Niekorzystne dla władz Rzeszowa wyniki niedzielnych (15 lutego) konsultacji społecznych w gminie Krasne. Mieszkańcy w większości opowiedzieli się przeciwko przyłączaniu ich gminy do Rzeszowa.

W niedzielę na terenie gminy Krasne, która swoim zasięgiem obejmuje cztery wsie (Krasne, Malawa, Strażów i Palikówka), odbyły się konsultacje społeczne. Były jawne. Uprawnionych do głosowania było 8471 mieszkańców. Konsultacje rozpoczęły się o godz. 8:00 i trwały do 16:00.

Już wczoraj w nocy nieoficjalne wyniki na blogu Rzeszów News zamieścił Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Dzisiaj oficjalne opublikowała gmina Krasne. Frekwencja w konsultacjach wyniosła 40 proc. (3330 osób głosujących). Nieważnych było 55 głosów.

Z protokołu komisji konsultacyjnej wynika, że za przyłączeniem gminy Krasne do Rzeszowa głosowało 1214 osób (37 proc.), przeciwko było 2028 osób (63 proc). W Krasnem za włączeniem gminy do stolicy Podkarpacia były 463 osoby, przeciwko – 856. W Malawie za 398, przeciwko – 524. W Strażowie za 206 osób, przeciwko – 369. W Palikówce za 147 osób, przeciwko – 279.

33 osoby wstrzymały się od głosów: w Krasnem – 15, w Malawie – 11, w Strażowie – 7, w Palikówce – 0. Z pełnymi protokołem komisji konsultacyjnej możecie zapoznać się TUTAJ.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wyniki konsultacji w gminie Krasne nie są wiążące dla Rady Ministrów, która będzie podejmowała ostateczną decyzję w tej sprawie. Ale w ostatnich latach wnioski Rzeszowa o poszerzenie miasta były odrzucone właśnie z powodu negatywnych opinii mieszkańców tych terenów, które Rzeszów chciał przyłączyć do swoich granic.

Konsultacje społeczne odbędą jeszcze w gminie Trzebownisko, którą stolica Podkarpacia także chce przyłączyć do Rzeszowa. Mieszkańcy gminy będą mogli odbierać ankiety w urzędzie gminy od 23 do 27 lutego. Wypełnione należy złożyć do 2 marca.

Konsultacje trwają także w samym Rzeszowie. Te zakończą się 23 lutego.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama