Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

350 propozycji dla mieszkańców i turystów przygotowało miasto Rzeszów podczas tegorocznego lata. Upłynie ono pod znakiem wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych.

„Atrakcje na wakacje” – to cykl letnich wydarzeń w Rzeszowie. W ubiegłym roku było ich ok. 500, w tym roku trochę mniej – 350, ale miasto zapewnia, że latem w stolicy Podkarpacia nudy nie będzie, bo kalendarz imprez jest bardzo bogaty i urozmaicony.

– To będzie wyjątkowy czas dla rzeszowian i naszych gości spoza miasta. Przez całe wakacje, codziennie będzie można spędzić wolny czas w ciekawy sposób – obiecuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Oferty wakacyjne przygotowały wszystkie miejskie jednostki działające w sferze kultury i sportu, m.in. Estrada Rzeszowska, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Rzeszowski Dom Kultury, Teatr Maska i Rzeszowskie Piwnice, BWA, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Festiwali nie zabraknie 

Na miłośników dobrej muzyki będą czekać przede wszystkim duże festiwale. Pierwszy z nich – Europejski Stadion Kultury już w najbliższy weekend w Parku Sybiraków. – Podczas koncertu głównego wystąpią m.in. Justyna Steczkowska, czy grupa Brainstorm.

Klub festiwalowy będzie w fosie Zamku Lubomirskich, tam atrakcji też nie zabraknie. – Całe to wydarzenie to łącznie blisko 30 różnych projektów – mówi Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

Lipiec to ponadto Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, festiwal Letnie Brzmienia i XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Festiwal Polonusów zostanie otwarty 14 lipca barwnym korowodem, 17 lipca odbędzie się koncert galowy na Podpromiu.

W dniach 28-29 lipca na rzeszowskich bulwarach odbędzie się natomiast druga edycja Re: Rzeszów Festiwal. Wystąpią m.in. Jann, Grzegorz Hyży, Rubens, Błażej Król, Sorry Boys, T. Love, dr Misio i Agnieszka Chylińska.

W dniach 25-26 sierpnia na terenie miasteczka akademickiego Politechniki Rzeszowskiej ostatni z dużych tegorocznych festiwali – Rockowa Noc.

Więcej miejskich potańcówek

Rzeszowskie Piwnice przygotowały m.in. pokazy filmowe nad wejściem do trasy. Ona także będzie czynna przez całe lato. Odbędą się też kolejne spacery historyczne po Rzeszowie, z cyklu „Oko na miasto”. Najbliższy 4 lipca o godz. 18:00 przy pomniku Jana Pakosławica.

Z kolei Rzeszowski Dom Kultury przygotował m.in. półkolonie dla dzieci w swoich 12 filiach. – To mnóstwo atrakcji, wycieczek i zajęć dla uczestników – zapowiada Marzena Styga-Durak, dyrektor RDK.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Przy okazji, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej RDK będzie także uczyć, jak należy się zachować, kiedy widzimy, że komuś obok dzieje się krzywda. Wraca także kurs języka i kultury amerykańskiej „Pomost International”.

– Będziemy z piknikami rodzinnymi i kinem plenerowym na osiedlach. A na bulwarach będzie więcej potańcówek miejskich, najbliższa 8 lipca – zachęca dyrektor Styga-Durak.

Teatr Maska w drugiej połowie sierpnia pokaże spektakle „Pradawne Drzewo” oraz „Księżycowe Opowieści”, czyli jego najnowsze produkcje. W Biurze Wystaw Artystycznych zaplanowano m.in. kilka wystaw oraz warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży,

– W każdą drugą i czwartą sobotę lipca i sierpnia – informuje miasto. 

W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa będzie m.in. wystawa zdjęć z Nowego Jorku i warsztaty „Letniej akademii fotografii”, które poprowadzi Mariusz Forecki, wybitny fotograf, dokumentalista.

Zbudują Bolka i Lolka z lego

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała 60 wydarzeń w 15 różnych miejscach. Będą to spotkania z wartościową literaturą oraz wyjątkowymi gośćmi, którzy do Rzeszowa przyjadą w ramach trzeciego już cyklu „Ogrodów literackich”.

W Muzeum Dobranocek zaplanowano m.in. konkursy plastyczne, spotkania z bohaterami bajek – dla grup zorganizowanych i uczestników indywidualnych. Na koniec wakacji uczestnicy zajęć zbudują z lego Bolka i Lolka – w tym roku obchodzą swoje 60. urodziny.

Kalendarz imprez wraz z ich opisem będzie na stronie www.erzeszow.pl oraz w mediach społecznościowych Rzeszowa i organizatorów poszczególnych wydarzeń.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama