Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News
Reklama

W stresie, po wielu niewiadomych, które zafundował rząd PiS, ponad 20 tysięcy podkarpackich uczniów przystąpi w środę do egzaminów gimnazjalnych.

We wtorek, 9 kwietnia, w południe Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, uspokajała rodziców, że mimo trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli, egzaminy gimnazjalne się rozpoczną. Dzień przed egzaminem kuratorium miało sygnały, że w 8 z 572 szkół na Podkarpaciu, gdzie zaplanowano egzaminy, były problemy. Po południu pożar udało się ugasić.

Kuratorium – 31 proc., ZNP – 55 proc.

Ewa Leniart (PiS), wojewoda podkarpacki, umniejszała skalę strajku nauczycieli na Podkarpaciu. Twierdziła, że na 712 przedszkoli w naszym województwie we wtorek strajkowało 116, czyli 16 proc., podstawówkach na 1079 – 447 (41 proc.), w gimnazjach  na 801 – 116 (16 proc.), w szkołach średnich na 586 – 184 (31 proc.).

Kuratorium obliczyło, że w drugi dzień strajku na Podkarpaciu strajkowało 31 proc. placówek – o 5 proc. mniej niż w poniedziałek. Przeczą temu zupełnie dane Związku Nauczycielstwa Polskiego, z których wynika, że we wtorek na 1334 placówki w naszym regionie strajkowało 736, czyli 55,17 proc. 

Kuratorium twierdzi, że swoje dane opracowało na podstawie ankiet, które dyrektorzy szkół i przedszkoli wypełniali na stronie kuratorium. Wiadomo, że nie wszyscy to zrobili.

Ale bliższe prawdzie są wyniki ZNP. Dużą większą skalę strajku niż to przedstawia kuratorium, widać było na przykładzie Rzeszowa, gdzie we wtorek strajkowało 78 proc. placówek a 70 proc. nauczycieli (2111 na 3045) nie prowadziło zajęć. Do strajkujących przedszkoli i szkół przyszło 4,7 proc. dzieci i uczniów (1558 na ponad 33 tysiące). 

Do kuratorium docierały skargi od rodziców, że dyrektorzy nie poinformowali ich, w jaki sposób dzieciom zapewnią opiekę. 5 skarg było w poniedziałek z Rzeszowa, z gminy Czudec i powiatu lubaczowskiego. – Rodzice byli zdezorientowani, odsyłani, że nie ma opieki. Jeden z nich pytał, ile nauczyciel strajkuje, bo po trzech godzinach poszedł do domu – mówiła Małgorzata Rauch.

Kurator i wojewoda na egzaminie? 

Dla kuratorium i dla rządu PiS najważniejsze było zrobić wszystko, by w środę rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Na ostatnią chwilę stworzono bazę, do której mogły się zgłaszać osoby z wykształceniem pedagogicznym i zasiąść w komisjach egzaminacyjnych. Na Podkarpaciu do takiej bazy zgłosiło się 416 osób, a zapisano 290, bo niektórzy swoją pomoc oferowali w kilku miejscach jednocześnie. 

Jak bardzo rząd PiS przestraszył się strajku podczas egzaminów niech świadczy to, że do tej bazy zapisała się nawet wojewoda Ewa Leniart, jako nauczyciel akademicki oraz wspomniana kurator Małgorzata Rauch. Po żadną z nich do wtorku żaden z dyrektorów jednak nie sięgnął. Kurator prosiła nauczycieli, by na czas egzaminów zawiesili strajk.

Nie wiadomo też, czy z pozostałych osób w bazie któraś szkoła skorzystała, kuratorium takich danych nie zbiera, w pogotowiu trzyma za to jeszcze 40 wizytatorów, gdyby w dniach egzaminów wystąpiły niespodziewane problemy. Baza “ochotników” do prac w komisjach ma też działać podczas egzaminów ośmioklasistów (15-17 kwietnia).  

Ale to, że egzaminy gimnazjalne w ogóle się odbędą, to tylko zasługa dyrektorów, którzy nie zostawili uczniów z problemem. – Tylko dyrektorzy mogą odmienić los tych uczniów – mówiła we wtorek Małgorzata Rauch i dziękowała im za “odpowiedzialną postawę”. Na dyrektorów wcześniej wylewano hejt, że z uczniów robią zakładników, mimo, że większość uczniów i rodziców stoi murem za nauczycielami. 

Jeśli strajk się utrzyma, to największym problemem może być trzeci dzień egzaminów, w piątek uczniowie przystępują do egzaminu z języka angielskiego. W szkołach potrzeba więcej komisji, uczniowie w czasie egzaminu muszą mieć zapewniony komfort np. przy odsłuchaniu tekstu. Na sali gimnastycznej nie można przeprowadzić egzaminu.  

– Nauczyciele mogą przyjść i pomóc – zachęca Małgorzata Rauch. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

16 KOMENTARZE

 1. Laluniu Asiu, przestań pisac głupoty. Do rzetelnego dzinnikarstwa ma się to jak plewy do ziarna.Wróć do szkoły – najlepiej do pana Broniarza mimo że od ćwierc wieku nie uczy.

 2. Autor tego artykułu zafundował czytelnikom “informację” z tezą. Wychodzi na to, że strajk zorganizował “rząd PiS”. No to czekamy z nadzieją na pozytywny wynik negocjacji stron sporu, tj. PiS-u z PiS-em i kolejną “informację ” w RzN 🙁

 3. A ja tak od strony rodzica napiszę: Przychodzę do domu po 17:00 bo pracuję od 9:00 zarabiam najniższą krajową od wielu lat, zapierdzielam po 8h a czasami muszę przyjść wcześniej(za to kasy nie mam).Przychodzę do domu po 17:00 i muszę przerabiać materiał bo nauczyciel nie zdążył, nauczyciel chodzi po 4-5h dziennie do szkoły i ma wielki problem z dziećmi , bo nie potrafią sobie z nimi poradzić. Huk na przerwach też przeszkadza, a przecież wiedzieli idąc uczyć do szkoły na co się decydują. Mi nikt dodatków na Święta nie daje, ani za to że jestem kierownikiem czy pracownikiem ze stażem 20 lat a za wychowawstwo dostają kasę. Jakby to wsyztko podliczyć napewno mają ok 3tyś zl za prace 18 h tygodniowo. a ja mam najniższą krajową za 8h/dziennie i użeranie się z klientami.
  Na sprawdziany też siedzę i poświęcam 2 dni drukując materiały potrzebne do tego z netu jakoś mi ręcę nie odpadły, a też zmęczona jestem!!!!!!

 4. Gdzie się podziało rzetelne dziennikarstwo?
  Już na samym wstępie “tekst w stylu” TVPis albo TVN: “W stresie, po wielu niewiadomych, które zafundował rząd PiS, ponad 20 tysięcy podkarpackich uczniów przystąpi w środę do egzaminów gimnazjalnych.”. Naprawdę tylko rząd PIS “zafundował” obecny pat? Czy tylko PIS jest winny zaistniałej sytuacji, a związki zawodowe (a tak naprawdę nauczyciele) to gdzie się podziali?
  TVPis jest za rządem, TVN za nauczycielami. Myślałem, że tylko tutaj – na szczeblu ogólnopolskim krajowym – jest uprawiana polityka. Niestety jest to żałosne, że nawet dziennikarze lokalnego rzeszów-news stronniczo przedstawiają rzeczywistość ……
  BRAK SŁÓW !

 5. I 5 godzin dodatkowo za darmo… A ile macie zakontraktowane? 3-4 dziennie? A reszta to “po pracy”? Dlatego trzeba to zmienić, 8 godzin w pracy (nie mówię przy tablicy). Jak wyjdziesz z domu o 6 a wrócisz o 17 głodnymi, zmęczonymi dziećmi do domu, to zobaczysz jak życie normalnego człowieka wygląda…

 6. Nie mam z tym problemu. Laptop dla każdego nauczyciela, raportowanie każdej przepracowanej godziny, nie w domu a w szkole. Mówicie że pracujecie po 50 godzin, ale w domu nikt nie jest tak wydajny jak w pracy. A poza tym nie wierzę w te deklaracje. Niech ktoś Was z tego personalnie rozlicza. Prawda jak zawsze leży po środku.
  Masz rację, rozwydrzone dzieciaki, pewnie bez kultury. Jak to mówią przykład idzie z góry…. Wystarczy tutaj poczytać komentarze nauczycieli .. sam nie tak dawno tam jeszcze chodziłem… Starego Misia na sztuczny miód nie złapiesz… 🙂

 7. Słuchaj, fałszywko, o pracy nauczyciela to ty nic nie wiesz. Proponuję spędzać dodatkowe 5h w pracy ZA DARMO i użerać się z roszczeniowymi rodzicami oraz rozwydrzonymi, zmanierowanymi i niewychowanymi dzieciakami poza godzinami pracy, zaś czas teoretycznie wolny, czyli wakacje, spędzić na przygotowaniu materiału na kolejny rok nauczania. O przygotowaniach do awansu zawodowego i związanych z tym formalności – poza godzinami pracy – nie wspomnę. Więc… NIE 3.14ERDOL!

 8. “Odpowiedzialnemu”? Głupoty gadasz i tyle, ale jak widać na wódkę za literówki Pedofile i Szmaciarze płacą, skoro klepiesz z kilku fejkowych kont, trollu jeden. Spadaj z powrotem do Putina. #PopieramNauczycieli #PiSZPR

 9. “Odpowiedzialnemu”? Głupoty gadasz i tyle, ale jak widać na wódkę za literówki Pedofile i Szmaciarze płacą, skoro klepiesz z kilku fejkowych kont, trollu jeden. Spadaj z powrotem do Putina. #PopieramNauczycieli #PiSZPR

 10. Potrzebna reforma! Rejestrowany czas pracy poza tablica! 8 godzin dziennie w szkole! Praca w ferie i wakacje! 26 dni wolnego na rok! 1000 PLN +
  Nauczyciele nie rozumieją że zmuszają teraz ludzi do wyboru czy brać wolne w wakacje czy w święta przez to że teraz są zmuszeni wziąć przez nich urlop.
  Nie rozumieją jak wielkie mają przywileje rodem z komuny! Razem z przywilejami pozostały zarobki. Reforma potrzebna!!!

 11. ZNP to był wytrych dla osób, którzy nie ukończyli szkół a mieli chrapkę na 18h/tydz. Nie chciało ci się uczyć zapisywałeś się do ZNP, przybudówki PZPR.

 12. W stresie, po wielu niewiadomych, które zafundował ZNP, ponad 20 tysięcy podkarpackich uczniów – dzięki odpowiedzialnemu rządowi PiS – przystąpi w środę do egzaminów gimnazjalnych. Taki powinien być zapis w tym artykule… Jak można tak manipulować….

 13. Niewiadome które zafundował rząd PiS? Żałosny artykuł. Co Ci zafundował rząd PO? Zbiorowisko opłacanych przez kasę Sorosa postkomunistów mających na celu destabilizacje naszego wojska, zniszczenie rolnictwa, górnictwa. Sprzedali stocznie, lasy chcieli sprzedać. Ta cała UE doprowadziła do tego że nasi rolnicy nie mają co z jabłkami zrobić. Dużo nie brakło i by leserów z afryki naściągali. Więc zastanów się człeku co sobą prezentujesz.

Comments are closed.