– Każdy ma prawo zacząć nowe życie, jednak czujemy się oszukani, że zataił przed nami zmianę imienia i to, że był skazany – mówi Justyna Skalska, rzeczniczka Twojego Ruchu na Podkarpaciu. Informację o tym, że Aleksander Kwaśniewski został skreślony z listy podkarpackich kandydatów do europarlamentu potwierdził w sobotę rzecznik Twojego Ruchu poseł Andrzej Rozenek. – Taką decyzje podjął wczoraj przewodniczący komitetu wyborczego Janusz Palikot – poinformował Rozenek. Jako uzasadnienie decyzji podał zatajenie informacji przez Kwaśniewskiego, że w przeszłości był skazany, choć wyrok mu się już zatarł.

Aleksander Kwaśniewski zgłosił się do Twojego Ruchu i powiedział, że chce startować w eurowyborach. Miał być asem wyciągniętym z rękawa. To samo nazwisko, co byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, miało przyciągnąć i może trochę zmylić lewicowych wyborców. Zapowiadało się nie źle – były samorządowiec, osoba z wyższym wykształceniem i znająca języki obce. Na prezentacji kandydatów zapowiadał, że z działalnością rolniczą planuje się przenieść właśnie na Podkarpacie.

– Nieważne, skąd się pochodzi, tylko to, co się sobą reprezentuje i ile można dać z siebie innym. Ważne jest również, że to właśnie za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego Polska wstąpiła w szeregi Unii. Musimy o tym pamiętać, bo to nas zobowiązuje do działania – mówił 2 marca w Rzeszowie Aleksander Kwaśniewski na prezentacji podkarpackich kandydatów Europy Plus – Twojego Ruchu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Chociaż dziennikarze wypytywali Kwaśniewskiego wtedy o najdrobniejsze szczegóły z jego życia, ani słowem się nie wspomniał o tym, że zmienił imię i był skazany. W piątek „Gazeta Wyborcza” ujawniła fakty, które zaważyły na jego dalszej eurokarierze.

„Gazeta Wyborcza” napisała, że Aleksander Kwaśniewski wcześniej miał na imię Dariusz. Był wójtem podradomskiej gminy Głowaczów. W 2001 r. sąd skazał go za przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę skarbu państwa i gminy. Jednocześnie sąd zakazał Kwaśniewskiemu przez osiem lat pełnienia funkcji w samorządzie terytorialnym oraz związanych z odpowiedzialnością za mienie.

– To był dla nas szok, byliśmy zaskoczeni tą informacją – nie ukrywa Justyna Skalska, rzeczniczka Twojego Ruchu na Podkarpaciu. – Poczuliśmy się oszukani. Najbardziej zabolało nas to, że zataił przed nami te informacje. Po zatarciu wyroku każdy ma prawo rozpocząć życie od nowa, zmienić imię również, ale oczekiwaliśmy od niego szczerości. Powinniśmy znać takie fakty z jego życia – twierdzi Skalska. Dodaje również, że Kwaśniewski sam się do nich zgłosił, oraz sam zaproponował Podkarpacie, jako miejsce, z którego chce kandydować. – Miał zamiar się tu przenieść i prowadzić działalność rolniczą – mówi rzeczniczka. – Jesteśmy bardzo rozczarowani.

Podkarpackie struktury TR zażądały usunięcia Aleksandra Kwaśniewskiego ze swojej listy. Wniosek w tej sprawie wysłała do centrali przewodnicząca podkarpackich struktur Marta Niewczas. A w piątek przewodniczący komitetu wyborczego i lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zaakceptował jej prośbę.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama