Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Marcin Fijołek, szef klubu PiS
Reklama

Prawoskret lub dodatkowy pas na sześciu skrzyżowaniach, które ułatwią włączenie się do ruchu – to propozycje radnych PiS na upłynnienie ruchu w Rzeszowie. 

Korki – temat, w którym z Rzeszowem jesteśmy za pan brat. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, uważa, że są one oznaką… rozwoju miasta, a mieszkańcy – stratą czasu i nerwami. Na najbliższą sesję Rady Miasta Rzeszowa (22 stycznia) swój pomysł na upłynnienie ruchu w mieście postanowili skierować radni opozycyjnego klubu PiS. Uchwałę-apel, jak to mają w zwyczaju, podpisał szef klubu Marcin Fijołek.

Pomysł PiS dotyczy rozbudowy kliku skrzyżowań w mieście o prawoskret lub dodatkowy pas, który umożliwi kierowcom płynne włączenie się do ruchu.

PiS chce rozbudowy skrzyżowań ul. Robotniczej z al. Sikorskiego – prawoskręt i dodatkowy pas włączenia się do ruchu na al. Sikorskiego. PiS chce też dodatkowego pasa do włączania się do ruchu na al. Armii Krajowej od al. Sikorskiego i ul. Paderewskiego oraz na al. Batalionów Chłopskich od ul. Staroniwskiej.

Na ul. Witosa radni PiS widzą dodatkowy pas do skrętu w prawo od ul. Krakowskiej, a na ul. Warszawskiej dodatkowy pas do skrętu w prawo od ul. Staromiejskiej.

PiS: polityki w tym nie ma 

“Rozbudowa istniejących skrzyżowań (…) to krok w kierunku usprawnienia organizacji ruchu w mieście. Wskazane działania powinny mieć korzystny wpływ na poprawę płynności poruszania się w niektórych rejonach miasta oraz wzrost bezpieczeństwa poruszania się po rzeszowskich ulicach” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

– Wybraliśmy takie lokalizacje, ponieważ po wstępnej analizie terenów widać, że tam spokojnie można stworzyć dodatkowe pasy ruchu – twierdzi Marcin Fijołek. 

Podkreśla, że w odróżnieniu od poprzednich przedwyborczych apeli, którymi radni PiS sypali jak asami z rękawa, ten ma charakter praktyczny i jest pozbawiony politycznych elementów.

– Dostrzegamy problem i widzimy szanse na jego rozwiązanie. Zgłaszamy to miastu. Liczymy, że poprą nas pozostali radni, a prezydent wykona uchwałę, bo nie widzimy konfrontacyjnych elementów – mówi Marcin Fijołek.

Ratusz: wystarczy przeczytać plan

Miasto apelem PiS jest nieco zaskoczone, ponieważ właśnie trwa przetarg na przebudowę czterech ważnych skrzyżowań w mieście,  które mają poprawić płynność ruchu w Rzeszowie. Chodzi o skrzyżowania: alei Powstańców Warszawy i Sikorskiego, Wyzwolenia i Okulickiego, Piłsudskiego i Cieplińskiego oraz Niepodległości i Armii Krajowej.

– Wystarczyło się zapoznać ze szczegółowymi planami inwestycji, które planujemy zrealizować w najbliższym czasie – mówi krótko Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Od lat sukcesywnie realizujemy plan związany z przebudową skrzyżowań w mieście, aby było one maksymalnie przepustowe – dodaje.

Przykładem na pomysłowość ratusza w kwestii rozwiązywania problemów drogowych w mieście ma być także chociażby plan budowy drugiego poziomu nad rondem Pobitno, które codziennie pokonuje około 70 tys. kierowców.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

26 KOMENTARZE

 1. Panie Ziutku
  Miało by to sens gdyby ratusz patrzyl perspektywicznie tj
  Nalezało by ul.sieciecha czy św.floriana połączyc i poprowadzic dalej na wschód
  Bo jak widzimy lwowska jak powstała gdy Chrobry szedl na kijów wycinając las – no przez 1000 lat nie otrzymała wsparcia a dopieli do niej z jednej i drugiej strony nowe uliczki i mamy co mamy ;
  Burdel drogowy aktórego nikt nie rozwiązuje a on sie pogłębia codziennie.

 2. No myśle że i mieszkancy Wilkowyi- południe też by sie przyłączyli bo : leszka czarnego / witolda/ litewska stanie a węzłem gordyjckim bedzie wyjazd z pod szpitala do leszka czarnego + światła na leszka czarnego / lwowska oraz niemierskiego/ leszka czarnego.
  Istny majsterstrzyk w wykonaniu ratusza ; O !

  Zamiast juz tyczyc i robic droge : niemierskiego / warnenczyka/ olbrachta pod Auchon – bo za chwile bedzie pikus bo budowy trwają a drogi takie jakie były w XVIII/ XIX wieku czyli dojazdy na pola .

 3. Pani Edyto nie wszędzie da sie zrobić jak Pani pisze estakady/ ślimaki w miastach takich jak Rzeszów to mało realne – powinno się budować tunele i prawo- skręty/ nawroty
  Jest wiele miejsc gdzie takie rozwiązania usprawniłyby szybsze rozładowanie ruchu na skrzyżowaniach np.rejtana/ lwowska
  Można było to zrobić budując ul.dworaka i dalej planowaną wisloko- strade a teraz pikuś ( kolejna przebudowa)
  Ale bezmyślność decydentów i brak wyobraźni i klasyka ; że sie nie da powoduje to co mamy :
  Burdel drogowy w całym mieście z elektronicznymi tablicami o temperaturze pow.i jezdni – faktycznie innowacja no
  TOTALNA IMITACJA w mieście innowacji; O !

 4. Kolego, pomimo że mieszkam w Rzeszowie i nie pracowałem w polu czy przy krowach to uważam, że rolnicy zasługują na większy szacunek niż ty skoro nie rozumiesz, że tu nie chodzi o to, że bronimy nieużytków tylko chcemy zrównoważonego rozwoju. Tak! ZRÓWNOWAŻONEGO!!! Skoro miasto wydaje zgody na te inwestycje to powinno wziąć pod uwagę czy innym ludziom ni utrudni życia a jeżeli tak to jak temu zaradzić.
  W obecnej sytuacji już powinny być podjęte decyzje o przedłużeniu ul. Niemierskiego (od Skarbca NBP) w stronę Słocińskiej przy granicy z Malawą i przez Olbrachta pod Auchana. To odciążyłoby ul. Paderewskiego w znacznym stopniu. Plany są już od dawna tylko nic z tego nie wynika. A nie mówi się jeszcze o blokowiskach które mają powstawać w okolicach ul. Faustyny i wielu szeregówkach w tamtym rejonie. Dla nich będzie potrzebny ten łącznik z Wieniawskiego ale pod warunkiem że dobiją do Armii Krajowej. Inaczej para idzie w gwizdek.

 5. Szkoda że nie wspomniano tu o skrzyżowaniu ul. Paderewskiego z ul. Rejtana. Bo przy wylocie ul. Paderewskiego korki są często ogromne. Pilnie trzeba poszerzyć tę ulicę już od mostku na rzeczce lub przynajmniej od skrzyżowania z ul. Geodetów – jest na to sporo miejsca. Bo teraz dwa pasy ruchu są dopiero przed samymi światami a dalej jest tylko 1 pas. A do tego są na krótkim odcinku aż 3 wjazdy z bocznych uliczek: z ul. Geodetów i z 2 parkingów. Dlatego w korku przed światami stoją i auta osobowe i autobusy linii 6,17 i 34 które mają przez to opóźnienia.

 6. Sama przebudowa skrzyżowań niewiele da. co z kolejką? przepisy umożliwiają dziś już taką inwestycje ale prezydent milczy w sprawie flagowego projektu…..

 7. Budowanie pasów włączeń i wyłączeń oraz dodatkowych pasów do skrętu w prawo to tylko rozwiązania tymczasowe i za kilka lat to będzie zbyt mało. Trzeba rozwiązań na większą skale. Na najbardziej zatłoczonych skrzyżowaniach rozwiązaniem są jedynie estakady, a tam gdzie powstają nowe osiedla, muszą też powstać całkiem nowe ulice. Kraków już się przekonał, że jedynie to na dłuższą metę usprawnia ruch. Do tego rozbudowa komunikacji miejskiej. Może powinno się zacząć myśleć o linii tramwajowej. No niestety ale jeśli chcemy dogonić największe polskie miasta to bez tego się nie da.

 8. Pis w Rzeszowie nic nie wygra jeśli dalej w szeregach będzie Kultys. Kultys ciągnie Pis pod lód. Pis wygrywa w całej Polsce a tu ani nie mają większości radnych w radzie miasta ani swojego prezydenta. Jest Kultys to dostają łomot w każdych wyborach. Wyborcy nie mogą zapomnieć mu AQAPARKU?

 9. I dobrze że ucywilizowano te tereny

  . Wstyd był że niby miasto a puste niewykoszone po pas łąki. Bardzo dobrze że powstały bloki. Przynajmniej będzie miał kto po tym pustym parku chodzić. Jak nie lubisz ludzi wracaj do ojca i matki pod Łukawiec czy innej Gnojnicy do krów.

 10. Brawo czysta prawda. Swoją drogą można dodać, że smog to też cecha wielkich metropolii. .. także tylko się cieszyć. Mieszkańcy zamiast narzekać powinni się cieszyć, że miasto się rozrasta i dużo buduje się jak najbliżej centrum, bo do ‘metropolii innowacji’ już tylko krok.

 11. Ostrzegam! Jak się zrobi cieplej to planujemy blokować ul Paderewskiego chodząc po przejściu grupami bo miasto nas nie słucha. Trzy nowe blokowiska przy Paderewskiego a już wcześniej był tam sajgon. To co teraz wymyślili niby na rozładowanie sytuacji czyli łącznik Wieniawskiego z Rocha to psu na budę. Może za dziesięć lat jak dorobią fragment Wieniawskiego – Krzyżanowskiego to coś da ale obecnie NIC!!!
  Dlatego, nie zdziwcie się któregoś dnia jak rano staniecie w korku od serpentynek do kapliczki Rocha. To będziemy MY! Mieszkańcy Słociny!!!

 12. Ale tak budują tylko nie u nas : np.w Strasbourgu gdzie byłem po raz pierwszy w 1992- oni o tym już wiedzieli tu w miescie imitacji jeszcze nie zaskoczyli ; O !

 13. Dobitnym tego przykładem będą gigantyczne korki no mega korki jak zostaną zasiedlone nowo budowane bloki przy paderewskiego
  wiza-wi dworu w słocinie to dopiero bedzie armagedon na : paderewskiego / leszka czarnego / witolda .
  Gdy do liczby pojazdów które tamtędy jadą dojdą kolejne .

 14. No racja a co z drugą stroną :
  W lwowską wchodzi i olbrachta i warnenczyka –
  Jaki to problem przesunięcia wlotu w prawo ( jest miejsce) i swobodnie mamy dwa wjazdy ; tj w lewo i prosto oraz w prawo na łańcut
  Takich ” kwiatków” jest w mieście multum wszystko przez to że nie ma super specjalisty od rozwiązań drogowych bo ci co są to amatorzy i im sie tylko wydaje ze cuś wiedzą

 15. A ul. Cienista ? O niej zupełnie zapomniano ! A tam na skrzyżowaniu z ul. Lwowską jest tylko jeden jedyny pas na wszystkie 3 kierunki. Tworzy się niepotrzebny korek w którym stoją i auta osobowe i autobusy. Tam trzeba koniecznie dobudować prawoskręt z ul. Cienistej w ul. Lwowską przy sklepie Delikatesy Centrum.

 16. Skrzyzowanie Robotniczej i sikorskiego było remontowane 2 lata temu tylko nikt nie myśli i tzreba poprawiać. Tam o wiele więcej powinno być pasów w tym na Strażacką.

 17. Bez ogromnych obwodnic skrzyżowań Rzeszów stanie w miejscu wina wydawania pozwoleń deweloperom budują gdzie popadnie byle jak i w nosie mają wszystko.

 18. Pewien zgrzybiały urzędas stracił bezpowrotnie szansę na odkorkowanie centrum kiedy zamiast wykupić część gruntów po Hotelu Rzeszów co pozwoliłoby na kompleksowe rozwiązania wielopoziomowe pod Pipą (która nota bene mogłaby ocaleć jako filar) zezwolił na upakowanie nawet na chodniku pewnej galerii swojego protegowanego.
  Wszystko w temacie! Ponad dziesięć lat temu, kiedy usłyszałem z usteczek T.F. że korki to oznaka wielkomiejskości wiedziałem, że tak będzie! Przeklniecie go wkrótce nawet obecni wielbiciele (przyjezdni z Brzozowa i Dynowa).
  A smog jest w dużym stopniu skutkiem samochodów STOJĄCYCH w korkach, gdzie miasto przestało “oddychać” naturalnym przewietrzaniem.
  Mata cośta chcieli, łoj dana!

 19. Jakikolwiek sukces bedzie wtedy kiedy zamiast zawracania Wisłoka kijem
  Rozpoczną sie roboty drogowe wszędzie tam gdzie można dobudować
  prawo-lewo skręty , nowe pasy drogowe w miejsce trawska i badyli oraz przebudować ronda na dwu poziomowe oraz przebudować inne skrzyżowania na dwu poziomowe a są takie i można to zrobić.

 20. Pis zablokował miastu budowę obwodnicy południowej i mostu. Rzeszów stracil bezpowrotnie 277 unijnego dofinansowania tej tak potrzrbnej inwestycji:

  https://rzeszow-news.pl/projektant-obwodnicy-poludniowej-wojewoda-dziala-szkode-rzeszowa/

  Dlatego teraz starają się takimi medialnymi sztuczkami przekonać ludzi że “pracują” na rzecz miasta! A ludzie stoją w korku na Kwiatkowskiego. Jeśli chodzi o Pis ten świetnie sobie radzi z gospodarką z bezrobociem z wspieraniem rodzin wielodzietnych wPolsce. Ja będę na nich głosował do sejmu.

  Ale to co tu w Rzeszowie wyprawia rzeszowski Pis woła o pomste do nieba. Czy tam w Warszawie nie widzą co ich koledzy robią?

Comments are closed.