Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

107 projektów Komisja ds. Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego dopuściła do głosowania. Wśród nich są remonty dróg, placów zbaw, infrstruktury szkolnej, czy budowa nowych parkingów. 

Zgodnie z harmonogramem w środę (31 lipca) została opublikowana lista projektów zgłoszonych do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Tegoroczna pula pieniędzy na RBO w tym roku wzrosła z 7,65 mln zł do 10 mln zł. – Do RBO 2020 zgłoszono 122 projekty. Odrzuciliśmy 15, a to oznacza, że do głosowania dopuszczono 107 projektów – poinformował nas Artur Kondrat, przewodniczący Komisji ds. RBO.

Do I kategorii (5 mln zł), która obejmuje budowę, modernizację lub remont infrastruktury miejskiej, dopuszczono 23 projekty. Wśród nich sporo jest takich, które dotyczą remontu infrastruktury szkolnej. Nie zabrakło, jak co roku, wniosków dotyczących remontu dróg.

Wśród ciekawszych projektów pojawiły chociażby propozycje budowy wielopokoleniowej strefy aktywnego wypoczynku w parku miejskim na os. Kmity, „Wesoła przystań”, czyli budowa integracyjnego placu zabaw na Lisiej Górze, czy rewitalizacja dziedzińca I Liceum Ogólnokształcącego pod wydarzenia kulturalne. Pojawił się też pomysł „zielonych” wiat przystankowych przy ulicach: Kopisto, Piłsudskiego, Wyzwolenia i Kwiatkowskiego.

W I kategorii pojawiły się także projekty od strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Do głosowania nie dopuszczono np. projektu OSP Słocina, OSP Zalesie, czy OSP Biała, które chciały przy pomocy pieniędzy z RBO kupić dla swojej jednostki nowe samochody gaśniczo-ratownicze. Komisja ds. RBO uznała, że te jednostki są już wystarczająco wyposażone, a szczególnie OSP Słocina. Więcej o problemach wokół projektów OSP pisaliśmy TUTAJ.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Komisja przyjęła do głosowania jednak podobny projekt od OSP Przybyszówka i OSP Dębina, które również wnioskowały o pieniądze na zakup nowych samochodów i OSP Drabiniaka, który w ten sposób chce znaleźć pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu. Nikt im nie wytykał, że są za dobrze wyposażone.

W II kategorii (4 mln zł) – projekty osiedlowe – do głosowania przyjęto 43 projekty. Wśród nich znajdziemy m.in. remonty ulic: Rycerskiej, Chrobrego, budowę miejsc parkingowych, remont osiedlowych podwórek. Wśród projektów w tej kategorii znalazła się także budowa stacji liczenia pojazdów, miejsc parkingowych wokół Rzeszowskiego Domu Kultury, siłowni plenerowej na os. Miłocin, czy psiego parku na os. Przybyszówka.

Do III kategorii (1 mln zł) – projekty o charakterze społecznym, kulturalnym, oświatowym i sportowym – zakwalifikowano 43 propozycje. Z ciekawszych i oryginalnych to np. RzeszOFF Street Dance Festival – warsztaty i zawody taneczne street, organizacje turniejów w piłce nożnej dla dzieci i dorosłych oraz turniejów w siatkówce plażowej, Rzeszowski Festiwal Wspinaczkowy. W tej kategorii są „Reggae nad Wisłokiem” i Jednego Serca Jednego Ducha.

Pełna lista projektów zakwalifikowanych do głosowania znajduje się TUTAJ. Opis projektów znajdziecie z kolei na stronie rbo.erzeszow.pl w zakładce „Zgłoszone projekty”. Grupy, których projekty nie dopuszczono do głosowania w RBO, do 7 sierpnia mogą złożyć odwołanie od decyzji komisji. Samo głosowanie – na stronie rbo.erzeszow.pl – będzie trwało od 30 sierpnia do 20 września. Na 30 września zaplanowano ogłoszenie wyników.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama