Fot., Materiały prasowe. Na zdjęciu Turbo

„Dziadek do orzechów”, „Beksiński. Obraz bez tytułu” i „Podróż” – to weekendowe propozycje teatralne. Niezapomniane muzyczne doznania zaserwuje m.in. Farben Lehre, Limboski czy Artur Andrus. Będą też ciekawe warsztaty i kawa z Afryki.

1. PIĄTEK

Po sukcesie książeczki „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków” autorstwa  Jana Markovića (tekst) i Marcina Stachowa (ilustracje) z Podkarpackiego Stowarzyszenia dla Aktywnych Rodzin, przyszła pora na zapowiadaną wcześniej grę „Rzeszowskie spacery – gra pamięciowa”.  Jest ona oparta o schemat „memory”.

Zawierają 48 kartoników z kolorowymi ilustracjami, które pokazują ciekawe rzeszowskie miejsca i wydarzenia. Celem graczy jest odnajdywać pary zawierające identyczne obrazki. Premiera gry odbędzie się w dniach 16-19 grudnia, godz. 14:00-18:00 w Centrum Handlowym Plaza.

Na rzeszowskim Rynku w ramach Świątecznego Miasteczka od godz. 14:00 będzie można spotkać się z Jarosławem Mikołajewskim, który będzie podpisywał swój najnowszy przekład wierszy włoskich w domu wystawienniczo-handlowym nr 15.

Następnie w godz. 15:00-18:00 w centrum miasta pojawią się żywe zwierzątka. O godz. 16:00  mieszkańcy Rzeszowa będą mogli wysłuchać koncertu kolęd w  wykonaniu Centrum Sztuki Wokalnej. O 17:30 zaplanowano pokaz tańca ognia w wykonaniu Stowarzyszenie Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora.

Powoli Caffe  (ul. Mickiewicza 4) to miejsce dla prawdziwych kawoszy. Podczas piątkowego spotkania będzie można porównywać smaki i aromaty ziaren z Afryki, wypalanych w polskich palarniach oraz dowiedzieć się, co wpływa na smak kawy i co zrobić, aby nasza kawa smakowała lepiej. Uczta dla kawoszy rozpocznie się o godz. 17:30. Wstęp 5 zł.

Turbo w Vinylu

Turbo – jeden z najbardziej znanych, cenionych i najdłużej działających zespołów polskiego hard- i heavymetalu, wyrusza na kolejną, obejmującą docelowo swym zasięgiem blisko 40 lokalizacji, prestiżową trasę „Back To The Past”. Na trasie zespół wykona w całości materiał z kultowego krążka „Kawaleria Szatana”.

Podczas rzeszowskiego koncertu, który odbędzie się w kubie Vinyl (ul. Piłsudzkiego 31) grupie Turbo będzie towarzyszyć zespół Internal Quiet, który powstał w maju 2011 roku w Aleksandrowie Łódzkim z inicjatywy Sławomira Papisa (gitara prowadząca) i Andrzeja Kostrzewy (bas). W latach 2011-2013 grupa zagrała kilkanaście koncertów, dzięki którym zdobyła niezbędne doświadczenie sceniczne i klubowe. Zespół zdążył zagrać wspólne koncerty z takimi zespołami jak Turbo, Hunter, Virgin Snatch, Mech, Riverside, Dezerter i wiele innych.

Do Turbo i Internal Quiet dołączy również Strzyga – zespół thrashowy założony przez wokalistę Mateusza Kujawę oraz gitarzystę Pawła Kosmalę w sierpniu 2013 roku. Koncepcja zespołu ma na celu łączenie fascynacji pradawnymi religiami pogańskimi i kulturą przedchrześcijańskich ludów europejskich z szybkimi riffami speed metalowymi. 

Trzy grupy zagrają już od 19:00. Bilety w cenie  35/45 zł do kupienia w Klubie Vinyl, Kardamon Alkohole Świata, ekobilet.pl.

Krzysztof Biela (śpiew) i Sławomir Gonet (fortepian) w Starym Browarze Rzeszowskim (ul. Rynek 20) na żywo wykonają utwory takich klasyków jak: Bryan Adams, U2, Dżem, Metallica i Pearl Jam już od godz. 20:00. Wstęp wolny.

Legendy punk rocka

W klubie Pod Palmą (ul. Cicha 4) gwiazdą piątkowego koncertu będzie legendarna grupa punk rockowa Farben Lehre, która na swoim koncie ma 11 płyt studyjnych, a wśród nich takie utwory jak choćby „Achtung 2012″, „Anioły i demony”, „Corrida”, „Egoiści”, „Erato”, „Ferajna”, „Handel”, „Helikoptery”, „Judasz”, „Kolory”, „Matura”, czy „Terrorystan”.

Razem z Farben Lehre wystąpi także szczeciński The Analogs. To zasłużona na polskiej scenie punk rockowa grupa, która powstała w 1995 roku w Szczecinie. „Analogsi” na swoim koncie posiadają kilka płyt, zagrali setki koncertów a takie utwory jak „Era Techno”, „Pieśń Aniołów” czy „Co Warte Jest Życie” zna każdy fan nie tylko punk rocka.

Farben Lehre i The Analogs zagrają w towarzystwie Offensywy. Początek koncertu o godz. 19:00. Bilety w cenie 35/40 zł do kupienia w klubie. Przed koncertem o godz. 17:00  będzie można spotkać się z grupą Farben Lehre w Empiku (Galeria Rzeszów).

Drey Chill to człowiek ciągle zaskakujący stylem, otwarty na wiele gatunków muzycznych. Artysta silnie związany z underground’ową sceną hiphopową ma na koncie współpracę z gwiazdami światowego formatu, takimi jak Sean Paul, Major Lazer, 50 Cent czy Snoop Dogg. Jego wszechstronny styl grania sprawia, że każda impreza nabiera niepowtarzalnego klimatu. 

Natomiast Storm to mocy gracz na rzeszowskiej sceny hiphopowej. Wszystkim dobrze znany rezydent letnich imprez „Przystań na lato”. Obaj zagrają w Estrada Caffe (ul. Rynek 26) o godz. 21:00. Wstęp 10 zł.

2. SOBOTA

Klub Lukr (al. Kopisto) rozbłyśnie tysiącem świateł przypominających gwieździste niebo a Dj Delight obdarzy Was mocą prezentów w formie najbardziej tanecznych hitów podczas „Christmas Party with Dj Delight”.

Gość specjalny – Dj Delight czyli Michał Noga, prezenter muzyczny czynnie działający na scenie od 2005 roku. Zaczynał w zupełnie innym gatunku muzycznym jakim był house, czas pokazał iż jego powołanie to zupełnie inny styl. Specjalizuje się w muzyce hip hop, rap, R’n’B, twerk, rrap oraz we wszelkiego rodzaju nowoczesnych brzmieniach. 

Przez lata swojej działalności Michał Noga odwiedził wiele klubów w całej Polsce: Frantic (Kraków), Cooler Club (Katowice), Cream Club (Lublin), Dream Club (Sopot), Zatoka Sztuki Beach Club (Sopot), The Roof (Sopot), Klub Czekolada Sopot, Słodownia (Poznań), Inferno (Białystok) oraz wiele innych. 

Początek imprezy o godz. 21:30. Wstęp 10 zł (do 23:00) i 20 zł (po 23:00).  

Festiwal Kultury Japońskiej

W dniach 17–18 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się Podkarpacki Festiwal Kultury Japońskiej współorganizowany przez młodzież ze Stowarzyszenia KRIS i MDK.

Początek w sobotę o godz. 11:00. Grupy fanów historii Japonii i młodzieżowej popkultury (komiksów, mangi, anime, cosplayu, LARPu) przygotują różne atrakcje. Będzie śmiech, prelekcje, przebieranki, dyskusje, gry i tańce na macie.

Grupy rekonstrukcji historycznych, takie jak III Najemny Oddział Piechoty Japońskiej i Klan Tygrysa oraz Rzeszowski Klub Kendo przybliżą sztuki walki i obyczaje dawnej Japonii. Planowane są warsztaty kaligrafii, origami, shodo i sumi – e. Będzie zorganizowane specjalne miejsce dla najmłodszych dzieci, którymi zajmą się wolontariusze.

Szczegóły festiwalu na stronie: festiwallotus.cba.pl

Warsztaty „Imagine”

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Bezpłatne warsztaty „Imagine” skierowane są do członków samorządów i organizacji studenckich rzeszowskich uczelni wyższych, a także wolontariuszy Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości.

Celem warsztatów jest wzbudzenie szczerego zapału do odszukania i odważnego ruszenia swoją własną, indywidualną i niepowtarzalną ścieżką życia. Warsztaty mają atrakcyjną, wręcz rozrywkową formę gdyż realizowane są poprzez gry, zadania zespołowe oraz improwizowaną twórczość własną uczestników.

Jest dużo dobrej zabawy, niemniej jednak udział w warsztatach stanowić będzie dla Ciebie też pewne wyzwanie, bo wymagają pełnego zaangażowania w ćwiczenia, oraz otwartości i szczerości wobec samego siebie i innych uczestników.

Udział w „Imagine” należy traktować jako inwestycję. Inwestycję jednego dnia życia, która pomoże Ci obrać właściwy kurs na resztę dni życia. Aby tak się stało, ważne jest, żebyś zapisując się na te zajęcia był przygotowany uczestniczyć w nich całkiem na serio.

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy – TUTAJ. Warsztaty odbędą się w godz. 10:00 – 18:00 w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury przy ul. Jagiellońskiej 24.

W sobotę w  Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce zapanuje świąteczna atmosfera. Na rodzinnym Jarmarku Świątecznym spotkają się i dorośli, i dzieci, którzy pragną poznać zwyczaje bożonarodzeniowe, spotkać się ze Świętym Mikołajem czy skosztować regionalnych przysmaków.

Na wszystkich chętnych czekają również warsztaty z dekorowania pierników, zdobienia stroików i ozdób świątecznych czy lepienia aniołów z gliny. Jarmark odbędzie się w godz. 11:00-18:00. Wstęp na bezpłatny. Szczegóły TUTAJ.

Limbo Limboski, „Beksiński…

Jeden z najbardziej oryginalnych i najgłębszych męskich głosów w Polsce. Twórca zniewalających ballad i drapieżne zwierzę koncertowe. Ten niespokojny duch pomieszkiwał w Portugalii i w Berlinie. Zadziwiał jurorów programu „Must be the music” i uczył się egzotycznych technik wokalnych w Indiach. Przez lata funkcjonował na marginesie polskiej sceny muzycznej ciężko pracując na miano artysty kultowego.

W październiku Sony Music wydało składankę jego najlepszych piosenek pt. „W trawie. I inne jeszcze młode”, a na wiosnę zapowiadany jest nowy album tego niezwykłego artysty.  Mowa tu o Limbo Limboskim, który zagra w pubie Underground (ul. Matejki 10) o godz. 19:00. Wstęp 10 zł.

Impresja artysty o artyście, czyli spektakl „Beksiński. Obraz bez tytułu” to sobotnia propozycja teatralna rzeszowskiej „Siemaszki”. To pierwszy na świecie spektakl inspirowany życiem i twórczością Zdzisława Beksińskiego. To sportretowany los malarza, fotografa i grafika uwikłanego w konflikt między sferą życia codziennego a twórczością.

Muzyczne i multimedialne widowisko w reżyserii wybitnego kompozytora Jerzego Satanowskiego przenosi widzów w surrealistyczny świat obrazów Beksińskiego. Spektakl rozpoczyna się o godz. 20:00 na dużej scenie. Bilety w cenie 30/45 zł do kupienia w kasie lub na stronie teatru.

Andrus w Filharmonii

Koncert Artura Andrusa z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Andrzeja Borzyma Jr. to recital kabaretowy, w którym usłyszymy piosenki z płyty „Myśliwiecka” i „Cyniczne córy Zurychu” w zupełnie nowych aranżacjach. Opracowania łączą brzmienia zespołu Artura Andrusa z brzmieniem orkiestry symfonicznej.

Wykonawcą utworów i prowadzącym jest oczywiście sam artysta. Piosenki takie jak „Piłem w Spale, spałem w Pile”, „Królowa nadbałtyckich raf”, czy „Cyniczne córy Zurychu”, które można już śmiało powiedzieć, stały się niekwestionowanymi przebojami piosenki kabaretowej, będą przeplatane humorystycznymi komentarzami, anegdotami, wierszami, zawsze na najwyższym poziomie – o czym chyba każdego, kto zetknął się z tym artystą nie trzeba przekonywać.

Ma to być wieczór pełen lekkiej, ale szlachetnej muzyki, humoru, relaksu i zabawy. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00.  Bilety w cenie 150/115/95 zł do kupienia w kasie filharmonii, kinie Zorza, Trasie Podziemnej oraz w internecie:  biletin.pl, eventim.pl, bilety24.pl.

3. NIEDZIELA

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”. Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych.

Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym.

Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów z fenomenalną muzyką Czajkowskiego. „Dziadka orzechów” z moskiewskiego Teatru Bolszoj w Multikinie będzie można obejrzeć o godz. 16:00.

Bilety: normalny – 35 zł, ulgowy – 30 zł.

Czytania bajek dla dzieci, czyli „Świąteczne czytanie bajek w KBK” rozpocznie się już o godz. 16:00 w Królestwie Bez Kresu (ul. Piłsudzkiego 8-10). Będzie magicznie, świątecznie i zimowo. Każdy młody uczestnik dostanie prezent niespodziankę, a rodzice zostaną ugoszczeni pyszną herbatą. Wstęp wolny.

Niezwykłe losy Józefa

Spektakl „Podróż”, który odbędzie się o godz. 19:00 w siedzibie Teatru Przedmieście w Rzeszowie (ul. Reformacka 4) to historia napisana według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”. Prace nad książką autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa.

Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.

Historia biblijna Józefa i jego braci ożywa stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba, bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest kameralną opowieścią o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. To będzie artystyczna uczta podczas której zostaną opowiedziane niezwykłe losy Józefa… losy każdego z nas.

Bilety: 30 zł/ 20 zł do kupienia w kasie teatru.  Rezerwacje: tel. 667 714 730.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl