Reklama

Programu budowy mieszkań dla młodych rodzin w Rzeszowie proponują miejscy radni PiS. Uważają, że to najlepsza inwestycja.

Projekt uchwały utworzenia programu będzie przedmiotem wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

– Mieszkanie to obok pracy najważniejszy filar pozwalający młodym ludziom na rozpoczęcie samodzielnego życia i zaspokajanie podstawowych potrzeb – mówi Marcin Fijołek, szef klubu PiS, inicjator utworzenia „Programu budowy mieszkań dla młodych rodzin”.

Drogie kredyty, drogie mieszkania

Jerzy Jęczmienionka, radny PiS, dodaje, że rynek mieszkaniowy w Polsce wygląda tak, że są drogie kredyty, drogie mieszkania i jedne z najdroższych w Europie koszty wynajmowania mieszkań.

– Najbardziej cierpią na tym młodzi ludzie, których nie stać na zakup mieszkania lub nie mają zdolności kredytowej a koszt wynajmu często pochłania większość ich dochodów – uważa Jerzy Jęczmienionka.

Dlatego PiS proponuje utworzenie w Rzeszowie programu budowy mieszkań dla tych rodzin, które mają zbyt wysokie dochody, aby nabyć uprawnienia do najmu lokalu socjalnego, a jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt w banku.

– W ramach Programu to miasto odpowiadałoby za budowę mieszkań, w których wysokość opłat byłaby zdecydowanie niższa od stawek rynkowych, ale pozwoliłby na pokrycie kosztów budowy i utrzymania nieruchomości. Po odpowiednim okresie spłaty, mieszkanie przechodziłby na własność najemcy – tłumaczy Marcin Fijołek.

Rzeszów wzorem dla innych?

Szczegółowe kryteria i zapisy programu mają być jeszcze ustalane. Według PiS pierwszym, niezbędnym krokiem do tego, by taki program został wdrożony, konieczne jest podjęcie uchwały w tej sprawie przez Radę Miasta Rzeszowa.

– Rzeszów powinien wzorem innych miast w Polsce tworzyć warunki pomocy dla młodych małżeństw. Nasza uchwała ma temu właśnie służyć – twierdzi Waldemar Szumny (PiS),  wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Marcin Fijołek uważa, że uchwała wyznacza pozytywny kurs rozwoju polityki mieszkaniowej w Rzeszowie.

– Naszym celem jest stworzenie realnego wsparcia dla młodych rodzin, dlatego liczymy na konstruktywne podejście do tego tematu ze strony radnych innych klubów i prezydenta. Powinniśmy podjąć niezbędne starania, aby zwiększyć dostęp do mieszkań dla młodych rodzin – przekonuje Fijołek.

To nie pierwszy raz, kiedy PiS mówi o stworzeniu w Rzeszowie lepszych warunków dostępności mieszkań. W trakcie kampanii wyborczej przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi, PiS proponował budowę w mieście bloków czynszowych.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Kiedy i gdzie oddano ostatnio do użytku mieszkania komunalne? Prawo do dachu nad głową gwarantuje konstytucja. Zamiast np Aureoli Ferenca można było wybudowac sporo tanich mieszkań!

Comments are closed.