Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Ratusz prawdopodobnie przegra kolejną batalię o poszerzenie granic administracyjnych Rzeszowa. Na większą stolicę Podkarpacia nie zgadza się Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów przygotowany przez MSWiA opublikował na swoim blogu Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Z opinii resortu kierowanego przez Mariusza Błaszczaka wynika, że miasto Rzeszów nie ma co liczyć na to, że od 1 stycznia 2018 roku poszerzy swoje granice.

A przypomnijmy, ratusz chciał do Rzeszowa włączyć całą gminę Świlcza i sześć sołectw z podrzeszowskich gmin: Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Młp., część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Zaczernie, Nową Wieś i część Jasionki (tereny lotniska) z gminy Trzebownisko.

W kwietniu „nie” dla poszerzenia Rzeszowa powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Wcześniej przeciwko włączeniu gminy i sołectw do stolicy Podkarpacia zagłosowali mieszkańcy tych terenów, które miasto chciało wchłonąć w swoje granice (wyniki TUTAJ i TUTAJ). Teraz opinię wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w formie projektu rozporządzenia Rady Ministrów. 

Resort przypomina, że miasto Rzeszów od 2005 roku składa systematycznie wnioski o poszerzenie swoich granic. W  tym czasie powierzchnia miasta zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 53,69 km kw. do 120,41 km kw. Tereny, którymi teraz jest zainteresowany ratusz, zwiększyłyby powierzchnię stolicy Podkarpacia o 2197,66 ha. MSWiA twierdzi, że ku temu „brak jest argumentów”.

„Mieszkańcy objęci proponowanymi zmianami negatywnie wypowiedzieli się w sprawie włączenia tych części gmin do Rzeszowa, negatywne były także opinie organów stanowiących gmin. Istotnym pozostaje, iż proponowana zmiana granic miasta Rzeszowa spowodowałaby osłabienie zdolności do wykonywania zadań publicznych i możliwości inwestycyjnych w gminach tracących części obszarów na rzecz miasta” – czytamy w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów autorstwa MSWiA.

Resort Mariusza Błaszczaka będzie rekomendował Radzie Ministrów, by ta wniosek władz Rzeszowa o poszerzenie granic miasta, negatywnie rozpatrzyła. Posiedzenie rządu poświęcone tej sprawie ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.