Zdjęcia: Adam Janusz / WSIiZ Rzeszów
Reklama

Nie jedna, a dwie grupy kursu języka polskiego dla ukraińskich rodzin będą w trzecim tygodniu działania świetlicy w klubie akademickim IQ w Rzeszowie.  

Świetlica „Przyjdź i odpocznij” (ul. Sucharskiego 2) przy Wyższej Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie działa od 8 marca. Dzieci z ukraińskich rodzin, które uciekły przed wojną Rosji, mogą liczyć na warsztaty, zabawy, lekcje języka polskiego i słodki poczęstunek. Ich mamy i opiekunowie mogą złapać chwilę oddechu przy kawie.

W świetlicy udzielane są także porady prawne i psychologiczne. Już pierwszego dnia bezpieczną przystań odwiedziło ok. 200 uchodźców. Rzeszowska uczelnia postanowiła kontynuować działalność świetlicy. Wstęp do niej jest bezpłatny, nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji.

– Największym zainteresowaniem zdecydowanie cieszą się lekcje języka polskiego. Teraz możemy uruchomić dwie grupy językowe: dla dorosłych oraz dla dzieci – mówi dr Łukasz Błąd, dyrektor artystyczny klubu IQ. Jak dodaje, sporo dorosłych i dzieci uczestniczy także w lekcjach języka angielskiego.

Wiele osób nadal zgłasza się na porady prawne oraz psychologiczne, dlatego i teraz będą one kontynuowane.

Utrzymany zostanie także uruchomiony w miniony czwartek punkt Banku Pekao SA, przy którym ukraińscy uchodźcy mogą założyć konta bankowe. Dla dzieci wciąż pozostają m.in. zajęcia aktorskie oraz prowadzone przy udziale wykładowców WSIiZ i uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego pokazy i zabawy z robotami.

– Wśród młodszych i starszych dzieci każdy może znaleźć coś według swoich upodobań: zabawy, zajęcia, zwykłe malowanie, czytanie, układanie puzzli. Dzieciaki cieszą się też bardzo ze słodyczy. Co ważne: podczas zabaw poznają się nawzajem i nawiązują się nowe przyjaźnie – zauważa Marharyta Reveniuk, pracowniczka WSIiZ i wolontariuszka. 

– Z kolei rodzice wymieniają się informacjami, doradzają sobie lub po prostu rozmawiają przy kawie czy herbacie – dodaje. – Na początku nie wiedzieliśmy, jak długo świetlica będzie działać, czy okaże się faktycznie przydatna. Teraz już nie mamy wątpliwości – podkreśla  Mykola Voronin, koordynator ds. sytuacji kryzysowej na Ukrainie we WSIiZ. 

Świetlica „Przyjdź i odpocznij” jest czynna od wtorku do piątku. W dniach 22-25 marca zaczyna pół godziny wcześniej: godziny otwarcia to 13:30-19:00.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama