Rozpoczęły się prace przy budowie podpory dla pylonu mostu łączącego ulice Lubelską z Rzecha w Rzeszowie. Za tydzień na placu budowy ma przyjechać prezydent RP Bronisław Komorowski.

[Not a valid template]

 

Na plac budowy dotarło 150 ciężarówek z betonem. W sumie ma być wylanych ok. 1300 m sześciennych betonu. W piątek (17 października) przygotowywano betonową podstawę pod pylon, czyli jeden z najważniejszych elementów konstrukcji. Ma on wymiary 20 na 20 m. Wysokość mostu wyniesie 110 metrów. Pylon będzie ozdobiony herbem Rzeszowa, czyli krzyżem kawalerskim. W nocy ozdabiać go będzie iluminacja.

W tej chwili prace trwają jednocześnie w kilku punktach na całej długości przyszłego mostu. – Ich zakończenie i oddanie mostu do użytkowania planowane jest na wrzesień przyszłego roku – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, w przyszłą niedzielę (26 października) na budowę ma przyjechać z wizytą prezydent RP Bronisław Komorowski. Dokona on uroczystego wmurowania kamienia węgielnego na placu budowy inwestycji.

Most będzie miał ponad 400 m długości i 29 m szerokości. Most powstaje nad zbiornikiem wody technologicznej elektrociepłowni, nad Wisłokiem oraz ul. Wioślarską. Nad ul. Wioślarską wybudowany będzie wiadukt a na skrzyżowaniu nowej drogi z ul. Lubelską powstanie rondo.

Konstrukcja mostu będzie umieszczona na dwóch przęsłach 240- i 140-metrowych, z jednym wspomnianym pylonem. Do mostu będzie prowadziła ponad 2-kilometrowa droga.

Przetarg na inwestycję wygrała niemiecka firma Bilfinger. Budowa mostu pochłonie 180 mln złotych. Miasto na inwestycję przekaże 60 mln złotych. Reszta to pieniądze unijne.

eMKa

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama