Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

Około 20 tysięcy dzieci i młodzieży z rzeszowskich szkół będzie objętych darmowymi przejazdami miejskimi autobusami – takie są przewidywania ratusza. 

W poniedziałek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, potwierdził piątkowe zapowiedzi, że uczniowie rzeszowskich szkół będą mogli jeździć bezpłatnie autobusami, obsługiwanymi przez MPK. Już wiadomo, że z darmowych przejazdów będą mogli korzystać uczniowie, których rodzice są na stałe zameldowani w Rzeszowie. 

„Prezent”, który miasto zafundowało dla uczniów, nie będzie dla tych, którzy chodzą do rzeszowskich szkół, a mieszkają poza granicami miasta w sąsiednich gminach.

– Wprowadzenie darmowych przejazdów to koszt 10 mln zł. To pieniądze z podatków mieszkańców Rzeszowa. Ulgi będą dla dzieci zameldowanych w naszym mieście – mówi prezydent Tadeusz Ferenc. 

Wprowadzenie darmowej komunikacji dla uczniów muszą jeszcze zatwierdzić rzeszowscy radni. Ma się to stać na nadzwyczajnej sesji, która odbędzie się w tym tygodniu.

– Uchwała wejdzie w życie 14 dni po tym, jak zostanie ona opublikowana w dzienniku urzędowym. Przewidujemy, że darmowe przejazdy autobusami będą obowiązywały od października br. – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Z szacunków ratusza wynika, że z darmowych przejazdów będzie mogło korzystać około 20 tysięcy uczniów. – Osoby, którym przysługują ulgi, będą musiały się zgłosić do Zarządu Transportu Miejskiego, gdzie uczniom będą wydawane bilety zerowe – wyjaśnia Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa. 

Jednocześnie ratusz zapewnia, że rodzice, którzy kupili dla swoich dzieci od września bilety semestralne, będą mogli się ubiegać o zwrot pieniędzy. Miasto deklaruje, że za darmową komunikacją dla uczniów nie pójdzie później wzrost cen biletów dla pozostałych osób, korzystających z miejskich autobusów. 

– Stać nas na taki wydatek – twierdzi prezydent Tadeusz Ferenc. Liczy on, że darmowa komunikacja dla uczniów zachęci mieszkańców sąsiednich gmin, by w kolejnych konsultacjach społecznych dotyczących poszerzenia granic Rzeszowa, zagłosowali za włączeniem ich miejscowości do stolicy Podkarpacia. 

– Zależy mi na tym, by kolejne tereny przyłączać do Rzeszowa – dodaje prezydent Ferenc. – Myślimy też, że darmowy bilet sprawi, że rodzice nie będą musieli swoimi autami odwozić dzieci do szkół, a być może oni sami przerzucą się z samochodów na miejskie autobusy – powiedział Tadeusz Ferenc.

Z darmowych przejazdów uczniowie mają korzystać przez całą dobę i przez cały tydzień. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama