Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

S-19, strefa ekonomiczna „Dworzysko”, most Mazowieckiego, czy fontanna multimedialna – to jedne z wielu punktów, które będzie można podziwiać podczas kursu linią „Zobacz Rzeszów”. Wycieczka po mieście trwać będzie ponad godzinę i jest bezpłatna.

Jak pokazać mieszkańcom i przyjezdnym, że Rzeszów się pięknie rozwija? Na wycieczce, podczas której można zobaczyć najważniejsze inwestycje w mieście. Z takiego założenia wyszedł w 2015 roku Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który polecił wówczas uruchomienie specjalnej linii autobusowej, dzięki której rzeszowianie mogą bezpłatnie zobaczyć, jak zmienia się stolica Podkarpacia.

Zgodnie z tradycja inauguracyjny kurs linii specjalnej w nowym sezonie odbędzie się w Święto Paniagi (3 maja) o godz. 13:00 z udziałem Marka Ustrobińskiego, wiceprezydenta Rzeszowa, który wciela się w rolę przewodnika. Następnie kursy będą odbywać się regularnie w każdą niedzielę o 13:00 z udziałem specjalnie przeszkolonych pracowników wydziału promocji i współpracy międzynarodowej w rzeszowskim magistracie.

W tym roku trasa linii „Zobacz Rzeszów” ma 50 km. Tradycyjnie rozpoczyna się przy Podziemnej Trasie Turystycznej. Dalej biegnie bez zmian, czyli autobus pojedzie al. Cieplińskiego aż do ronda Dmowskiego, następnie skręci w al. Piłsudskiego i pojedzie aż do ronda Pobitno.

Następnie skręci w al. I Armii Wojska Polskiego i wjedzie na rondo Kuronia, by skręcić na most Mazowieckiego i ul. Lubelską. Dalej kurs będzie obejmował fragment ul. Warszawskiej tak, aby przejechać obok biurowca SkyRes. Następnie, zamiast w ul. Ofiar Katynia, autobus skręci w ul. Okulickiego i pojedzie prosto w ul. Witosa, następnie ul. Wiktora i dojedzie do ul. Bł. Karoliny, gdzie przy szkole zrobi nawrotkę i tą samą ulicą dojedzie do ronda Pileckiego, gdzie skręci w ul. Kotuli.

Autobus wjedzie na ul. Krakowską i przejedzie obok strefy ekonomicznej Dworzysko i wjedzie na drogę ekspresową S19 przy węźle Rzeszów-Zachód i wyjedzie na nowo oddanym Rzeszów-Południe. Ta część trasy będzie zupełną nowością.

Następnie autobus pojedzie ul. Podkarpacką, Powstańców Warszawy, Rejtana, Kopisto przez most Zamkowy aż do fontanny multimedialnej. Trasa kursu „Zobacz Rzeszów” zakończy się na placu farnym. Cała wycieczka ma trwać około 1 godziny i 15 minut.

– Podczas kursu będziemy mówić o polepszeniu dostępności komunikacyjnej Rzeszowa ze względu na to, iż pierwszy raz jedziemy przez drogę ekspresową. Przy okazji wspomnimy o autostradzie A4 i lotnisku – zdradza Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Oprócz tego będziemy mówić o planach miasta, jak rozbudowywany jest inteligentny system transportowy, o nowych zakupach autobusowych, dworcu lokalnym i o planach dotyczących rozwoju gospodarczego – dodaje.

Prawdopodobnie pierwszy kurs linii „Zobacz Rzeszów” odbędzie się świeżo zakupionym tzw. przegubowcem. Kolejne kursy będą już zwykłymi autobusami. – Podczas kursu mamy około 40-50 osób – wyjaśnia Chłodnicki.

Bezpłatne bilety na linie „Zobacz Rzeszów” są już dostępne. Można je nabyć w Podziemnej Trasie Turystycznej oraz w Punktach Obsługi Mieszkańców (Galeria „Rzeszów”, Centrum Handlowe „Plaza Rzeszów”, Galeria Handlowa „Nowy Świat”, Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall). Miasto planuje regularne kursy do października.

– Jeśli jednak jakaś zorganizowana grupa miałaby ochotę skorzystać z naszej specjalnej linii w innych terminach – nie ma problemu – wystarczy poprosić o to prezydenta – ten zawsze na to pozwala – zapewnia Maciej Chłodnicki.

Co roku w kursach linii specjalnej bierze udział około 1,5 tysiąca mieszkańców.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama