Zdjęcie: Bartosz Gubernat / Kancelaria Prezydenta Rzeszowa

Rzeszów jest jednym z czterech laureatów 48-godzinnego Klimatonu dla Miast. W nagrodę otrzyma 30 tys. złotych. 

Klimaton dla Miast, zorganizowany przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, odbył się w miniony weekend. Wzięło w nim udział prawie 130 programistów z całej Polski. Poszczególne zespoły miały przedstawić rozwiązania do walki o lepszy klimat w miastach. 

Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania: Rzeszowa, Gniezna, Rybnika i Wrocławia. W nagrodę zespoły otrzymały po 30 tys. zł oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w swoim mieście.

Rzeszów podczas Klimatonu dla Miast reprezentował zespół Connected Life, który stworzył Connected City. To platforma zbierająca dane o zaludnieniu Rzeszowa, zgłoszonych podtopieniach, lokalizuje instytucje oświaty, położenie jednostek OSP, pomiarów czujników Airly i historię odczytów innych sensorów.

Mapa umożliwia też wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń, by sprawnie zarządzać miastem. Rzeszowski projekt znalazł się w czwórce najlepszych. Zdecydowało o tym jury, w którym zasiadali przedstawiciele PFR, MFiPR, Climate-KIC, Centrum GovTech oraz samorządowcy. 

– Efekty prac maratonu programowania są wzorem nie tylko dla czterech aglomeracji biorących udział w hackathonie, ale dla wszystkich samorządów – ocenia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. – Byliśmy świadkami wzorowej współpracy między samorządami i programistami – dodaje Paweł Burys, prezes PFR.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

30 tys. zł, które otrzyma Rzeszów, zostanie wydane na dalszą pracę programistów. – Przez najbliższe trzy miesiące jego członkowie będą dopracowywać stworzone podczas Klimatonu narzędzia – mówi Sławomir Świder, zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta w Rzeszowie.  

Docelowo programiści mają stworzyć aplikację, przy pomocy której mieszkańcy będą mogli zgłaszać zagrożenia dotyczące m.in. jakości powietrza i retencji wody. Ich zgłoszenia będą sprawdzane przez odpowiednie służby oraz weryfikowane z odczytami czujników. Ich zadaniem jest kontrola jakości powietrza i poziomu wody. 

– Wszystkie duże, nowoczesne miasta na świecie korzystają z takich rozwiązań – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama