Fot. Kamil Pudełko / Rzeszów News. Na zdjęciu Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki
Reklama

– Na nieustanne szukanie działki nie mogliśmy sobie pozwolić – twierdzi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. To odpowiedź na reakcję ratusza w sprawie budowy Interaktywnego Centrum Nauki “Łukasiewicz”, które ma powstać w podrzeszowskiej Jasionce.

W poniedziałek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, krytycznie ocenił decyzję władz województwa podkarpackiego na temat wyboru miejsca dla “Łukasiewicza”, który ma być wzorowany na popularnym Centrum Nauki “Kopernik” w Warszawie. “Łukasiewicz” powstanie w Jasionce w sąsiedztwie lotniska i w pobliżu Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. 

– To zdecydowanie bardzo zła decyzja – mówił Tadeusz Ferenc. Jego zdaniem “Łukasiewicz” powinien być w Rzeszowie, a nie kilka kilometrów poza granicami miasta. Ratusz proponował urzędowi marszałkowskiemu dwie działki, na których można byłoby wybudować “podkarpackiego Kopernika” – tereny kolejowe przy ul. Kochanowskiego lub teren byłego lodowiska ROSiR-u przy ul. Wyspiańskiego. Obie odrzucono. 

Komitet wyborczy Rozwój Rzeszowa Tadeusza Ferenca zapowiedział zbiórkę podpisów pod petycją, by centrum “Łukasiewicz” powstało w Rzeszowie. Inwestycja ma być zrealizowana do 2022 roku, będzie finansowana w dużej mierze z podkarpackiego Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zarządza samorząd wojewódzki. Koszty budowy “Łukasiewicza” jest szacowany na ok. 80 mln zł.

Koncepcję centrum dwa lata temu przygotowało rzeszowskie Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”.

Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na tej działce, w sąsiedztwie CWK, ma powstać centrum “Łukasiewicz”

W środę głos w tej sprawie zabrał wywołany do tablicy Władysław Ortyl (PiS), marszałek podkarpacki. Na Facebooku napisał, że o “Łukasiewiczu” wiele razy rozmawiał z Tadeuszem Ferencem.

“Omawialiśmy wiele możliwości. Ponad pół roku temu wspominał Pan, że największym Pana problemem jest na dziś jest kwestia Podkarpackiego Centrum Lekkoatletyki i modernizacja Hali na Podpromiu! Od tamtej pory nie było z Pana strony żadnego jasnego, konkretnego sygnału ws. Centrum Nauki, a tu czas gra istotną rolę” – twierdzi Władysław Ortyl. 

“Na nieustanne szukanie działki pozwolić sobie nie mogliśmy, ani na to, by Centrum Nauki spotkały podobne problemy jak centrum lekkoatletyczne. Jest finansowanie z Ministerstwa i z Województwa Podkarpackiego. Sejmik podjął już dawno decyzje a centrum lekkoatletycznego jak nie ma, tak nie ma…” – wytyka Tadeuszowi Ferencowi marszałek Ortyl

Rzeczywiście, ratusz ma problem z modernizacją Podpromia i budową Centrum Lekkoatletycznego. Na rozbudowę hali miasto przewidziało 45 mln zł, a jedyna oferta, jaka do ratusza dotarła, opiewa na kwotę aż 125 mln zł! Rozważane są różne warianty, łącznie z rezygnacją modernizacji Podpromia. 

Z Centrum Lekkoatletycznym, które ma powstać na bazie stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego, sytuacja wygląda już inaczej. To wspólna inwestycja miasta i województwa. Oba samorządy długimi miesiącami nie mogły się porozumieć w sprawie finansowania budowy centrum, a gdy ta przeszkoda została usunięta, to kurek z pieniędzmi w tym roku zakręciło Ministerstwo Sportu. Resort obiecywał 16 mln zł.

Politycy PiS winnego opóźnień w budowie centrum odnaleźli w ratuszu – Tadeusza Ferenca. – Najlepiej zwalić winę na kogoś, gdy się samemu nie chce wywiązać z obietnic. My do budowy centrum jesteśmy gotowi. Gdzie są pieniądze z ministerstwa? Kto nim rządzi? No, chyba PiS – słyszymy w magistracie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl
Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

53 KOMENTARZE

 1. Wielokrotnie się mylisz,
  1. stadion miejski – parking miał być tam gdzie stoi teraz Lidl, Klub sprzedał tą działkę by ratować sekcję piłkarską w 2003 roku
  2. hala podpromie – miasto nie ma możliwości wybudowania zjazdów/wyjazdów z parkingu po jego podniesieniu do poziomu mostu zamkowego ze względu na budynki prywatne na ulicy podpromie.
  3. rynek na targowej wraz z halą targową wpisany jest do rejestru zabytków a konserwator wojewódzki (z pis) nie pozwala na ingerencję, żadną !
  4. szpital na szopena wraz z działką jest własnością marszałka z pis
  5. szpital na lwowskiej wraz z działkami jest własnością marszałka z pis

 2. Zmieniasz temat i nie odpowiedziałeś na moje pytanie.
  Wiadomo przecież, że Ortyl chce budować w Jasionce, bo w Rzeszowie nie dostał odpowiedniej działki, z uregulowaną sytuacją prawną.
  Obwodnica to poważna, uciążliwa dla otoczenia inwestycja, dlatego jej lokalizacja powinna być rozsądnie zaprojektowana, a nie na “hurrrrra!” , “my chcemy już” bo o 7 i 15 są korki.

 3. W takich momentach zawsze robię bilans.
  Co Ferenc zrobił dla Rzeszowa przez ostatnie 10 lat.
  Co PiS zrobił dla Rzeszowa przez ostatnie 10 lat.
  I podskórnie od razu czuję, kto mówi prawdę w sprawie CNŁ, a kto łga dla publiki.

 4. Wytłumacz mi proszę, dlaczego PiS zablokowało obwodnice południową miasta ?
  Widzisz tutaj jakiś sens, albo logikę ?
  Na prawdę wierzysz, że Marszałek Ortyl chce wybudować Łukasiewicza w Rzeszowie ?
  Aż dziw, że w Jasionce to będzie budował, a nie w Mielcu.

 5. Przypomne w uzupełnieniu że podczas remontu dworca bedą sracze przeniesione z jednego poziomu na inny poziom i to jest gromna skala tego remontu –

 6. Pewnie idzie o to, że skoro ktoś jest w stanie 5-6 razy w tygodniu dojeżdżać z miasta do pracy np. w Jasionce czy Rogoźnicy, to tym bardziej nie będzie dla niego większym problemem pojechać tam z dziećmi raz na kilka czy kilkanaście tygodni.

 7. PO-PiS ….. dobra, dobra, stara śpiewka.
  Zanim ktoś zacznie wyzywać mnie od pisuarów, wytłumacz mi proszę, gdzie urząd marszałkowski ma budować to CL, skoro miasto nie może wyznaczyć lokalizacji, której jest właścicielem?

  Widać wyraźnie, że ratusz już gdzieś przeholował i obecnie stać go jedynie na podświetlanie krzaków i tanią propagandę, wmawiającą ludziom jak to miasto cudownie się rozrasta, bo deweloperzy budują co i gdzie chcą.

 8. Moim zdaniem Ferenc z każdym się dogada. Jeżeli strona przeciwna CHCE się dogadać.
  Jak przez wiele lat rządziło SLD, PSL i PO, to w Rzeszowie wszystko się dało zrobić.
  Jak Polibuda dawała Ferencowi honoris causa to wierchuszka kościelna sznurem siedziała, aż miło było popatrzeć.
  Jak zaczął rządzić PiS, to mieszkańcy Rzeszowa nie są godni żadnych inwestycji, chyba że będą głosować tak jak chce PiS. Mieszkańcy Rzeszowa stali się zakładnikami jedynie słusznej Partii.
  PiSowi tylko “ze swoimi” po drodze.
  Swoimi głupimi posunięciami nam Mieszkańcom Rzeszowa robią na złość.

 9. “Mnie jedno niepokoi jak taki ogromny obiekt będzie świecił pustkami to kto będzie płacił za jego ogrzewanie, prąd, wodę… czy przypadkiem nie rzeszowski podatnik?”

  Dziękuj komu tam chcesz rzeszowski podatniku, bo obiekt wybudują za miastem i nie będziesz musiał płacić za jego utrzymanie 😛

 10. Centrum lekkoatletyczne leży, bo jakaś firma przejęła działkę (nieistniejące lodowisko).
  Dziwi mnie, że miasto proponuje tą samą lokalizację na dwie inwestycje (CL i CN).
  Teren wskazywany jako druga lokalizacja również nie należy do miasta (PKP).

  Istny CYRK.

 11. cytat:
  Ratusz proponował urzędowi marszałkowskiemu dwie działki, na których można byłoby wybudować „podkarpackiego Kopernika” – tereny kolejowe przy ul. Kochanowskiego lub teren byłego lodowiska ROSiR-u przy ul. Wyspiańskiego. Obie odrzucono.

  Właścicielem ednej działki jest PKP, a druga w wyniku jakiegoś przekrętu została przez kogoś przejęta razem z (nieistniejącym już) lodowiskiem.

 12. <>

  Ale kabaret. Miasto urządza kwik, że wielki błąd, zagrywka polityczna, że wszystko, nawet ogromne CN powinno budować się w centrum miasta ….. ale do zaoferowania ma jedynie dwie lokalizacje, DO KTÓRYCH NAWET NIE MA PRAWA WŁASNOŚCI (tereny PKP oraz działkę objętą postępowaniem sądowym).
  Kabaret, cyrk, a może zwykły burd#l?

  120 km kw. powierzchni, ale miasto nie ma wolnego gruntu – więc nie będzie w mieście budowy. Zostaje polityczna szopka i zrzucanie odpowiedzialności.
  BTW, dlaczego to tak bardzo poszerzono grancie miasta, skoro włodarze chcą budować takie wielkie obiekty w centrum (w dodatku na nieswoich działkach)?

  Stolica imitacji – raj dla deweloperów.

 13. Proponuję mieszkańcom bojkot zakładów w dolinie lotniczej bo to nie Rzeszów. Nie jeździjcie tam do pracy. Po co? Macie galerie i deweloperów przecież.

 14. Niech z Rzeszowa na Tajecine też nie jeżdżą do pracy a co! Bojkotowac zakłady, są galerie! I deweloperka!
  Wiwat pan prezydent Tadeusz Ferenc!

 15. Piszcie co chcecie. Ja wiem jedno Ortyl dla siebie wybudował pałac marszałkowski na Lubelskiej a moim dzieciom każe jeździć za miasto! Pojebało go?

 16. Zaczyna to wygladac na to ze mieszkancy Rzeszowa staja sie zakladnikami marszalka, troche jak by chcial pokazac ze “jak nie rzadzimy w Rzeszowie to macie”. Troche to smieszne sie robi i przewidywalne.
  Niech mi nikt nie mowi ze na ponad 120km2 miasta nie ma miejsca na centrum nauki? To jest ewidentnie decyzja polityczna, mam tylko nadzieje ze ‘chwilowa’ przed wyborami i jeszcze cos sie da tutaj zmienic.
  Oprocz galerii handlowych nie mamy w Rzeszowie miejsc gdzie mozna by bylo posiedziec w nowoczesnej architekturze, miejsc ktore by inspirowaly mlodziez i dzieci. Jasne mozna to wybudowac pod lotniskiem, ale to juz nie to samo. Tracimy energie tego miejsca w miescie, miejsca dla wszystkich w miescie wojewodzkim.

  Jakies mamy ostanio polowiczne rozwiazania.
  Mial byc byc porzadny dworzec i centrum komunikacyjne – bedzie remont peronow i elewacji.
  Mialo byc rozbudowane Podpromie – nie ma kasy.
  Centrum lekkoatletyczne na Resovii – swiatelko w tunelu jest ale daleko.
  Lodowisko – narazie obiecanki, przepychanki gdzie ma byc.
  Teraz centrum pod lotniskiem kilka kilometrow od miasta.

  Czyli co na tym sie rozwoj naszego miasta konczy? Na kilku galeriach handlowych, autostradzie i ekspresowce? Paru 17-pietrowych budynkach budowanych za prywatne pieniadze, i dzikiej deweloperce?

  Szanuje prezydenta za to ze chce by Rzeszow byl wielki, ale gdzies to wszystko sie posypalo. Jest szarpanina i polityka. Zrzucanie problemow jeden na drugiego i rzekomy brak kasy.
  Ferenc wygra wybory w Rzeszowie, a PIS wojewodzkie, i dalej bedzie ta sama historia.
  To czego najbardziej szkoda to ze ludzie lapia sie na te polityczne gierki i zamiast zajac sie tematem to zajmuja sie polityka a to juz jest za granicy glupoty. Tracimy na tym wszyscy. To politycy sa dla nas a nie my dla nich.

 17. Starszy panie, ile ratusz płaci za każdy komentarz?
  Już ci kiedyś napisałem że to ględzenie o dojeździe, to syndrom przywiązania do ziemi.
  Ruszasz się dalej od swego domu niż 1000 metrów?
  Sztandarowy przykład mieszkańca miasta innowacji.

 18. Szkoda Panie Ortyl, że mieliście czas na szukanie dogodnej trasy dla obwodnicy, aż przepadło prawie 300 mln zł, szkoda Panie Ortyl, że macie czas grać na zwłokę w sprawie budowy nowego sądu i blokowanie przekazania zamku po instytucje kulturalne, szkoda Panie Ortyl, że macie czas blokować budowę ośrodka lekkoatletycznego dla młodzieży, MAM nadzieję, że po tych wyborach Wasz czas się skończy!

 19. Co za problem na mniejszej działce w Rzeszowie wybudować parking wielopoziomowy? No i jak już myślisz o województwie to chyba Rzeszów jest skomunikowany autobusami i pociągami z całym województwem a nie Jasionka! Użyj czasem Iq.

 20. CNŁ ma służyć nie tylko mieszkańcom Rzeszowa, ale całemu WOJEWÓDZTWU!!! Zacznijcie myśleć trochę szerzej niż tylko 1000-lecie, Nowe Miasto i Baranówka ;P
  Takie centrum potrzebuje ogromnej przestrzeni dla samych budynków i 2x albo i 3x tyle na parkingi i całą infrastrukturę.
  Tereny przy Kochanowskiego ani nie są za duże, ani nie gwarantują dogodnego dojazdu.
  Do Jasionki jest i jak dojechać, i mam nadzieję że będzie też gdzie zaparkować.
  Wolę już z Rzeszowa dojechać do Jasionki, niż przewalać się przez Rzeszów i pózniej przez 30minut szukać miejsca do zaparkowania.
  Takie centra to nie są miejsca gdzie dzieci/młodzież idzie na zasadzie “chodzcie do Lukasiewicza, się czegos nauczymy” w ramach wolnego czasu. Takie Centra to głównie odwiedza się grupami i rodzinami. Nikt tam indywidualnie nie chodzi.

 21. Jeśli marszałek województwa podkarpackiego Ortyl uważa że strefa pod lotniskowa taka świetna lokalizacja dlaczego kończą budowę nowego pałacu dla niego w Rzeszowie na Lubelskiej? Bo na lubelskiej powstaje ogromny biurowiec marszałka.

  Było się budować w szczerym polu w Jasionce tak jak chcesz dzieciom budować. Jaki to fałszywy człowiek.

 22. Do Kopernika też przyjeżdżają tylko z pobliskich osiedli….
  Pomijając wszystko spoza okolicy zwiedzający prędzej przyjadą do Jasionki gdzie jest dobry dojazd a nId do miasta które wiecznie jest zakodowane po przyjaciele deweloperzy nabududowali bloków z dojazdem szerokości chodnika.
  Czepcie się roboty w tym urzędzie a nie tylko pisać peany na cześć Ferenca

 23. Ratusz nie drukuje pieniędzy. Ma tylko tyle co z podatków lub otrzyma z ministerstw z Warszawy. Rzeszów leży na złożach ropy i gazu. Gdybyśmy się odłączyli stać by nas było nawet na metro. Niestety naszymi złożami i zyskami dysponuje Warszawa.

  Duże miasta Kraków, Wrocław, Łódź dostają dofinansowania a Rzeszów dalej uważają za Polskę już nawet nie B ale C. Premier Morawiecki mówił że rząd Pis dba o ścianę wschodnią. Tak dbają że ich ludzie zablokowali obwodnicę południową u nas bo za droga i z obiecanek że dołożą do Centrum Lekkoatletyki też wyszło Szydło z worka i nic nie będzie.

  i takie są fakty.

 24. Mnie jedno niepokoi jak taki ogromny obiekt będzie świecił pustkami to kto będzie płacił za jego ogrzewanie, prąd, wodę… czy przypadkiem nie rzeszowski podatnik?

  Ministerstwo nie dało kasy na centrum lekkoatletyczne w kwocie którą obiecał. Czyli nic tam nie powstanie. Teraz ogłosili że zamiast budować budynek za 80 mln w Rzeszowie gdzie tyle studentów wybudują huj wie gdzie na rogatkach w szczerym polu. I to niby ma służyć Rzeszowianom? Pis robi wszystko żeby Buczak ich kandydat na prezydenta przejebał koncertowo wybory?

 25. Dziecko bzdury opowiadasz. Tu się dowiadujemy że np. przez ratusz nie będzie Centrum lekkoatletycznego przy Resowi. Tyle że to ministerstwo obiecało połowę dołożyć. Gdy się okazało że całość ma kosztować 125 mln to Pis powiedział że da ale tylko 16 mln. I tak zrobili po staremu na złość Ferencowi kosztem mieszkańców.

  A druga sprawa. No to jeśli już wiadomo że Centrum nie powstanie to niech Ortyl z pisu nie mówi ludziom że brakuje mu działek w Rzeszowie. Jaki tu był problem jeśli wiadomo że na Centrum nie dadzą pieniędzy Rzeszowowi budować tam Kopernika?

 26. Tak działa rzeszowski PIS. Nieważne że tutaj 45 tyś studentów i uczniowie z kilkunastu szkół i liceów. Pis nie może pozwolić sobie żeby Ferenc budowę Kopernika/Łukasiewicza przedstawiał jako swój sukces.

  Dlatego Kultys z Pisu zablokował aqapark, dla tego Leniart z Pisu zablokowała obwodnicę południową i most i dlatego Ortyl z Pisu nie da pieniędzy na taki obiekt w Rzeszowie tylko po za miastem w szczerym polu… Tak robi na złość rzeszowski Pis przy każdym pomyśle Ferenca!

  Jaki rodzic teraz wyśle swoje dziecko kilka kilometrów od Rzeszowa do obiektu wybudowanego między lotniskiem a strefą przemysłową? Gdyby tylko chodziło o działkę w RZ. to nie budują ani dziś ani jutro ani w tym roku. Jest czas na znalezienie odpowiedniej działki. Ale jak już pisałem nie o działkę tu chodzi ani o komfort Rzeszowian tylko żeby zrobić na złość Ferencowi.

 27. PRz dla reklamy nie mogloby posiwecic dzialki? Oczywiscie ze moga.
  “Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz pod patronatem merytorycznym Politechniki Rzeszowskiej”
  “Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, patron honorowy PCN” chyba dobrze brzmi do przedrekrutacyjnych reklam?
  Poza tym to dodatkowe miejsce do ewentualnych projektow doktorantow. Az dziwne ze o tym nikt nie mysli albo nie mowi.

 28. Ferenc kłamca ! “czapa” już nie ta, przebadać go czy może pełnić tak odpowiedzialną funkcję, może czas przejść w “stan spoczynku”

 29. Jak do Uczelni to nie do ratusza chyba proste -uczelnia ma na rozbudowe ratusz miał ale stawiają bloki nie tam gdzie powinne stać ; O !
  I jest burdel z brakiem terenów

 30. No zamiast już tyczyć działke to se kwity wysyłają – a temat prosty jak budowa cepa :
  Gdzie miasto ma odpowiefni teren nie na kurnik czy piaskownice tylko odpiwiedni teren na obiekt / parkingi / drogi dojazdowe bo na terenie miasta ja nie widze a potem bedzie takie samo gówno z brakiem miejsc jak jest wymieniam dla niekumatych a gadających durnoty : proszę
  Tj :
  Stadion miejski – gdzie jest parking no plac był wydupili dwie wieże
  Hala na podpromiu – jest parking tylko ciasny -gdzie jest rozbudowa do góry trzy poziomy – były wizje i pikuś
  Baseny na pułaskiego no jest parking fakt ale on był dobry 40 lat temu i co i pikuś
  Bazar nad Wisłokiem -jest ale to kompromitacja za mały – nikt nic nie robi
  Dalej : rynek na targowej gdzie jest parking -no jest ale był dobry w latach 60-tych gdzie jest nowy ?
  Szpital na szopena gdzie jest parking – w wizjach ratusza jest w kosmosie :O
  Szpital na lwowskiej no jest ale za mały
  -no był dobry jak szpital budowali w1984 -gdzie jest rozbudowa ?
  Ratusz śpi nie panuje nad tym tematem kompletnie a jeszcze gdzie parkingi centralne na wszystkich wlotach do miasta innowacji – brak
  Czyli kompletne totalne dno -czarna dziura a tu banialuki aby to centrum budować w mieście tylko w jakim co ?
  PLAC-PLAC-PLAC -Szukać a nie opowiadać dyrdymałòw bo sie już niedobrze robi

 31. Ferenc zawala tematy (tak jak obwodnica południowa i brak dla niej wymaganej dokumentacji) a odpowiedzialność zrzuca na innych. Jedynie z developerami potrafi się dogadać – pozwala im robić co chcą i blokuje plany zagospodarowania przestrzennego, żeby ich nie ograniczaćb- patrz tereny wzdłuż Wisłoka.

 32. Pies z kulawą nogą tam nie zaglądnie jak będzie przy Jasionce.
  Nieważne jaki zajefajny będzie. Po prostu nikt tam nie dojedzie a dzieci będą mieć w poważaniu wycieczkę kilkanaście kilometrów za Rzeszów. Tak samo jest z G2A

 33. do Jasionki jak piszesz o Prezydencie Ferensie to przez Pan,ty nie dorastasz mu do pięt żałosny człowieczku.
  Już niedługo Rzeszów będzie duży.

 34. Rzeszów…. Tu chodzi o Tadex development i jego megalomanie. Samorząd Podkarpacia daje pieniądze niech buduje gdzie chce.
  Ferenc chce takie centrum? Niech buduje za swoje. Niech mu deweloperzy dorzucą. Po podatków z Jasionki poki co nue dostanie.
  Najgorsze, że już nie zdąży odpowiedzieć za burdel który zostawi po następnej kadencji.
  Buczak jest za beznadziejny żeby z nim wygrać.

 35. “Łukasiewicz” powinien być przy kampusie politechniki. Obok heliosa, PRz ma działkę. Myślę że sprzedaliby ją za grosze a może nawet za darmo (w przyszłości mieliby przychylniejsze dotacje czy coś) pod warunkiem powiedzmy patronatu merytorycznego PRz nad centrum. Poza tym patronem (?) PRz jest sam Łukasiewicz.

 36. Nie rozumiem, nie zrozumiem dlaczego przez złośliwość,chcecie nam odebrać “Kopernika” i wywieźć poza granice Rzeszowa …co to ma być ?!

 37. ” Ponad pół roku temu wspominał Pan (Ferenc) , że największym Pana problemem jest na dziś jest kwestia Podkarpackiego Centrum Lekkoatletyki i modernizacja Hali na Podpromiu!”
  I jak zwykle u pana Ferenca, czas leci a robota stoi!
  A ponoć tempo miało być pierońskie.

Comments are closed.