Reklama

Defilada oddziałów honorowych służb mundurowych przeszła w poniedziałek ulicami Rzeszowa podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Główna uroczystość odbyła się przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego.

[Not a valid template]

 

Rzeszowskie obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym. Po niej przez al. Cieplińskiego przeszła defilada żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, policji i straży pożarnej.

Uroczystości odbyły się również w Parku Jedności Polonii z Macierzą, gdzie przed pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego na maszt została wciągnięta polska flaga, odegrano hymn państwowy i odczytano Apel Poległych.

Dowódca “podhalańczyków” płk Zenon Brzuszko podczas wystąpienia mówił także o tworzonej 3. Podkarpackiej Brygadzie Terytorialnej, która będzie oddziałem Wojska Polskiego.

– Jego głównym zadaniem będzie obrona regionu i wsparcie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych. To również forma budowana w zdecydowanej większości przez żołnierzy-ochotników, ludzi pełnych pasji, gotowych bronić swoich rodzinnych stron, bez względu na cenę, jaką przyjdzie im zapłacić – mówił  płk Brzuszko.

Święto Wojska Polskiego było też okazją do wręczenia żołnierzom odznaczeń oraz mianowania na kolejne stopnie wojskowe. W uroczystości wzięli udział także kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz służb mundurowych i młodzież.

Bolszewicka nawałnica powstrzymana

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1992 roku na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej również „cudem nad Wisłą”. Wojska polskie 15 sierpnia rozgromiły bolszewików, zatrzymując ich ekspansję na zachód. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło również zachować uzyskaną w 1918 roku niepodległość.

– Toczyła się pod Warszawą bitwa, która została uznana za jedną z najważniejszych w dziejach świata – mówił Witold Lechowski, wicewojewoda podkarpacki. – 15 sierpnia Wojsko Polskie powstrzymało bolszewicką nawałnicę i uratowało Polskę oraz Europę przed komunizmem.  Szkoda, że tylko na 25 lat.

“To ważny dzień, kiedy oddajemy szacunek wszystkim żołnierzom, którzy pełnią służbę dla Ojczyzny, byli, są w stanie poświęcić życie w obronie Polski” – napisał w liście Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki.

W czasach II Rzeczpospolitej 15 sierpnia obchodzono Dzień Żołnierza, następnie w PRL-u ustanowiono 12 października Dzień Wojska Polskiego, w celu upamiętnienia bitwy pod Lenino. Dopiero po upadku komunizmu ustanowiono oficjalnie Święto Wojska Polskiego na 15 sierpnia.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: