Reklama

Chorwacki bokser Vido Loncar brutalnie zaatakował sędziego z Rzeszowa Macieja Dziurgota podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w boksie w Zagrzebiu.

O zdarzeniu poinformowały serwisy Sportowefakty.pl i Bokser.org. Oba piszą o „haniebnym czynie ringowego bandyty” i „skandalu podczas mistrzostw Europy”. Chorwat Vido Loncar walczył z Litwinem Algirdasem Baniulisem. Walkę sędziował Maciej Dziurgot z Rzeszowa.

Loncar przegrał pojedynek przed czasem, po tym jak został w drugiej rundzie wyliczony przez sędziego Dziurgota. Zawodnik gospodarzy nie mógł się z tym pogodzić.

– Podczas ogłaszania oficjalnego werdyktu, już bez rękawic, Loncar zadał sędziemu potężny cios, następnie okładał leżącego na deskach arbitra. Haniebna sytuacja trwała przez kilkanaście sekund, aż do momentu, gdy bezmyślny bokser został siłą zrzucony z ringu – podały Sportowefakty.pl.

Serwis poinformował, że Europejska Federacja Boksu wyciągnie wobec chorwackiego boksera bardzo surowe konsekwencje i najprawdopodobniej w trybie natychmiastowym zostanie zawieszony i wykluczony z organizacji boksu olimpijskiego.

Reakcja Polskiego Związku Bokserskiego

Oficjalne stanowisko w sprawie pobicia sędziego Macieja Dziurgota zajął Polski Związek Bokserski. Na stronie Związku zamieszczono komunikat, w którym można przeczytać “o nie mającym wytłumaczenia incydencie”. Sędzia Dziurgot przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej szpitala w Zagrzebiu. Jak informuje PZB, stan sędziego jest stabilny.

Polski Związek Bokserski nawiązał już kontakt z Ambasadą RP w Chorwacji, która podjęła w tej sprawie interwencję.

– Skierowaliśmy również pisemne noty do Organizatora mistrzostw oraz do Narodowej Federacji Boksu w Chorwacji z prośbą o pomoc oraz wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Podjęte zostały także inne niezbędne kroki, mające na celu otoczenie naszego kolegi odpowiednią w takich przypadkach pomocą – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezesa PZB Zbigniewa Górskiego.

– Z całą mocą chciałbym jednak podkreślić, że w boksie – mającym przecież wielowiekowe tradycje – nie może być miejsca na tego typu niedopuszczalne zachowania, które rzucają cień na naszą dyscyplinę. Sportowa walka na pięści musi toczyć się w oparciu o bezwarunkowo wyznaczone reguły, w których szacunek dla innych ludzi stanowi jeden z podstawowych priorytetów.  A miejsce pięściarskich zmagań – jakim jest ring – nie może nigdy stać się areną bandyckich prób dochodzenia swoich racji – oświadczył prezes Górski.

https://www.youtube.com/watch?v=wjjKnjFZcww

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: