Zdjęcie: materiały prasowe

To była ich pierwsza taka misja. Trwała ponad 5 godzin. Teraz studenci przeanalizują zebrane dane i będą myśleć nad kolejnymi konstrukcjami.

Balon wystartował z niewielkiej miejscowości pod Tarnowem. Gdy był już na wysokości 18 585 metrów pękła jego powłoka. Dzięki sprzyjającym warunkom meteorologicznym spokojnie dryfował, a dopięte wyposażenie opadło na spadochronie zaledwie kilkanaście kilometrów od miejsca startu.

Lokalizatory umożliwiły szybkie odnalezienie kapsuły, która zawiesiła się na drzewie. Na szczęście na bardzo niewielkiej wysokości. Ale najważniejsze jest to, że udało się zebrać dane ze wszystkich czujników – mówi Michał Słomiany z zespołu Supercluster, który skonstruował balon. 

W czasie lotu komputer pokładowy mierzył ciśnienie i temperaturę powietrza, prędkość i kierunek wiatru, kąty orientacji przestrzennej oraz pozycję geograficzną. A dwie kamery przymocowane do balonu zarejestrowały zdjęcia Ziemi z poziomu stratosfery.

I chociaż samo projektowanie płytek komputera pokładowego nie sprawiło studentom większych problemów, to ich wykonanie już tak. ­- Moduły musiały być odporne na warunki panujące w wyższych warstwach atmosfery, pobierać mało energii, ważyć jak najmniej oraz dostarczać dokładne dane do późniejszych badań – tłumaczy Kamil Ziółkowski z Supercluster. 

Studenci będą teraz analizować dane zebrane podczas lotu. Następnie planują stworzyć ulepszoną wersję komputera pokładowego. W przyszłości chcą się zająć budową  nanosatelit, tzw. CubeSatów i pomagać innym studentom przy konstrukcji balonów stratosferycznych. 

– To duża przyjemność patrzeć jak młodzi ludzie projektują, a następnie realizują tak zaawansowane przedsięwzięcia – podkreśla Łukasz Bonarek, dyrektor zarządzający z Podkarpackiego Centrum Innowacji. Tym bardziej, że budowa i rozmiary komputera pokładowego pokrywają się ze standardem CubeSat 1U, czyli podstawowej wielkości nanosatelit znajdujących się na orbicie ziemi i okrążających aktualnie naszą planetę.

W ubiegłym roku PCI zorganizowało pierwszą podkarpacką edycję hackathonu NASA Space Apps Challange. To właśnie tam powstał zespół Supercluster. – Opracowaliśmy serwis internetowy prezentujący, jak krok po kroku stworzyć balon stratosferyczny i zajęliśmy drugie miejsce w rzeszowskiej edycji hackhatonu. Ten sukces stał się dla nas motywacją do kolejnych działań i rozwijania naszego projektu – mówi Patrycja Jankowska z Supercluster.

Zespół tworzy 10 osób: Kamil Ziółkowski, Krystian Cisek, Michał Słomiany, Michał Poźniak, Katarzyna Frankowska, Patrycja Jankowska, Wiktor Żmuda, Tomasz Zdziebło, Maciej Grzelak i Konrad Filar. Są to studenci Lotnictwa i Kosmonautyki oraz Elektroniki Politechniki Rzeszowskiej.

Druga podkarpacka edycja hackathonu NASA Space Apps Challenge odbędzie się w dniach 1-2 października 2022 r. Dedykowana jest uczniom, studentom i młodym naukowcom, którzy wykorzystując dane satelitarne udostępnione przez NASA chcą tworzyć pionierskie rozwiązania.

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama