Modernizacja ul. 3 Maja zakończona. W nocy drzewa już podświetlone [FOTO]

0

Najważniejsze roboty na ulicy 3 Maja w Rzeszowie zostały już zakończone. Oficjalne otwarcie deptaka w nowej odsłonie nastąpi 21 lipca.

 

Na ulicy 3 Maja trwają już ostatnie prace związane z porządkowaniem deptaka. Kostkę brukową zastąpiły płyty granitowe, najstarsza ulica w mieście swoim wyglądem przypomina deptak sprzed drugiej wojny światowej. Jest na niej 25 lip, które w nocy są podświetlane.

Dodatkową atrakcją jest „okno czasu”, w którym umieszczono drewniane belki, pokazujące jak w przeszłości wyglądała nawierzchnia ulicy 3 Maja. Deptak miał być ogrzewany, ale marzenie ratusza się nie spełniło z powodu dużych kosztów. Oszacowano je na 4 mln zł. 

Modernizacja deptaka kosztowała 7 mln zł. Remont przeprowadziła firma Strabag, której pracownicy w piątek zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem, który podziękował im za wykonaną pracę. – Macie złote ręce. Doceniam waszą robotę – chwalił Ferenc.

Modernizacja ulicy trwała dziewięć miesięcy. Miasto liczyło, że uda się ją otworzyć dla mieszkańców już 3 maja podczas tegorocznego Święta Paniagi, ale roboty musiały się przeciągnąć o ponad dwa miesiące. 

– Największym wyzwaniem były wykopy archeologiczne i przebudowa sieci kanalizacyjnej i elektrycznej – mówił Paweł Wołowiec, kierownik budowy z firmy Strabag. W szczytowym momencie na deptaku pracowało około 150 osób. Na ulicy położono 4,5 tys. m kw. płyt granitowych i 2,5 tys. m kw. kostki, która umożliwia odprowadzanie wód opadowych.

– Restauratorzy i mieszkańcy ulicy byli cierpliwi. W zasadzie nie było żadnych problemów – podkreśla Tadeusz Ferenc.

Od najbliższego poniedziałku rozpocznie się odbiór pracy. – Trzeba będzie usuwać usterki – zapowiedział już Andrzej Świder, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie, ale mimo tego uznał, że Strabag solidnie wykonał robotę. – Prace mają 7-letnią gwarancję, więc w tym czasie Strabag będzie odpowiedzialny za jakość deptaka i usuwanie uchybień – dodaje Świder.

Oficjalne otwarcie zmodernizowanego deptaka ma nastąpić 21 lipca o godz. 16:30 podczas XVII edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który w Rzeszowie trwał w dniach 19-26 lipca. Do stolicy Podkarpacia zjedzie wtedy 1130 osób z 40 zespołów z całego świata.

– To będzie promocja na cały świat – cieszy się Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa. Sienko zdradził również, skąd ratusz czerpał inspirację przebudowy deptaka. Okazało się, że jest nią ulicą Bracka w Warszawie, przy której znajduje się siedziba Polskiej Agencji Prasowej.

– Ulica 3 Maja będzie tętniła życiem tak, jak Rynek. Będzie dumą Rzeszowa – uważa Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa.

Od przyszłego tygodnia na ulicy 3 Maja będzie obowiązywał zakaz wjazdu dla samochodów. Będą mogły nią jeździć tylko samochody służb uprzywilejowanych, m.in. policji, a także rowerzyści.

Ratusz już przymierza się do zmodernizowania dwóch pozostałych deptaków – przy ulicach Kościuszki i Grunwaldzkiej. Na pierwszy ogień pójdzie ul. Kościuszki. Być może pierwsze roboty rozpoczną się w przyszłym roku.

– Mamy pieniądze. Największy kłopot to ich wydanie. W tym roku rozpoczniemy 300 inwestycji na 600 mln zł – mówi Tadeusz Ferenc.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama