Mieszkańcy gminy Krasne nie chcą do Rzeszowa. Pełne wyniki referendum

20
Reklama

Zdecydowana większość mieszkańców gminy Krasne opowiedziała się przeciwko łączeniu ich z Rzeszowem. Frekwencja w niedzielnym referendum wyniosła 56 procent.

 

Po prawie ośmiu godzinach liczenia głosów z wszystkich sześciu komisji obwodowych poznaliśmy oficjalne i ostateczne wyniki głosowania w sprawie przyłączenia gminy Krasne do Rzeszowa.

Mieszkańcy głosy oddawali w dwóch lokalach referendalnych w Krasnem (Gminny Ośrodek Kultury i  Biblioteka oraz Szkoła Podstawowa), dwóch w Malawie (Zespół Szkół oraz Gminne Przedszkole Publiczne), po jednym w Strażowie (Zespół Szkół) i Palikówce (Zespół Szkół).

Po zliczeniu wszystkich głosów okazało się, że za przyłączeniem gminy do Rzeszowa głosowało 1810 osób, przeciwko było 2897. Procentowo przeciwko przyłączeniu było ok. 62 proc. mieszkańców, za ok. 37 proc. Głosów nieważnych było 145.

W rozbiciu na poszczególne komisje wyniki przedstawiają się następująco:

– Krasne – okręg nr 1 (GOKiB): za przyłączeniem 423 osoby, przeciwko 497 osób

– Krasne – okręg nr 2 (szkoła): za 434, przeciwko 614

– Malawa – okręg nr 3 (szkoła): za 270, przeciwko 607

– Malawa – okręg nr 4 (przedszkole): za 192, przeciwko 387

– Strażów – okręg nr 5: za 311, przeciwko 438

– Palikówka – okręg nr 6: za 180, przeciwko 354

Malawy też nie włączą

Mieszkańcy gminy Krasne odpowiadali jeszcze na jedno pytanie: czy są za włączeniem do Rzeszowa tylko sołectwa Malawa. W tym przypadku również większość mieszkańców była przeciwko. Za włączeniem Malawy do Rzeszowa zagłosowało 1771 osób, przeciwko 2810.

W rozbiciu na poszczególne komisje wyniki są następujące:

– Krasne – okręg nr 1 (GOKiB): za 392, przeciwko 484

– Krasne – okręg nr 2 (szkoła): za 431, przeciwko 576

– Malawa – okręg nr 3 (szkoła): za 278, przeciwko 599

– Malawa – okręg nr 4 (przedszkole): za 202, przeciwko 374

– Strażów – okręg nr 5: za 301, przeciwko 431

– Palikówka – okręg nr 6: za 167, przeciwko 347

Wyniki referendum jasno pokazują, że w żadnym okręgu nie zwyciężyli zwolennicy zarówno włączenia całej gminy Krasne do Rzeszowa, jak włączenia Malawy do stolicy Podkarpacia.

Połączenie nieuniknione

Lokale referendalne były czynne od godz. 7:00 do 21:00. – O wynik będą spokojny, jak będę znał pełne wyniki. Zawsze jest jakaś niepewność – mówił nam tuż po zamknięciu lokali Wilhelm Woźniak, wójt ponad 10-tysięcznej gminy Krasne.

Woźniak przewidywał, że mieszkańcy będą przeciwko łączeniu ich z Rzeszowem. Uprawnionych do głosowania było 8665 osób. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania (ok. 2,6 tys. osób). I ten warunek został spełniony.

– Frekwencja na pewno przekroczyła 50 proc. – przekazywał nam w trakcie liczenia głosów Piotr Lecki, przewodniczący gminnej komisji referendalnej. Ostatecznie frekwencja wyniosła 56 proc. To jedna z najwyższych referendalnych frekwencji w Polsce. W głosowaniu wzięło udział 4852 osoby.

– Bardzo dobrze się stało, że nie zostaliśmy włączeni do Rzeszowa. Poza tym, drugie pytanie, gdzie mieszkańcy pozostałych sołectw mieli decydować, czy Malawa ma wejść do Rzeszowa, było chwytem poniżej pasa. To jakieś nieporozumienie, że inni mieszkańcy decydowali za nas. Te 100 mln zł, które miasto nam obiecywało, było pisane na wodzie – powiedział nam Stanisław Wąs, sołtys Malawy.

W podobnym tonie wypowiadał się sołtys Strażowa Grzegorz Morycz.

– Pożyjemy, zobaczymy, co to dalej będzie. Zabrakło merytorycznych rozmów w sprawie przyłączenia gminy do Rzeszowa. Wcześniej, czy później ten temat znów powróci. Przyłączenie gminy Krasne do Rzeszowa w przyszłości jest nieuniknione – uważa Grzegorz Morycz.

Z wyników referendum jest zadowolony także Bogusław Rejman, sołtys Palikówki. – Przyłączać można, ale nie na takich warunkach. Należało zastosować wzorzec Zielonej Góry, gdzie tam gmina miejska połączyła się z gminą wiejską – mówił Rejman.

Księża zrobili „swoje”?

Pomysłodawcy referendum pogodzili się z porażką. – Gmina była słoniem, my mróweczką. Nie mieliśmy takich możliwości dotarcia do ludzi. Na dodatek w tę niedzielę w Malawie zadziałał ksiądz, w Palikówce tak samo. Duchowni byli przeciwko połączeniu – skarży się Benedykt Czajkowski, inicjator gminnego referendum.

Jest rozczarowany wynikami głosowania. – Mieszkańcy chyba wolą tkwić w marazmie. Ale nie żałuję, że referendum się odbyło. Nie ma też co uszczęśliwiać ludzi na siłę – uważa Czajkowski.

– Już nie będzie pan zabiegał o włączenie gminy do Rzeszowa? – pytamy.

– Nie. To nie ma sensu. Ja tego nie robiłem dla siebie, tylko dla ludzi. Mam parę złotych odłożonych, wolę pojechać na wakacje za granicę i odpoczywać. Ja z tego wszystkiego teraz mogę się śmiać – odpowiada Benedykt Czajkowski.

Gminne referendum kosztowało ok. 30 tys. zł. Zorganizowano je dlatego, bo pomysłodawcy tej inicjatywy uważali, że wyniki marcowych konsultacji społecznych, w których aż 85 proc. mieszkańców zagłosowało przeciwko włączaniu gminy do Rzeszowa, były niewiarygodne .

Ratusz obiecywał mieszkańcom, że jeżeli zgodzą się na połączenie z Rzeszowem, to w najbliższych pięciu latach wpompuje w gminę 100 mln zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

20 KOMENTARZE

 1. Czego ci brakuje? Cisza, spokój..po co zmieniać? Dla zadaszonego przystanku autobusowego?
  Co byś miał więcej? Lampy ledowe? I tak śpisz od 22:00.
  Na ilu arach stoi twój dom? W strefie miejskiej wyłączona z produkcji rolnej jest cala działka a nie tylko obręb budynku. Stawka podatku nie wzrośnie, ale ilość „odrolnionych” arów niestety tak. Warto?

 2. Oj jakaś pomyłka koledze się wkradła, bo wcześniejsze głosowanie to miażdżąca przewaga przeciwników przyłączenia. Polecam pogrzebać w sieci i sobie przypomnieć jak było.

 3. ….pięknego miasta,z którego na ogródki działkowe wyjeżdżacie w każdej wolnej chwili…
  Proponuję przyłączenie rzeszowa do pięknej i spokojnej gminy Krasne.

 4. A na jakiej podstawie niemałe pieniądze z podatku jakim obarczona jest moja nieruchomość mają finansować place zabaw i kolejne ronda pod Twoim blokiem?
  Wolę płacić mniej,a przede wszystkim do kasy swojej gminy.

 5. Jaki remont, jakie zapomogi,jakie oferty pracy. Kobieto w Rzeszowie margines społeczny też jest i twojej sytuacji finansowej nie zmieni to,że w dowodzie będziesz jego mieszanką.

 6. No to w takim razie na jakiej podstawie macie teraz korzystać z dobrodziejstw miasta Rzeszów, skoro nie chcecie się przyłączyć i tu płacic podatki ?

 7. Coś tu śmierdzi albo te wybory zostały sfałszowane albo wcześniejsze konsultacje bo jak możliwe jest, że w pierwszych za przyłączeniem do miasta jest ok 90%, a w drugich przeciw prawie 60%? Tak czy inaczej ktoś ostro oszukiwał i łamał prawo. Jakby nie patrzeć najbardziej zaangażowany był obecny wójt. To on tez miał najwięcej do stracenia, a już wcześniej wykazywał tendencje pospolitego oszusta. Najlepiej aby sprawie przyjrzała się prokuratura.

 8. Tak samo w Gminie Trzebownisko. Niby 90% przeciw a tajne referendum by pokazało że tak jak w Krasne ponad 40% jest za przyłączeniem. Wójt Trzebowniska nie miał by odwagi zrobić referendum tajne, najlepiej ludzi zastraszyć Rzeszowem, kazać swoim radnym imiennie się opowiadać za czy przeciw władzy gminnej…..

 9. Niech słuchają kleru a dalej będą mieli to co mają czyli wójta co nic nie robi oprócz zbierania kasy. 100 mln zł to nie mało na gminę a i ludzie może dostawali by lepsze oferty pracy jak i wiekszy socjal dla najuboższych, remonty idt…. To przykre że kler wytrąca sie tam gdzie nie powinien i rovi z ludzi chodzące zombi.

 10. No.to.czekają.nas.kolejne.lata.stagancji..Mieszkam.niedaleko.granicy.z.Rzeszowiem.i.przez.20.lat.nic.się.nie.działo.w.naszej.oklicy.bo.gmina.się.do.nas.nie.przyznaje..Szkoda.żesię.nie.udało.:(

 11. No_ciekawe_w_Palikówce_przeciw_przyłączeniu_wg_artykułu_2907_osób.Jak_się_nie_mylę_to_populacja_tej_miejscowości_nie_przekracza_1300_osób.Przypadek?_Niesondzę_:D

Comments are closed.