Reklama

Niekorzystne dla władz Rzeszowa wyniki niedzielnych (15 lutego) konsultacji społecznych w gminie Krasne. Mieszkańcy w większości opowiedzieli się przeciwko przyłączaniu ich gminy do Rzeszowa.

W niedzielę na terenie gminy Krasne, która swoim zasięgiem obejmuje cztery wsie (Krasne, Malawa, Strażów i Palikówka), odbyły się konsultacje społeczne. Były jawne. Uprawnionych do głosowania było 8471 mieszkańców. Konsultacje rozpoczęły się o godz. 8:00 i trwały do 16:00.

Już wczoraj w nocy nieoficjalne wyniki na blogu Rzeszów News zamieścił Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Dzisiaj oficjalne opublikowała gmina Krasne. Frekwencja w konsultacjach wyniosła 40 proc. (3330 osób głosujących). Nieważnych było 55 głosów.

Z protokołu komisji konsultacyjnej wynika, że za przyłączeniem gminy Krasne do Rzeszowa głosowało 1214 osób (37 proc.), przeciwko było 2028 osób (63 proc). W Krasnem za włączeniem gminy do stolicy Podkarpacia były 463 osoby, przeciwko – 856. W Malawie za 398, przeciwko – 524. W Strażowie za 206 osób, przeciwko – 369. W Palikówce za 147 osób, przeciwko – 279.

33 osoby wstrzymały się od głosów: w Krasnem – 15, w Malawie – 11, w Strażowie – 7, w Palikówce – 0. Z pełnymi protokołem komisji konsultacyjnej możecie zapoznać się TUTAJ.

Wyniki konsultacji w gminie Krasne nie są wiążące dla Rady Ministrów, która będzie podejmowała ostateczną decyzję w tej sprawie. Ale w ostatnich latach wnioski Rzeszowa o poszerzenie miasta były odrzucone właśnie z powodu negatywnych opinii mieszkańców tych terenów, które Rzeszów chciał przyłączyć do swoich granic.

Konsultacje społeczne odbędą jeszcze w gminie Trzebownisko, którą stolica Podkarpacia także chce przyłączyć do Rzeszowa. Mieszkańcy gminy będą mogli odbierać ankiety w urzędzie gminy od 23 do 27 lutego. Wypełnione należy złożyć do 2 marca.

Konsultacje trwają także w samym Rzeszowie. Te zakończą się 23 lutego.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

19 KOMENTARZE

 1. w tym roku ZA przyłaczeniem zagłosowało u nas ok 42% głosujących. jest coraz lepiej, ale jeszcze minie troche czasu az bedzie nas ponad połowa niestety. Ludzi slepo wierzących w gmine i gminną gazetkę jest niestety bardzo duzo. i ciężko jest im przetłumaczyć że bedzie nam w Rzeszowie lepiej.. Dlatego konsultacje konsultacjami a przyłączenie powinno odbyć się z AUTOMATU! jak można brać pod uwagę opinie mieszkańców, którzy zapytani DLACZEGO nie chcą by Malawa (bądż cała gmina) została przyłączona do Rzeszowa odpowiadają: “NIE WIEM.. ALE NIE CHCE.” albo “URODZIŁEM SIĘ NA WSI I CHCE UMRZEĆ NA WSI”. Jeżeli od takich ludzi ma zależeć nasza przyszłość to ja nam wszystkim współczuje…

 2. wysysają pieniądze z miasta i zabierają na wieś. o litości hahaha, weź proszę pod uwagę przy obecnych zarobkach, ile tego podatku jest w stania jakaś osoba wywieźć? i porównaj to z tym ile dana firma wypracuje z tej jednej osoby zysku, z którego odprowadza podatek. 80% zostaje w mieście a ochłapy pracownik zabiera ze sobą. idąc dalej z 80% swoich zarobków i tak pozostawi w mieście, czy to media, czy zakupy etc…

 3. Popiera Cię w stu procentach. Wiepier. wszystkich z roboty z Krasnego i Trzebowniska, a w pierwszej kolejności z budżetówki. Jak nie potrafią docenić korzyści z sąsiedztwa z Rzeszowem to tak im w palnik przyładować, żeby im się delikatnie mówiąc odechciało wszystkiego. Z pracy – aut, z przychodni – aut do siebie, ze szkoły aut do siebie, na studiach – brak miejsc, MPK – strefa pozamiejska bilet 300%. Otworzyć A4 i Krasne pożegnać z inwestorami. Autostradowe obwodnice miast są bezpłatne więc od Łańcuta do Świlczy przejazd A4 za darmo. Zapraszamy inwestorów na Załęże najlepiej tych wzdłuż starej 4.

 4. BUS PAS W TAMTĄ STRONE I CENY ZAPOROWE NA MPK DLA NICH. A DLA RZESZOWIAKÓW ZA FREE. STANĄ W KORKU A NA AUTOBUS NIE BĘDZIE ICH STAĆ TO RURA ZMIĘKNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. Ferenc powinien ma 6 miesięcy wprowadzić rejonizacje w szpitalach Rzeszowa! Jesteś z po za – czekasz w kolejce do szpitala a pierwszństwo mają mieszkańcy. Rejonizacja w szkołach. Mieszkasz w Trzebownisku czy Krasnem to dziecko moze iść tylko do szkoły gdzie masz meldunek. Prośba do pracodawców z Rzeszowa żeby przglądneli umowy o prace i z całej załogi jeśli muszą kogoś zwalniać to w pierwszej kolejności wybierać tych którzy z trzebowniska. Jak nie chcą to niech szukaja pracy u siebie i nie zabierają pracy Rzeszowianom.

 6. Wyższe podatki? Ludzie to poco płacicie np ZUS? Nie korzystajcie z usług medycznych, dróg w Rzeszowie, oświaty to zapewniam was, że podatków też płacić nie będziecie! Przeprowadźcie się do Buszu tam nie trzeba płacić podatków. W Krasnym jak będzie zjawisko tunelowania po otwarciu A4, a w konsekwencji firmy przeniosą się na Załęże to na kolanach przyjdzie o włączenie bo nie będzie miało na infrastrukturę.

 7. Krasne to żadna strata dla Rzeszowa, duy nie urywa. Lepsze tereny to Kielanówka, Racławówka, Lutoryż po trasie S19 z 3 zjazdami. Co do Krasnego to jak otworzą A4 to wystąpi zjawisko tunelowania, inwestorzy się wyniosą, a wiochę dechami zabiją.

 8. Proszę was abyście wsiedli w auto i zrobili sobie objazd po Podkarpaciu. Skończcie tą dyskusje bo nie ma sensu wszystko co macie: Lotnisko, Strefę, Auchana, nawet RZESZOWSKI Zelmer itp. wszystko to macie tylko i WYŁĄCZNIE dzięki sąsiedztwu z miastem wojewódzkim. POWINNI WAS Z AUTOMATU WŁĄCZYĆ, tak jak przejmują grunty pod drogi bo to jest tylko strata czasu i pieniędzy podatników. Albo się dogadacie, abo niech was włączą z automatu!!!!

 9. Kolego od Auchana tą potężną instytucje wybudowali po sąsiedzku do miasta wojewódzkiego, czy dzikom w Bieszczadach??? No cóż trudno cię winić, że tego nie dostrzegasz, bo ktoś kto widzi tylko zarys terenu do swoich tuii w ogródku, nie dostrzeże korzyści z sąsiedztwa do miasta wojewódzkiego

 10. Pokarz mi Gminę w tym kraju, która jest samowystarczalna i wszyscy obywatele tejże gminy pracują na jej terenie??? Gminy szczególnie sąsiedzkie do miast wojewódzkich to pijawki. Ludzie pracują w mieście, a podatki i pieniądze wywożą z miasta do swojej Gminy. Nie dość, że nie chcą wspierać rozwoju, to jeszcze go spowalniają wysysając pieniądze z miasta!!! Weź sobie człowieku zrób bilans ile pieniędzy Gminy dostają z zewnątrz.

 11. nie dziwie sie ze gminy nie chca przylaczenia do rzeszowa , sa samowystarczalne i nie potrzeba laski przylaczenia a jak sie polacza z rzeszowem to nie dostana nic innego niz wyzsze podatki bo wtedy beda juz jako miasto , a zycie w miescie jest drogie niestety …

 12. proponuję najpierw wziąć słownik ort a później komentować. a co do wspomnianego Krosna, jeśli w mieście jest jeden duży pracodawca (HUTA) i tenże pracodawca upada, to tak to wygląda, że ludzie muszą pójść albo w relokację albo dojeżdżać kilkanaście kilometrów.

 13. Rzeszów się po prostu za szybko rozwiną i dlatego niektóre Buraki na wioskach nie potrafią docenić, że mają pracę dzięki wcześniejszym poszerzeniom miasta, które go umocniły gospodarczo. Gdyby Rzeszów się nie rozrastał to te Wiochy dzisiaj byłyby na poziomie gospodarczym biednych miejscowości w pozostałej części Podkarpacia. Ale może te Egoistyczne Buraki z sąsiednich wiosek nigdy tam nie były i porostu nie mają porównania ile zawdzięczają poprzednim poszerzeniom i rozwojowi gospodarczemu Rzeszowa????

 14. Te rubryczki sprawiają, że wysokość pozyskiwanego dofinansowania jest większa, a także jest większa siła pozyskiwania funduszy. Przykre, że niektórzy na wioskach postrzegają tylko czubek swojego nosa. Ludzie dojeżdżają codziennie do Rzeszowa np. z Krosna bo nie mieli tej szansy być w sąsiedztwie z miastem wojewódzkim. Poprzez poszerzenie poprawa średniego wynagrodzenia o kilkaset złotych i poprawa rynku pracy w zatrudnieniu to już bardzo dużo, a korzyści jest o wiele więcej. No ale cóż niekurzy widzą tylko czubek swojego nosa.

 15. Czemu to miało służyć, pompowaniu ego prezydenta? Jest dobrze jak jest, a miasto naturalnie powinna wchłaniać przyległe rejony a nie na siłę podkręcać rubryczki w statystykach.

 16. Następna egoistyczna wicha co pracuję w Rzeszowie, a z chytrości żeby czasem 20PLN więcej podatku nie zapłacić własne gówno zje. Dobrzej est brać od miasta, ale dać coś od siebie to już trudniej! Wygląda to następująco: Fajnie, że mamy za co jeść dzięki sąsiedztwu z miastem stołecznym, ale od naszego to wypier…!!!!!

Comments are closed.