Zdjęcie: Maciej Rałowski

Czy Rzeszów powinien być większy? Na te pytania od poniedziałku będą odpowiadali mieszkańcy stolicy Podkarpacia. Wynik konsultacji łatwo przewidzieć. 

Konsultacje społeczne są częścią procedury związanej z poszerzeniem granic administracyjnych miasta. W Rzeszowie są one od wielu lat stałym elementem, bo prezydent Tadeusz Ferenc cały czas chce poszerzać miasto. Idzie mu to opornie, w 2017 roku przegrał walkę o włączenie do Rzeszowa gminy Świlcza i sześciu podrzeszowskich sołectw. W ciągu ostatnich ośmiu lat do miasta włączono tylko Bziankę z gminy Świlcza.

Ratusz po raz kolejny chce do stolicy Podkarpacia przyłączyć całą gminę Krasne oraz osiem podrzeszowskich sołectw: Zaczernie, Nową Wieś, część sołectwa Trzebownisko, Jasionkę, Tajęcinę z gminy Trzebownisko, a także Matysówkę z gminy Tyczyn, część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. 

W pierwszej kolejności opinie w tej sprawie wyrażą mieszkańcy Rzeszowa podczas konsultacji społecznych, które rozpoczną się w poniedziałek (15 stycznia) i potrwają do 26 lutego. Mieszkańcy dostaną do wypełnienia trzy ankiety. 

W konsultacjach zadaniem mieszkańców Rzeszowa będzie wypełnienie trzech ankiet. W odpowiedniej rubryce trzeba będzie umieścić znak X przy zdaniu: „Jestem za”, „Jestem przeciw”, „Wstrzymuję się”. Pod ankietą należy się również podpisać.

Ankiety można pobrać i złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Rzeszowa w ratuszu (ul. Rynek 1); Punktach Informacyjnych UM Rzeszowa (ul. Okrzei 1, pl. Ofiar Getta 7, ul. Kopernika 15); Punktach Obsługi Mieszkańców – al. Witosa 21 (hipermarket „bi1”), al. Kopisto 1 (Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall), ul. Krakowska 20 (Galeria Handlowa Nowy Świat), al. Rejtana 65 (Centrum Handlowe Plaza) i al. Piłsudskiego 44 (Galeria Rzeszów).

Ankiety dostępne są także w siedzibach Rad Osiedlowych oraz siedzibach jednostek organizacyjnych miasta Rzeszowa, a także na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rzeszowa – www.bip.erzeszow.pl.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wyniki konsultacji społecznych w Rzeszowie zostaną dołączone do wniosku o poszerzenie granic miasta. Wniosek, wraz z wynikami późniejszych konsultacji w sołectwach, do końca marca musi trafić do wojewody podkarpackiego, a ten opinię przekaże do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczną decyzję w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa w lipcu podejmie Rada Ministrów, czyli rząd.

W poprzednich latach wyniki konsultacji społecznych w Rzeszowie były optymistyczne dla ratusza. Zdecydowana większość mieszkańców uznawało, że miasto powinno być większe. Gorzej z konsultacjami w sąsiednich gminach. Tam było zupełnie odwrotnie, ale władze Rzeszowa twierdzą, że przeciwników poszerzenia miasta uda się przeciągnąć na swoją stronę.

Na terenach, które miasto przejęło w ostatnich latach, ratusz zainwestował ok. 900 mln zł, a z badań Uniwersytetu Rzeszowskiego wynika, że ponad 90 proc. mieszkańców jest zadowolonych z tego, że należą do Rzeszowa.

Od 2006 roku Rzeszów udało się powiększyć o sołectwa: Biała, Budziwój, Miłocin, Przybyszówka, Słocina, Załęże, Zwięczyca oraz Bzianka. W tym czasie powierzchnia miasta zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 53,69 km kw. do 120,41 km kw.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama