Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

We wszystkich miastach wojewódzkich w sobotę (19 listopada) odbędą się marsze Szlachetnej Paczki. Rzeszów także włącza się do tej ogólnopolskiej inicjatywy.

Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości to moment, w którym zostaje otwarta baza rodzin i dzieci oczekujących na wsparcie dobrych ludzi.

W Rzeszowie Marsz rozpocznie się przy fontannie multimedialnej o godz. 12:00. Następnie uczestnicy przemaszerują al. Lubomirskich i ul. 3 Maja, aby dotrzeć na rzeszowski Rynek. Tam przez około 15 min. wolontariusze będą robić sobie wspólne zdjęcia i nagłaśniać, że to właśnie od 19 listopada każdy wchodząc na stronę www.szlachetnapaczka.pl będzie mógł wybrać rodzinę, dla której przygotuje mądrą pomoc, lub też dziecko, któremu ufunduje roczny udział w Akademii.

W rzeszowskim Marszu wezmą udział wszyscy wolontariusze z Podkarpacia, m.in. Tarnobrzega, Mielca, oraz sympatycy, podopieczni Akademii i Szlachetnej Paczki, dyrektorzy szkół oraz organizacje, które wspierają całą inicjatywę.

– Spodziewamy się ponad 300 uczestników Marszu – mówi Katarzyna Bejster, podkarpacki koordynator ds. promocji Akademii Przyszłości i Szlachetnej Paczki. – Na sobotę zapowiada się również ładna pogoda, więc liczymy na dużą frekwencję – dodaje Bejster.

Dla uczestników Marszu zostaną przygotowane również śpiewniki, w które będą wpisane hasła wykrzykiwane podczas wydarzenia np. „Wiwat Paczka, wiwat Akademia!”, „www, Super W!” czy „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!”.

– Każdy, kto zdecyduje się wziąć udział w naszym marszu, taki niezbędnik okrzyków otrzyma zupełnie za darmo – podkreśla Katarzyna Bejster.

Obecnie w rzeszowskiej Szlachetnej Paczce jest około 100 wolontariuszy, którzy pomogą 300 rodzinom.

– Dokładnie nie jesteśmy jeszcze w stanie określić, ile rodzin zakwalifikuje się ostatecznie do naszego programu, ponieważ obecnie wolontariusze są na etapie odwiedzania potrzebujących – wyjaśnia koordynatorka.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Do Akademii Przyszłości zgłosiło się natomiast 60 wolontariuszy, ale  koordynatorzy projektu wierzą, że dobrych serc w Rzeszowie jest znacznie więcej i wciąż prowadzą rekrutację Aby zostać wolontariuszem Akademii Przyszłości wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest TUTAJ.

Jeden i drugi program służy przede wszystkim temu, aby nieść mądrą pomoc tym, którzy jej potrzebują.

Zadaniem wolontariuszy Szlachetnej Paczki jest pośredniczenie między ubogą rodziną a darczyńcą. Taka osoba pod swoją opiekę dostaje jedną, maksymalnie trzy rodziny. W pierwszym etapie przychodzi do nich na rozmowę, która trwa około godziny i wypytuje o ich potrzeby.

Kolejnym krokiem jest kwalifikacja do projektu. Gdy etap ten zostaje zakończony pomyślnie, taka rodzina trafia do „bazy rodzin”, gdzie opisane zostaje, ilu liczy członków, w jakim są oni wieku oraz ich potrzeby. Darczyńca może sobie w takiej bazie wybrać rodzinę, dla której chce przygotować paczkę.

– Idea jest taka, żeby jedna osoba została koordynatorem przygotowań paczki. Gdy wyraża chęć pomocy, zbiera grupę osób, np. z pracy, sąsiadów, rodzinę, którzy pomogą stworzyć odpowiednią paczkę – wyjaśnia Katarzyna Bejster.

Akademia Przyszłości to z kolei program, w którym młodzi ludzie mogą poświęcić swój wolny czas dzieciom ze szkół podstawowych  i pomóc im w radzeniu sobie z przeciwnościami losu w dorosłym życiu. Każdy z wolontariuszy dostaje pod opiekę takiego malucha, z którym spędza później godzinę tygodniowo. Dzięki temu dziecko ma szanse na to, aby poprawić chociażby oceny, ale też przezwyciężyć swoją nieśmiałość. Na taką pomoc w Rzeszowie czeka 130 maluchów.

Szlachetnej Paczce i Akademii Przyszłości patronuje Rzeszów News.

JOANNA GOŚCIŃSKA

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama