Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News
Reklama

Około 20 tysięcy dzieci i młodzieży z rzeszowskich szkół będzie objętych darmowymi przejazdami miejskimi autobusami – takie są przewidywania ratusza. 

W poniedziałek Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, potwierdził piątkowe zapowiedzi, że uczniowie rzeszowskich szkół będą mogli jeździć bezpłatnie autobusami, obsługiwanymi przez MPK. Już wiadomo, że z darmowych przejazdów będą mogli korzystać uczniowie, których rodzice są na stałe zameldowani w Rzeszowie. 

„Prezent”, który miasto zafundowało dla uczniów, nie będzie dla tych, którzy chodzą do rzeszowskich szkół, a mieszkają poza granicami miasta w sąsiednich gminach.

– Wprowadzenie darmowych przejazdów to koszt 10 mln zł. To pieniądze z podatków mieszkańców Rzeszowa. Ulgi będą dla dzieci zameldowanych w naszym mieście – mówi prezydent Tadeusz Ferenc. 

Wprowadzenie darmowej komunikacji dla uczniów muszą jeszcze zatwierdzić rzeszowscy radni. Ma się to stać na nadzwyczajnej sesji, która odbędzie się w tym tygodniu.

– Uchwała wejdzie w życie 14 dni po tym, jak zostanie ona opublikowana w dzienniku urzędowym. Przewidujemy, że darmowe przejazdy autobusami będą obowiązywały od października br. – mówi Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

Z szacunków ratusza wynika, że z darmowych przejazdów będzie mogło korzystać około 20 tysięcy uczniów. – Osoby, którym przysługują ulgi, będą musiały się zgłosić do Zarządu Transportu Miejskiego, gdzie uczniom będą wydawane bilety zerowe – wyjaśnia Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa. 

Jednocześnie ratusz zapewnia, że rodzice, którzy kupili dla swoich dzieci od września bilety semestralne, będą mogli się ubiegać o zwrot pieniędzy. Miasto deklaruje, że za darmową komunikacją dla uczniów nie pójdzie później wzrost cen biletów dla pozostałych osób, korzystających z miejskich autobusów. 

– Stać nas na taki wydatek – twierdzi prezydent Tadeusz Ferenc. Liczy on, że darmowa komunikacja dla uczniów zachęci mieszkańców sąsiednich gmin, by w kolejnych konsultacjach społecznych dotyczących poszerzenia granic Rzeszowa, zagłosowali za włączeniem ich miejscowości do stolicy Podkarpacia. 

– Zależy mi na tym, by kolejne tereny przyłączać do Rzeszowa – dodaje prezydent Ferenc. – Myślimy też, że darmowy bilet sprawi, że rodzice nie będą musieli swoimi autami odwozić dzieci do szkół, a być może oni sami przerzucą się z samochodów na miejskie autobusy – powiedział Tadeusz Ferenc.

Z darmowych przejazdów uczniowie mają korzystać przez całą dobę i przez cały tydzień. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama
UDOSTĘPNIJ

NAPISZ KOMENTARZ:

21 KOMENTARZE

 1. @Leon
  Aha, czyli tzw. zwykli ludzie czekają na pieniądze z centrali, które spłynął gdy Rzeszów przekroczy liczbę 200 tys. mieszkańców, w wyniku przekształcania miasta w AGROmerację, poprzez sztuczne pompowanie powierzchni należącej do miasta czyli przyłączanie wszystkich możliwych okolicznych wsi.
  … Naiwniacy ..!
  Na pieniądze z centrali mogą liczyć jedynie ci niezwykli, o rodzinno-biznesowych powiązaniach z urzędnikami odpowiedzialnymi za wydawanie tzw. środków publicznych.

  PS. Daruj sobie teksty w stylu „być czytelnikiem pudelka.pl jak Ty!” bo bardzo źle to o tobie świadczy. Nie czytam pudelka, nie interesują mnie tzw. celebryci ani pozerstwo w jakiejkolwiek formie.

 2. Jedno ALE /jak zwykle/; czy darmowe przejazdy będą obowiązywały wyłącznie w określonych godzinach, czy przez cały dzień? Dużo dzieci i młodzieży ma dodatkowe zajęcia po lekcjach, na które dojeżdżają autobusami nawet na drugi koniec miasta.

 3. juz ci tlumacze. charakter rolniczy ta gmina stracila 20 lat temu. wiejska jest z nazwy.
  po 2 dzialki nie moga byc zabudowane bo blokuje je ustawa o ochronie gruntow rolnych. duzo ludzi ma pole. uwierz mi.
  mam 25 arow i nie moge sie budowac.
  po 3. zapytajcie miszkancow juz przylaczonych. nie narzekaja.

  o bonusie 100 mln nie wspomne

 4. Weź, pomyśl. Chociaż raz! Po co? A no po to aby zwiększyć powierzchnię i liczbę mieszkańców. Rzeszów jako największe miasto na wschód od Krakowa oraz na południe od Lublina ma największe szanse na wejście do programu metropolitarnego. To spowoduje zwiększona finanosowanie z budżetu centralnego na takie miasto. To tak trudno zrozumieć czy trudno zrozumieć jak piszą o tym fachowcy. A może lepiej nie wiedzieć takich rzeczy i być czytelnikiem pudelka.pl jak Ty!

 5. Wprowadzimy dodatkowo płatny wjazdy do strefy Centrum miasta i Twoje furmanki zostaną razem z Tobą w stodole. i skończy się rumakowanie! Przyjedziesz tylko na niedzielę na „rajd homonta” od hipermarketu do bazaru na Dworaka.

 6. I bardzo dobrze, że olano ciepłym moczem pasażerów podrzeszowskich gmin. Jak nie chcą do Rzeszowa to płacić za bilety. Pracują w Rzeszowie ale podatki płacą w swojej gminie ale jak przyłączyć do Rzeszoa to nie bo podatki wzrosną. Wymiotować mi się chcę jak słyszę te przedwyborcze obietnice darmochy ale ten pomysł jest bardzo dobry. A Ty Mieszkańcu chyba Krasnego płać i płacz!

  Dlatego Ferenc ma mój głos!

 7. Sam się nad tym wielokrotnie zastanawiałem. Głupota podkręcona medialną propagandą. Czytasz wypowiedzi takich tuzów intelektu jak niektórzy powyżej i widzisz takie prymitywne i prostackie myślenie: jak nie jesteś z nami – to przeciwko nam. Chamstwo i słoma z butów.

 8. Wytłumaczcie mi, dlaczego tak bardzo zależy wam, zwykłym ludziom na tych wszystkich terenach wiejskich? Mało miejsca w granicach miasta, że trzeba na siłę przyłączać wszystko w okół? Ja widzę ogromne, niezagospodarowane przestrzenie, ale mimo tego właśnie w centrum miasta wciska się coraz wyższe bloki mieszkalne. Samowola deweloperska i rosnące słupki w statystykach to tylko pozorny rozwój – w rzeczywistości wyłania się wielki chaos urbanizacyjny.

 9. Pomysł z droższymi biletami na 2 strefę nie taki głupi. Podnieść im bilety do 5 złotych i zobaczymy czy nie potrzeba im Rzeszowa i jak długo wytrzymają.

 10. Żenada totalna, pomysł nietrafiony, żałosna gra wyborcza i próba ulizania wyborców…
  Nikt przy zdrowych zmysłach nie powiedziałby, że 10 milionów jest w stanie pokryć budżet miasta Rzeszowa…
  Ktoś, kto dostaje darmowe, to tak naprawdę „stawia mu” osoba trzecia.
  Nie mówiąc o tym, że olano ciepłym moczem pasażerów podrzeszowskich gmin.
  Rozwiązanie?
  Wprowadzić bilety szkolny, od września do końca czerwca:
  – w granicach miasta Rzeszowa (nieco tańsze)
  – poza granicami miasta (nieznacznie droższe)
  Oczywiście takie rozwiązanie też wymagałoby dopłat z kasy miasta, ale nie 10 milionów!!!

 11. „Już wiadomo, że z darmowych przejazdów będą mogli korzystać uczniowie, których rodzice są na stałe ZAMELDOWANI w Rzeszowie”

  I jak Wam teraz w buzi mieszkańcy Krasnego?

  Ja na miejscu Ferenca poszedlbym dalej i wprowadziłbym 2 strefy MPK z dwoma cenami biletów. @ strefa 500m przed Krasnem żebyście zapieprzali na nogach. W końcu za darmowe bilety ktoś zapłacić musi.

Comments are closed.