Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc
Reklama

„Niezwykle cenne i trafne” – tak Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, zareagował na niedawne słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o tym, że Podkarpacie może być „polską Bawarią”. 

Tadeusz Ferenc napisał list do Jarosława Kaczyńskiego w związku z konwencją wojewódzką PiS, która 7 października odbyła się w podrzeszowskiej Jasionce. Gościem konwencji był m.in. prezes PiS. Kaczyński mówił wtedy, że „Rzeszów ładnie wygląda, jest wysprzątany, pomalowany, ale to za mało”.

– Potrzebne są wielkie ambicje. „Ferensizm”, przy całym szacunku, nie wystarczy – mówił Jarosław Kaczyński, nawiązując do polityki prezydenta Tadeusza Ferenca. Kaczyński stwierdził też, że Podkarpacie może być „polską Bawarią”.

Major Nowego Jorku mógłby się uczyć

Po konwencji wojewódzkiej PiS do rzeszowskiego ratusza dotarł list od pochodzącej z Rzeszowa kobiety, która wraz z mężem od 30 lat mieszka w Nowym Jorku i co dwa lata odwiedza rodzinne miasto. Kobieta napisała, że słowa o „ferensizmie” są „głęboko krzywdzące i niesprawiedliwe”. 

„Przepiękne drogi, mosty, nowoczesne budynki administracyjne, galerie i cała infrastruktura naprawdę robią wrażenie. Major Nowego Yorku mógłby się uczyć od prezydenta Rzeszowa” – zachwyca się kobieta w liście na temat stolicy Podkarpacia. 

Podkreśliła, nie ona pierwsza, że Rzeszów jest czystym i bezpiecznym miastem. „Rzeszów mojego dzieciństwa był biedny, trochę obskurny, a teraz to kosmopolityczne miasto” – twierdzi rzeszowianka, która uważa, że Tadeusz Ferenc nadal powinien rządzić miastem. 

Ferenc: Zapraszam do Rzeszowa

Tadeusz Ferenc z kolei postanowił napisać list do Jarosława Kaczyńskiego. Prezydent na wstępie zaznaczył, że „czuje wielką satysfakcję”, gdy Podkarpacie „odwiedzają politycy odpowiedzialni za losy naszego kraju”.

Ferenc do „najznamienitszych osób”, które były w Rzeszowie, zaliczył śp. Lecha Kaczyńskiego. Obaj mieli okazję współpracować w pracach Rady Gospodarczej przy prezydencie RP. Tadeusz Ferenc tamten czas wspomina jako „wielkie wyróżnienie i niezwykły zaszczyt”.

Prezydent Rzeszowa w liście do Jarosława Kaczyńskiego napisał również o śp. Marii Kaczyńskiej, żonie Lecha Kaczyńskiego, która także gościła w Rzeszowie. „Wspominam Ją jako osobę niezwykle ciepłą i życzliwą” – napisał w liście Tadeusz Ferenc. Maria Kaczyńska w Rzeszowie zwiedzała Podziemną Trasę Turystyczną i zadeklarowała, że z mężem musi wrócić do naszego miasta. 

„Bardzo ubolewam nad tym, że tragiczne wydarzenia [katastrofa w Smoleńsku – przyp. red.] spowodowały, iż do takiego spotkania już nie doszło” – czytamy dalej w liście prezydenta Ferenca do prezesa PiS.

Tadeusz Ferenc w liście zaprasza Jarosława Kaczyńskiego, by przyjechał do Rzeszowa, gdy będzie przebywał na Podkarpaciu. Odnosząc się do słów Kaczyńskiego, że Rzeszów jest czystym i zadbanym miastem, Ferenc uznał to za „wielki komplement”, dodając jednocześnie, że „również w innych dziedzinach Rzeszów plasuje się w czołówce polskich miast”.

„Wiodąca rola Rzeszowa”

Tadeusz Ferenc w liście pochwalił się najnowszym osiągnięciem Rzeszowa. W poniedziałek 15 października Sejm RP sklasyfikował nasze miasto na trzecim miejscu wśród miast o najwyższym poziomie rozwoju. Lepsze były tylko Warszawa i Poznań. 

„Spostrzeżenie Pana prezesa, że województwo podkarpackie może stać się „polską Bawarią” uważam za niezwykle cenne i trafne. Niech mi będzie wolno zauważyć i zadeklarować, że w tej koncepcji wiodącą rolę powinno odgrywać i może odgrywać Miasto Rzeszów” – napisał na koniec Tadeusz Ferenc. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

51 KOMENTARZE

 1. Typowa, PiS-owska retoryka. Aby tylko ugryźć, bo przecież nikt tego nie zweryfikuje :-). A ja Ci powiem tak: Jako gospodarz pewnie się jednak sprawdził, czego dowodzą liczne nagrody i długa kadencja. Sam się na prezydenta nie wybiera :-). Szkoła w Moskwie ? Jaka ? Uniwersytet Łomonosowa ? Wszyscy urzędnicy miejscy i „dyrektorzy spółek miejskich”, we wszystkich miastach są zależni od prezydenta miasta. Światełka i ozdoby wyglądają pięknie i lepiej wydawać pieniądze na nie, niż kilka np. nowych pomników. Jak można oskarżać kogoś za stłuczki samochodowe wywołane przez brak wyobraźni a często bezmyślność kierowców ?. Taryfę za wodę i ścieki zatwierdza – na 3 lata – stworzone przez PiS, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Cenę za odpady reguluje koniunktura a co do spalarni, no cóż jej właściciel zażądał bajońskiej kwoty, dlatego trwają negocjacje. Rozwoju miasta nie zatrzymasz i nie ma znaczenia kto nim rządzi, dlatego umowy z developerami i niestety pokrzywdzona mniejszość. Zalew nie jest własnością Rzeszowa i nie ma znaczenia kto był, jest, czy będzie prezydentem miasta, ten problem jest trudny do rozwiązania. Budowa nitki ciepłowniczej na Zalesie – ktoś, coś obiecał ? W jego, tzn. Ferenca „post PZPR-owskiej bandzie”, są/byli ludzie z AWS-u, czy „Solidarności” i taką a nie inną nazwę nadali. Co do Mazowieckiego, to znaczy zdradził Cię ? Bo nie kumam jak/kiedy zdradził naród ? Ferenc śledzi autobusy MPK – i słusznie, ktoś to jak widać robić musi. Rada taka: więcej czytaj, myśl i analizuj a potem uczciwie, obiektywnie i merytorycznie się wypowiadaj 🙂

 2. Gospodarz od siedmiu boleści, po szkole w Moskwie – utworzył klikę zależnych od niego urzędasów i dyrektorów spółek miejskich a teraz gra dobrego pasterza 😀

  Ferenc od światełek na drzewach za 2mln, kładki pod którą zamontował i zdemontował światła a teraz są stłuczki 2-3 razy w tygodniu.
  Od podwyżek cen wody, odbioru ścieków i odpadów, niedogadania ze spalarnią.
  Ferenc od „dobrych” interesów z developerami i ignorowania mieszkańców.
  Zamulonego zalewu.
  Od budowy nitki ciepłowniczej na Zalesie…
  Na polecenie swojej bandy postPZPRowskiej nazwania mostu północnego nazwiskiem zdrajcy Narodu – Mazowieckiego z bandy okrągłostołowej.
  Od śledzenie autobusów MPK 😉

 3. Już czas rozbić klikę ta klikę ratuszową i totalitaryzm Ferenca. Potrzeba młodego ambitnego z porywem prezydenta miasta a nie z chorymi ambicjami, szantarzujacego radnych („jak zaglosujesz przeciw to twoje dziecko już nie będzie nauczycieplem w tej szkole”).

 4. Chcesz potwierdzenia jeden z przykładów jestem jednym z wielu właścicieli działki, która posiadała rowek malutki zbudowali go nasi dziadkowie po to, aby osuszyć sobie pole, gdzie uprawiali role. Przy rozbudowie Ul. Jana Pawła II okazało się ze mimo iż płacę ja i inni podatki za ten rowek Pan Prezydent i jego urzędnicy tak wszystko załatwili, że okazuje się, iż my właściciele nie mamy nic do gadania a on nam wybudował rów który jest szeroki na 5 m a głęboki na 3 m Mimo naszych sprzeciwów i różnych pism do różnych instytucji okazuje się ze miasto jest właścicielem mojego terenu i innych nie mając aktu własności. Kiedy został zaproszony Pan Ferenc na rozmowę z nami okazało się, że on z nami nie ma co rozmawiać a do kierownika budowy firmy Skanskiej cytuje „wiesz jak masz kurwa postępować z ludźmi i nie patyczkuj się tylko kop” W pozwoleniu wodnoprawnym miasto uznało się ze ono jest właścicielem tego terenu tylko ze mija dwa lata od zakończenia rozbudowy i miasto, skoro jest to ich teren nie czyści tego rowu a my jako właściciele mamy to robić. Kilka osób zapoznało się z projektem i okazuje się ze rów ten jest przygotowany bez naszej wiedzy i zgody na przyjęcie odpływów z drogi południowej.
  O ile wykupili na poszerzenie drogi działki to te działki nie były wykupione Czy to nie jest przywłaszczenie własności przez Prezydenta
  Jest wiele przykładów na Pana Prezydenta który uważa wszystko że jest jego własnością a on reklamuje się że jest dla mieszkańców
  Jeżeli ktoś ni miał do czynienia to nie wie jaki on jest

 5. Ludzie, zachwyty nad prezydentem naszego miasta BYŁY uzasadnione. Teraz czas na rozwój przyjazny ludziom, nie samochodom. Proszę o przeczytanie wywiadu z prezydentem Poznania, widać kontrast w rozwoju i świadomości. Kierunek naprawdę można przemyśleć, tylko zmienić punkt siedzenia.
  https://wiadomosci.radiozet.pl/Wybory-samorzadowe-2018/Opinie/Prezydent-Poznania-dla-RadioZET.pl-Teczowy-Jacek-Nie-obrazam-sie-ale-to-Kaczynski-gra-ideologicznie.-To-jak-nas-podzielil-to-zbrodnia-na-narodzie-polskim-WYWIAD

 6. Nie jesteś na bieżąco. Taryfę na wodę i ścieki zatwierdza – na 3 lata – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, utworzone przez PiS i „Towarzysz Ferenc” nie ma nic do tego 😀

 7. Trzeba było przyjść na spotkanie z mieszkańcami. Zobaczył byś klasę prezydenta a raczej jej brak. Głosujcie na Ferenca tylko potem nie miejcie pretensji że nie słucha ludzi tylko realizuje wizję swoje i deweloperów.

 8. Twarda ręka, jest pozbawiona klasy widocznej w liście, który łatwo napisać i być chwalonym za „giętki język z klasą”.
  Załatwienie sprawy „z dywanika” z klasą, świadczyłoby o jej wielkości i twardej ręce, a niestety świadczy o…sam sobie dopowiedz 🙂
  Gdyby tak liścik do Kaczyńskiego był w tonie „dywanikowym”…

 9. np. na sesji 28 sierpnia 2018r podjęto uchwałę Nr LXIII/1493/2018 w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami zamieszkałymi na terenie osiedli
  Śródmieście – Północ i Śródmieście – Południe w sprawie połączenia osiedli.
  Od co najmniej roku na tablicach ulic i budynkach z tych osiedli jest już tylko jako dzielnica ŚRÓDMIEŚCIE ?
  Jak niby się liczy z mieszkańcami skoro, bez uchwały i konsultacji już połączył osiedla?

 10. Klasę Tadeusza podobno najlepiej poznają osoby wzywane na „dywanik”.
  Mówi się, że każdy ocenia innych swoją miarą, czyli się ujawniłeś 🙂

 11. Kaczyński zebrał swoich pretorian w Jasionce, bo w Rzeszowie pewnie by ich pogoniono.
  Miał okazję powiedzieć to Ferencowi w twarz, ale się spietrał , nie pierwszy zresztą raz.

 12. a ta większość to Olgierd?
  kto to jest większość?
  deweloperzy?
  spekulanci, którzy wolą trzymać pustostany niż obniżyć ceny do możliwości rynku?
  oburzyła się publika na fakt że prezio nie liczy się z mieszkańcami i ktoś wymienił przykłady mieszkańców z których zdaniem się nie liczył
  tyle w temacie

 13. Które zatem miasta przy wykonywaniu tylu inwestycji nie mają zadłużenia ?? Tylko idiota nie wykorzysta szansy wzięcia pożyczki w wysokości 15% kiedy to z Unii można pozyskać 85% kwoty danej inwestycji. Przy tym zadłużenie roście ,ale miarodajnie do wzrostu budżetu miasta. Nalezy również pamiętam ważny aspekt ze miasto kilka lat temu wzięło kredyt w banku w wysokości 200mln zł tylko po to aby na siebie zarabiały na lokatach.

 14. Na tym portalu swoje marne i żałosne filmiki bucaka zostały puszczane to nikt nic nie napisał na ten temat że powinny być umieszczone te napisy o których piszesz.

 15. Chłopie o czym ty piszesz ,tych wypocin nie da się czytać. Przecież zawsze znajdzie się jakiś przeciwny przy wykonaniu jakiś inwestycji ,gdyby takich malkontentów prezydent słuchał to by żadna inwestycja nie powstała. Trzeba myśleć o większości a nie o grupce protestujących przeważnie nudzących się emerytów.

 16. Przestań oczerniać bezpodstawnie prezydenta , wg ciebie każdy inny prezydent w miastach jest lepszy tylko Ferenc najgorszy ,palnij się w ten durny łeb . Nawet gdyby Ferenc był idealny to zawsze znalazłby się jakiś troll któremu coś by nie pasowało.

 17. Masz u mnie złoty medal za zrozumienie kontekstu dyskusji (‚ Jestem pewny że sam Tadeo nie siedzi w domu po nocach i nie pisze tych projektów tylko ma od tego ludzi. W taki sam sposób rządziły każdy inny prezydent z odrobiną oleju w głowie więc chwalenie Tadka i równanie go do rangi miejskiego mesjasza i zbawiciela uważam za lekko przesadzone”) i tekstu pisanego. Ale trenuj dalej. Najlepiej na instrukcji czego nie podłączanego do prądu.

 18. powietrza w Rzeszowie nie ma i nie będzie bo trzeba zabudować każdą piędź ziemi
  ten co się urodził w Rzeszowie lecz sercem jest Afrykaninem
  niech sobie zabierze cały ten majdan budowlańców na wycieczkę w jedną stronę i niech sobie Saharę zabudowują
  o ile im tam ktoś pozwoli…

 19. koko dobrze mówi
  skąd was zwieziono Hanno Hawku i Polo skoro nie znacie licznych przykładów?
  z jakiej choinki się urwaliście?
  to pytania retoryczne ja się domyślam a wy sami wiecie
  waszych pytań i uwag szkoda honorować odpowiedzią, ale też szkoda żeby tak wisiały jakby były warte czytania
  -droga przez dawny Budziwój – mało to było protestów mieszkańców Budziwoja?!
  -roboty na Sikorskiego – https://rzeszow-news.pl/dom-czopikow-wyburzenia-rodzina-juz-sie-wyprowadzila-bylo-wyjscia/
  -bloki wzdłuż Wisłoka – protesty mieszkańców
  -a może liczył się z mieszkańcami uprawiającymi ogródki działkowe przy moście zamkowym, tam gdzie teraz Agata albo tam gdzie MH ?
  każda droga i każdy deweloperski potworek wiąże się z pozbawieniem kogoś ziemi
  tyle dla niego warci są mieszkańcy, bo on sobie przywiezie nowych, tylko niech też uważają na „własność” bo też im kiedyś może zostać odebrana

 20. PIS będzie budował nowe pomniki, kapliczki i kościoły. Co miesiąc będzie organizowana miesięcznica. Co gorsze będą prześcigać się które miasto wybuduje większego Jezusa, tak ja ci z Wysp Wielkanocnych budowali moai. Najgorsze jest to że zdecydowana większość kandydatów tej parti nie ma żadnych osiągnięć, a zaśmiecają miasto swoimi pustymi banerami, że za ładną buzię Mocherowa Armia uzbrojona w długopisy, czekająca na rozkaz z ambony da poparcie. Szlachta dał dobry przykład jak zarządzać miastem.

 21. Chcieli Tadka podpuścić a ten odpowiada z klasą 🙂 I to jest lekcja dla Buczaków, wojewodów.. że nie ważne co się mówi ważne co się robi a to chyba nie jest przypadek że ludzie odwiedzający Rzeszów są pod wrażeniem rozwoju tego miasta.
  Ps
  227 mln, pamiętamy..

 22. czasem nie liczy się z ludźmi szczególnie gdy trzeba poświęcić dobro jednostek na rzecz ogółu.

  nowa droga – trzeba wysiedlić 20 osób, żeby tysiące dojeżdżających nie spędzało godzin w korkach.
  nowe bloki – zabierzmy kawałek skweru/zieleni żeby postawić 100 mieszkań, które rozejdą się w tydzień bo jest wielu chętnych

  problem w tym, że Prezydent zapędza się czasem za bardzo w tych swoich inwestycjach. Gdy zabetonuje hektar w jednym miejscu, niech zrobi hektar zieleni w innym.
  Bloki na Słocinie? Czemu nie… wybuduj jednak dojazd do miasta ludziom, którzy mieszkają dalej.
  Gęsta zabudowa w centrum? Ok, w miastach to normalne – zrób jednak strefę bez betonu wzdłuż Wisłoka.
  brakuje często tej równowagi…

  mi też nie podoba się nowa droga przelotowa niedaleko mojego domu, będzie smród i hałas. Wiem jednak, że bez niej byłyby wieczne korki.

 23. Warto zaznaczyć, że powyższy artykuł w linku jest z 2003 roku. Do Unii wstąpiliśmy 1 maja 2004. Jak widać Rzeszów przygotowywał się jeszcze przed wstąpieniem do Wspólnoty Europejskiej.

 24. Oczywiście że wychwalanie Ferenca jest przesadzone.
  On jest kapitanem, wyznacza kurs, natomiast wiosłują gromady lepszych lub gorszych specjalistów.

  Ferenc płynie w kierunku inwestycji
  PIS i jego ludzie w kierunku polityki socjalnej (rozdawanie ryby zamiast wędki)

  przez te inwestycje rzeszów się zadłuża i to mocno, ale w dłuższym okresie czasu to się zwróci. Napłynie kapitał i ludzie.

  Bez inwestycji Rzeszów będzie zanikał, oszczędności szybko stopnieją

 25. napisała list ? i doszedł ? i nawet go ktoś przeczytał? nieprawdopodobne niesłychane no po prostu ewenement
  przeż w ratuszu nawet telefonów nie odbierają
  jedni to mają przebicie
  chyba jakieś osobne linie

 26. Mieszkam w Rzeszowie 40 lat, dlatego chyba mogę powiedzieć że jestem mieszkańcem Rzeszowa i również dlatego mogę powiedzieć, że piszesz bzdury ! Podaj jakiś przykład, w którym to Prezydent Ferenc „nie liczy się z mieszkańcami”, których obietnic nie dotrzymał obiecując „gruszki a wierzbie” oraz „nie liczy się z własnością” z czyją/jaką ?

 27. Tak, zgadzam się iż bez kasy z Unii Europejskiej Ferenc za wiele by nie zrobił. I nawet nie będę porównywał stagnacji Jasła czy Krosna bo te miasta mają mało kasy na wkład własny do uzyskania funduszy. Porównaj sobie miasta tej samej rangi: Kielce, Bydgoszcz, Olsztyn, Zielona Góra, Opole. Rzeszów jako miasto wojewódzkie startowało z najniższej pozycji w kraju, a dziś jest atrakcyjniejsze od wyżej wymienionych. Jak fundusze pozyskują Kielce czy Olsztyn a jak Rzeszów??? Rzeszów to jedno z najfajniejszych miast w Polsce a jedyne czego mu brakuje na przyszłość, to stać się niezależnym energetycznie.

 28. Znaczy, że co, że drogi są jego? Że nowe autobusy MPK są jego i może sobie jeden wziąć aby sobie pojeździć? Znaczy, że co, że trasa podziemna jest jego i może ją zamknąć aby w środku urządzić dla znajomych przyjęcie imieninowe? Bo ja osobiście nie rozumiem twierdzenia iż on uważa że wszystko jest jego. Jak byłbyś łaskaw zobrazować mi to na podstawie jakichś konkretnych i sprecyzowanych spostrzeżeń to zarówna ja jak pewnie i inni czytelnicy bylibyśmy Ci wdzięczni. Oczywiście każde spostrzeżenia są ważne ale podparte dowodami i konkretami.

 29. Moim skromnym zdaniem Ferenc wstrzelił się ze swoją prezydenturą w dobry czas ogólnie dla całego kraju. Wstąpienie do unii europejskiej nie jest tu bez znaczenia bo większość inwestycji w miejscie pierś się na finansowaniu ze środków unijnych 😉 iastu są poprostu potrzebne osoby które potrafią napisać dobre projekty i zadbać o to żeby pozyskać te środki. Jestem pewny że sam Tadeo nie siedzi w domu po nocach i nie pisze tych projektów 😀 tylko ma od tego ludzi. W taki sam sposób rządziły każdy inny prezydent z odrobiną oleju w głowie więc chwalenie Tadka i równanie go do rangi miejskiego mesjasza i zbawiciela uważam za lekko przesadzone 😉 bo cały kraj poszedł na przestrzeni tych lat ostro do przodu tylko poprostu nasz region zawsze był jednym z najbiedniejszych w kraju i najbardziej widać ten postęp 😉

 30. Co Ty wypisujesz, może czas wytrzeźwieć. Takie bzdury, to na dobrych promilach musiałaś/eś pisać!!!!! gruszki na wierzbie to obiecuje Bu…. Buczak. Każdy, to widzi jak kłamią perfidnie. PIS NIC, KOMPLETNIE NIC nie zrobił dla naszego Miasta. . PIS tylko we wszystkim przeszkadza, wszystko blokuje kosztem nas, nas ludzi.

 31. Jeżeli ktoś nie zna postępowań Ferenca to może pisać, że jest super on nie liczy się z mieszkańcami obiecuje gruszki a wierzbie a rzeczywistość jest inna.
  Uważa ze wszystko jest jego i nie liczy się z własnością

Comments are closed.