I ty możesz mieć torbę z wizerunkiem Jana Karskiego, człowieka, który w swoich raportach donosił światu o tym, co podczas II wojny światowej działo się z Żydami i Polakami. Co więcej, możesz sobie ją stworzyć zupełnie samodzielnie podczas specjalnych warsztatów street art, które odbędą się w Rzeszowie.

Ku pamięci Jana Karskiego z inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów z Markowej w ten weekend (15-16 października) w Galerii Rzeszów odbędą się warsztaty street art w ramach projektu edukacyjnego „Karski my hero”.

Celem tego przedsięwzięcia jest nie tylko poszerzenie wiedzy na temat II wojny światowej, polskiego państwa podziemnego i zagłady Żydów, ale również kształtowanie postaw obywatelskich, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

– W warsztatach może wziąć udział każdy. Wystarczy tylko przyjść – mówi dr Anna Stróż, p.o. kierownika Muzeum w Markowej.

Każdy uczestnik warsztatów otrzyma torbę, na której samodzielnie będzie mógł  stworzyć wizerunek Jana Karskiego pod kierunkiem Dariusza Paczkowskiego – artysty street art,  performera, animatora życia kulturalnego.

Aby stworzenie wizerunku Karskiego było łatwe dla każdego uczestnika organizatorzy przygotowali specjalne szablony, z których motyw na torbę zostanie przeniesiony przy pomocy specjalnych farb.

– Warsztaty promują wiedzę o Janie Karskim w sposób dostosowany do współczesnej kultury masowej, stąd miejscem warsztatów jest centrum handlowe, a formą wyrazu artystycznego sztuka uliczna – wyjaśnia dr Anna Stróż.

Warsztaty rozpoczynają się w sobotę (15 października) o godz. 11:00 i w ten dzień potrwają do 15:00. Podobnie będzie w niedzielę. Street artowe spotkanie odbędzie się w Galerii Rzeszów. Udział w zabawie jest bezpłatny i przeznaczony dla osób w każdym wieku.

Bohater tego wydarzenia – Jan Karski – to postać, która wpisała się na stałe w dramatyczną historię II wojny światowej. To dzięki jego raportom świat dowiedział się o tym, co dzieje się z Żydami oraz jak wygląda życie w okupowanej Polsce.

Karski, a właściwie Jan Romuald Kozielewski, swoimi odkryciami starał się docierać wszędzie – do polityków, biskupów, przedstawicieli ówczesnych mediów, a nawet przemysłu filmowego z Hollywood i artystów. Wielu nie wierzyło w jego raport, uznając, że jest to propaganda rządu polskiego, że to, co on opowiada jest niemożliwie i nierealne.

Dla przykładu Amerykanie o tym, co działo się z Żydami i Polakami pod okupacją hitlerowską, dowiedzieli się dopiero w roku 1944, kiedy to Jan Karski na polecenie rządu emigracyjnego w Londynie opublikował książkę „Tajne państwo”.

Jan Karski został również uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, był obywatelem Polski i Stanów Zjednoczonych, a także prawnikiem i dyplomatą, historykiem, wykładowcą akademickim i profesorem Uniwersytetu Georgetown. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego w stopniu porucznika.

Karski zmarł 3 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama