aktywni w różnych dziedzinach, od sportu po wysoce specjalistyczne technologie, np. Mikołaj Fiszer – młody architekt, czy Anna Skubisz – przedsiębiorca.

– Od 15 lat jestem radnym i wydawało mi się, że wszystko wiem o mieście – mówił Konrad Fijołek.

Na inauguracyjnym wykładzie był m.in. rektor UR prof. Aleksander Bobko (kandydat PiS w wyborach do Senatu), który namawiał do przyglądania się tradycji, przeszłości, wyciągania z niej wniosków, oraz przenoszenia do współczesności pomysłów, które mogą równie dobrze i dziś funkcjonować.

– Taka inicjatywa jest trafiona w „dziesiątkę”. Taka dyskusja, debata, projekt jest bardzo potrzebny. Postęp bierze się ze zrozumienia, z sięgania do dobrych tradycji i przenoszenia tych tradycji w przyszłość – mówił prof. Bobko.

Inteligentne miasta XXI wieku

Dr Anna Kołomycew, współpomysłodawczyni serii wykładów Ruchu Smart City, mówiła, że koncepcja inteligentnych miast zakłada wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w systemach infrastrukturalnych i komunikacyjnych. Mają one poprawić funkcjonowanie i jakość życia mieszkańców, ale nie tylko.

– Inteligentne miasta, to nie tylko technologia, ale też ludzie, albo przede wszystkim ludzie. Bez zaangażowania mieszkańców, władz, miasta inteligentnie funkcjonować nie mogą – twierdzi dr Anna Kołomycew.

Podstawą funkcjonowania inteligentnych miast jest sprawne funkcjonowanie sieci komputerowej i oprogramowania. Dzięki temu można usprawnić funkcjonowanie w sferze publicznej politykom, służbom ratunkowym, biznesmenom i zwykłym mieszkańcom.

Usprawnienia polegałyby np. na wykrywaniu wolnych miejsc postojowych dla samochodów lub dróg wolnych od korków. Oczywiście, pod warunkiem, że auta miałyby zainstalowane odpowiednie oprogramowanie.

Być krok do przodu od innych

Oprogramowanie smart pozwoliłoby też oszczędzać energię cieplną lub przeznaczoną na oświetlenie miejskie. Zainstalowanie oprogramowania w miejskich koszach na śmieci pozwalałoby wysyłać informację o tym, że kosz jest pełny i należy go opróżnić. Takie kosze funkcjonują np. w Barcelonie. Smart system pozwoliłby także studiować zdalnie osobom z różnymi dysfunkcjami uniemożliwiającymi obecność na uczelni.

Amerykanie są najbardziej zainteresowani bezpieczeństwem, natomiast rzeszowianie chcieliby ograniczyć bezpośredni kontakt z urzędami.

– Inteligentne miasto powinno nie tylko reagować, musi też prognozować. Większość zjawisk w świecie jesteśmy w stanie przewidzieć – mówił inż. Mirosław Hajder, informatyk z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Smart pozwoliłby więc na prowadzenie pomiarów hałasu, zanieczyszczeń i innych zagrożeń, polepszyć system ostrzegania np. przed powodziami lub brakiem wody.

– Tradycyjny model budowania rozwoju powoli zaczyna się kończyć. Popularyzacja idei smart jest po to, abyśmy byli krok do przodu od innych – mówi Konrad Fijołek.

Kolejny wykład w ramach Smart City odbędzie się 18 listopada. Tematem będzie zarządzenie. W kolejnych miesiącach uczestnicy dyskusji będą mówić o rozwoju architektonicznym i urbanistycznym, komunikacji, jaką rolę w Smart City mogą odgrywać mieszkańcy. Wykłady będą też poświęcone turystyce, rekreacji, ochronie środowiska i jakości życia.

Wykłady będą trwać do maja przyszłego roku.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama