Reklama

Około 250 wolontariuszy Fundacji Dzieła Nowego Tysiąca zbierało w Rzeszowie pieniądze dla uzdolnionej młodzieży. Stolica Podkarpacia włączyła się w XIV Dni Papieskie.

[Not a valid template]

 

Dzień pamięci o wielkim Polaku był obchodzony w całej Polsce pod hasłem „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie”. Niedzielne święto było pierwszą uroczystością, odkąd Jana Paweł II został w kwietniu tego roku wyniesiony na ołtarze. Obchody Dnia Papieskiego miały szczególny charakter.

– Ich ideą jest przede wszystkim zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży. Ten pomysł powstał z inicjatywy papieża, który mówił, by nie budować mu pomników z marmuru, ale pomnik żywy – tłumaczy Małgorzata Kuczera, współorganizatorka uroczystości w Rzeszowie. – Stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia są zwani żywym pomnikiem Jana Pawła II.

Stypendia rozwijają

Dni Papieskie odbywały się w każdym mieście wojewódzkim. Rzeszów od lat jest bardzo w nie zaangażowany.

– Mamy największą ilość wolontariuszy, co jest bardzo doceniane podczas podsumowań Dni Papieskich w Warszawie. W tym roku jest ok. 250 osób, którzy bardzo chętnie nam pomagają i poświęcają swój czas – mówi Małgorzata Kuczera i dodaje, że Rzeszów jest też zawsze w czołówce zbiórki pieniędzy dla stypendystów.

Wolontariuszy z żółtymi chustami można było spotkać na głównych deptakach w Rzeszowie. Pieniądze zbierali do puszek. Stypendia, które zostaną ufundowane z datków rzeszowian, trafią do uczniów gimnazjów, liceów oraz studentów.

Aby zostać stypendystą, trzeba spełnić jednak określone warunki – mieć wysoką średnią ocen, udzielać się w wolontariacie. Kolejnym warunkiem jest dochód na rodzinę, który nie może przekroczyć określonej kwoty.

– Te pieniądze bardzo pomagają rozwijać się i realizować swoje marzenia – mówi wolontariuszka 17-letnia Magda Krasoń, która sama jest stypendystką Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia. – Wiem, ile dla mnie znaczyło takie stypendium, bo dzięki temu mogłam kupić odpowiednie pomoce naukowe.

Pielgrzymowanie szlakiem świętych

– Ludzie, którzy wrzucają nam pieniądze do puszek zazwyczaj są bardzo życzliwi i rozumieją, jak bardzo ważne są ich datki – dodaje wolontariusz Mateusz Misiak, student, który już trzeci rok zbiera pieniądze na stypendia. – Kiedyś ktoś mi w ten sposób pomagał, więc teraz ja się mogę odwdzięczyć i pomóc innym.

Obchody w Rzeszowie rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja.

– Po raz kolejny zorganizowaliśmy też pielgrzymowanie rzeszowskim szlakiem świętych. Wszyscy uczestnicy musieli wyrobić sobie kartę pielgrzyma i odwiedzić kilka punktów w mieście, gdzie otrzymywali pieczątki. Szlak kończył się przy kościele pw. Świętego Krzyża. Wszyscy, którzy brali udział w pielgrzymowaniu mogli wziąć następnie udział w losowaniu nagród podczas koncertu na rzeszowskim rynku – opowiadała Małgorzata Kuczera.

W ubiegłym roku pielgrzymowanie ukończyło 600 osób. – Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej – liczy Kuczera

Gwiazdą Nina Nowak

Imprezami towarzyszącymi obchodom Dni Papieskich były mobilne studio oraz informacje w Radio Via oraz flash mob dla Jana Pawła II „I raz, i dwa dla JP2”, czyli spotkanie osób w tym samym miejscu i o tej samej porze. W ten sposób młodzież uczciła pamięć Jana Pawła II i dziękowała za jego kanonizację.

Na Rynku przez cały dzień trwały też gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, puszczanie mydlanych baniek, czy quizy.

O godz. 18:00. na scenie rozpoczął się koncert zespołu Młody Duch z Górna, a o 20:00 wystąpi gwiazda wieczoru Nina Nowak, solistka Teatru Wielkiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego zakończy o godz. 21:00. Apel Jasnogórski.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.