Fot. Maciej Brzana / Rzeszów News. Na zdjęciu Waldemar Szumny
Reklama

Zaraz po wyborach koalicja Rozwoju Rzeszowa i Platformy Obywatelskiej nie dała PiS miejsca w prezydium Rady Miasta. Po trzech miesiącach zdanie zmienił prezydent Tadeusz Ferenc. 

Waldemar Szumny, radny PiS, we wtorek został nieoczekiwanie wiceprzewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Dla niego to nie nowość. Tę funkcję pełnił w poprzedniej kadencji.

Ale po ubiegłorocznych wyborach samorządowych, które znów wygrał komitet Tadeusza Ferenca Rozwój Rzeszowa i do koalicji znów przygarnął Platformę Obywatelską, ludzie Ferenca i on sam postanowili pozbawić PiS miejsca w prezydium rady. To miała być zemsta za ataki PiS na Ferenca w trakcie kampanii wyborczej.  

Miejsce Waldemara Szumnego zajął Wiesław Buż z Rozwoju Rzeszowa. Radni mogli poszerzyć skład prezydium rady do czterech osób (prawo na to pozwala), ale podczas sesji, na której zaprzysiężono radnych, na taki krok się nie zdecydowano.

Przewodniczącym rady, po perturbacjach, ponownie został Andrzej Dec z PO, wiceprzewodniczącymi Konrad Fijołek (Rozwój Rzeszowa) i wspomniany Wiesław Buż. Po trzech miesiącach koalicja uznała, że skład prezydium warto jednak poszerzyć i trzecie stanowisko wiceprzewodniczącego dać PiS. 

“Ojcem” tego pomysłu, o dziwo, był Andrzej Dec. To on przekonał Tadeusza Ferenca, by jego radni zgodzili się dać miejsce PiS w prezydium. Zabiegi Deca nie spotkały się ze zrozumieniem jego partyjnych kolegów i koleżanek. Marcin Deręgowski, Jolanta Kaźmierczak i Wiesław Ziemiński byli przeciwko dawaniu PiS miejsca w prezydium. 

PiS chętnie stanowisko przyjął, ale najpierw chciał, by wiceprzewodniczącym został Marcin Fijołek, szef PiS w Radzie Miasta, a nie Waldemar Szumny. Na taką opcję nie zgodził się jednak Tadeusz Ferenc. Fijołek za dużo napsuł mu krwi podczas kampanii wyborczej, prawie na każdej sesji krytykuje prezydenta, Szumny wydaje się Ferencowi przewidywalny.

– Jesteśmy przekonani, że Waldemar Szumny wypełni swoje obowiązki bardzo dobrze. Jest rodowitym rzeszowianinem i doświadczonym samorządowcem – mówi nam Wiesław Buż. Oficjalna narracja jest taka, że po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku (morderstwo Pawła Adamowicza) czas skończyć z wojną polityków. – Daliśmy przykład – twierdzi Buż. 

Ale po sali sesyjnej krążyły też informacje, że na stanowisko wiceprzewodniczącego ma też chrapkę Tomasz Kamiński z Rozwoju Rzeszowa. On sam zdecydowanie temu zaprzecza. Nieoficjalnie mówi się o cichej rywalizacji Kamińskiego z Bużem. Obaj należą do SLD, Buż jest szefem partii w regionie, Kamiński to były lider, będą walczyć o miejsce do Sejmu. 

Zastanawiające jest jednak, po co akurat teraz Tadeusz Ferenc dał “zielone światło”, by koalicja podzieliła się z PiS władzą w prezydium. Nieoficjalnie mówi się, że Ferenc chce podczas wizyt w Warszawie w ministerialnych gabinetach pokazywać, że z PiS-em też dobrze żyje, co ma ułatwiać relacje z PiS-owskimi politykami na najwyższych szczeblach. 

Ale jest też druga strona medalu. Nie zgadzając się na kandydaturę Marcina Fijołka Ferenc chce pokazać, że PiS nie będzie mu dyktował, komu można dać stanowiska. Na Waldemara Szumnego zgodził się. – To pokaz siły. To także gra na rozbijanie PiS. Marcin Fijołek może mieć żal do Szumnego, że przyjął stanowisko – słyszymy w otoczeniu Tadeusza Ferenca. 

– Tadeusz Ferenc w Warszawie może grać “dobrodusznego”, a na miejscu Marcinowi Fijołkowi pokazał miejsce w szeregu. To go może zaboleć – dowiadujemy się w ratuszu.   

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

15 KOMENTARZE

 1. Szkoda, że rząd, władze województwa i marszałek NIE CHCĄ ulżyć mieszkańcom Rzeszowa.
  Przecież rozdają nasze pieniądze, a nie swoje.
  Mieszkańcy Rzeszowa już niedługo rozliczą rząd, władze województwa i marszałka za ostatnie cztery lata – nic nie zrobienia dla Rzeszowa.
  Wstyd mili Państwo !! Mieszkacie tutaj , Wasi koledzy rządzą Polską a mieszkańcy Rzeszowa nic z tego nie mają.
  Nic po sobie nie zostawicie.
  Wstyd !!

 2. Wygląda to fatalnie. Czy w Rzeszowie nie ma już młodych ludzi, którzy znają i rozumieją problemy tego miasta. W kadrze jest.. młody i perspektywiczny po 50-ce, a za nim radny Walawender 😉 też młodzieniec.

 3. Mieszkańcy i władza gminy,miasta Rzeszów widzi na własne oczy i odczuwa ekonomicznie że bez współpracy z rządem i władzami wojewódzkimi i marszałkiem jest bezradna i słaba ekonomicznie.O budowie drogi i mostu za ponad 500 mln zł bez wsparcia finansowego i poparcia rządu władze mogą zapomnieć.Teraz przy zadłużeni gminy miasta Rzeszów blisko 1 mld zł (ponad 3490 zł długu na 1 mieszkańca na koniec 2017 r) budżet miasta stać najwyżej na opłacenie biura projektowego.O innych poważnych inwestycjach miasto może zapomnieć a to przełoży się na zachowanie mieszkańców miasta ,którzy zaczną rozliczać władze Rzeszowa za liczne nieprawidłowości i zlecenia dla znajomych.

 4. Żenada. Tylko to można powiedzieć. Są ludzie spolegliwi, zawsze na kolanach, którzy zawsze chcą mieć stołek, niezależnie od sytuacji. Gdyby delikwent jeszcze coś zrobił dla miasta…

 5. Dla naszego dobra Tadeusz Ferenc musi kandydować do Sejmu lub Senatu i tam lobbować na rzecz rozwoju naszego Miasta by tą PiS-mafie rozliczyć i raz na zawsze odsunąć bo tylko kłody pod nogi rzucają.

 6. Tylko po co tez zadaje sobie.to pytanie.Pis wycina wszystkich jak moze.Tutaj znajduje się jeden i to z PO.Może wcale PO nie walczy z PiS a wręcz przeciwnie przytyla się.Delikaktne przytulanki,figle,swawole.wybory przeciez tuż tuż

 7. ,,tylko po co” – naprawdę porządny tytuł artykułu 😉 taki nie za obiektywny haha

  TEN PORTAL TO FILIA GÓ.NW.A WYBORCZEGO!! Nie jestem żadnym pisowcem, gardzę cała scena polityczna w naszym kraju i boleję nad tym że te ,,elity” nie walczą o dobro Polski i Polaków a raczej o swój kapitał (finansowy głównie ale i polityczny) …ale jak widzę tego typu nagłówki to mi się chce śmiać xd bo nie na takich zasadach powinny funkcjonować media informacyjne. Artykuł powinien poprostu informować o jakichś ważnych wydarzeniach a opinie wyrobić sobie powinni już odbiorcy… Ale tak to jest jak się za prowadzenie portalu bierze ktoś niekompetentny co nawet zasad polskiej pisowni nie za bardzo pojął 😉

  Dobrze że mam adblocka to przynajmniej wam zarabiać nie daje na reklamach…

 8. Pan Dec ostatnio wypowiada się tak jak by od lat zbijal piony z PiSem. Jak to dziś powiedział ” jak by to odemnie zależało to bym wprowadzil zakaz w calym mieście w godzinach nocnych” (sprzedaży alkoholu)

 9. Walka o stołkii trwa nieustannie w dzien i w nocy który taboret bliżej tronu
  – do Suwerena dochodzi tylko powiew, lekki zefirek tego co tam na tych taboretach wyprawiaja jak sie tasują i zmnieniają jak figury na szachownicy .

Comments are closed.