Zdjęcie: Patryk Ogorzałek / Rzeszów News

Legły w gruzach marzenia ratusza o poszerzenie granic administracyjnych Rzeszowa. Rząd PiS nie zgodził się na włączenie do stolicy Podkarpacia gminy Świlcza i sześciu podrzeszowskich sołectw.

Negatywna decyzja w sprawie poszerzenia Rzeszowa zapadła na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów. Takiego scenariusza też należało się spodziewać, biorąc pod uwagę opinię Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które negatywnie zaopiniowało projekt poszerzenia granic  miasta.

– Szkoda, że rząd się nie zgodził na poszerzenie Rzeszowa. To nie jest dobra wiadomość dla mieszkańców sołectw, które chcieliśmy przyłączyć, szczególnie, jeżeli wspomnimy wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Rzeszowski, z których wynikało, że aż 90 proc. mieszkańców wcześniej przyłączonych do Rzeszowa sołectw jest z tego zadowolonych – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Ratusz przypomina, że w przyłączone dotychczas tereny wpompował już około 800 mln zł, m.in. w budowę nowych dróg, szkół, przedszkola, kanalizację. –  Bycie częścią Rzeszowa stwarza nowe możliwości rozwojowe – dodaje Chłodnicki.

Ratusz chciał do Rzeszowa włączyć całą gminę Świlcza i sześć sołectw z podrzeszowskich gmin: Miłocin i Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Młp., część Racławówki z gminy Boguchwała oraz Zaczernie, Nową Wieś i część Jasionki (tereny lotniska) z gminy Trzebownisko.

Gdyby stolica Podkarpacia została powiększona, to swoją powierzchnię zwiększyłaby o 2197,66 ha i w Rzeszowie przybyłoby ok. 7,5 tys. nowych mieszkańców.

– Liczyliśmy, że coś dostaniemy. Ale negatywna decyzja rządu nas nie zraża. Nadal będziemy prowadzić politykę zmierzającą do powiększania miasta. Na pewno w tym roku będziemy składać na posiedzenia Rady Miasta kolejne wnioski. Czy o te same tereny? Za wcześnie o tym teraz mówić – twierdzi Maciej Chłodnicki.

Od 2006 roku Rzeszów udało się powiększyć o sołectwa: Biała, Budziwój, Miłocin, Przybyszówka, Słocina, Załęże, Zwięczyca oraz Bzianka. W tym czasie powierzchnia miasta zwiększyła się ponad dwukrotnie – z 53,69 km kw. do 120,41 km kw.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama