Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali kolejne 7 osób, które są uwikłane w piramidę finansową stworzoną przez grupę Madmag. 

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie dotyczy „doprowadzenia szeregu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez wprowadzanie ich w błąd co do zamiaru inwestowania przekazanych przez nich środków finansowych”.

– Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w ramach działania tej piramidy finansowej blisko 400 osób mogło stracić ponad 20 mln zł. Zatrzymano 7 osób, w tym prezesa jednego z podmiotów wykorzystywanego w przestępstwie, pełnomocników i osoby zajmujące się pozyskiwaniem klientów dla spółek – poinformowało w piątek CBA. 

Podejrzanych zatrzymano na terenie Małopolski, Śląska i Mazowsza. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych, zatrzymani działali w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledztwo dotyczy oszustwa polegającego na wpłacaniu pieniędzy przez pokrzywdzonych na rzecz różnych firm, które obiecywały gigantyczny zysk.

– Ludzie, którzy wykładali pieniądze, mieli wystarczająco dużo sygnałów, by zapaliła im się „czerwona lampka”, że inwestują w szemrany biznes. Np. w umowach był zapis, że kwestie sporne będzie rozstrzygał sąd w Panamie – opowiadał nam przed trzema laty jeden ze śledczych, zaangażowanych w rozbicie piramidy finansowej. 

Chodzi o grupę kapitałową MadMag, która w internecie chwaliła się, że w jej skład wchodzą „wyspecjalizowane jednostki odpowiedzialne są za inwestowanie w nieruchomości, doradztwo biznesowe, handel w kraju i za granicą, produkcję kosmetyków”. MadMag w Rzeszowie miał swoje biuro na placu Kilińskiego, wynajmował też biura w Warszawie. 

Twórcy piramidy finansowej w latach 2014-2019 oszukali kilkaset osób (m.in. lekarzy i nauczycieli), które wpłacały pieniądze na rzecz bliżej nieznanych inwestycji. Niektórzy poszkodowani stracili 100 tys. zł. Pieniądze „przepuszczano” przez kilkanaście rachunków firm, które kontrolowali przedsiębiorcy. Pieniądze wyprowadzano na zagraniczne konta.

– Działania te wypełniały znamiona „prania pieniędzy” – twierdzi Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Wobec wszystkich siedmiu zatrzymanych osób zastosowano dozory policji, zakazy kontaktowania się pomiędzy sobą, zakazy opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.

Wcześniej, w lutym 2019 roku, CBA w tej sprawie zatrzymało trzy osoby: Piotra M., założyciela Madmagu; Marka M., byłego prezesa grupy, oraz Marianę M., która była menadżerem MadMagu oraz zajmowała się organizacją biura i pracy sekretariatu. Piotr M. i Mariana M. do tej pory siedzą w areszcie tymczasowym. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama