Zdjęcie: Daniel Odija / Ultima Thule

Dwa grudniowe dni zapowiadają się w Podziemnej Trasie Turystycznej bardzo muzycznie. Dlaczego? Bo na mieszkańców Rzeszowa czekają warsztaty z field recordingu i koncert Emitera.

W Podziemnej Trasie Turystycznej w dniach 15-16 grudnia odbędą się  warsztaty z field recordingu,  czyli nagrywania przeróżnych odgłosów otaczającego nas świata – szumu lasu, śpiewu ptaków, dźwięku przejeżdżających pociągów, czy brzmienia z dna oceanu i późniejsze montowanie go w studio.

Field recording dla jednych jest działaniem na granicy dźwiękowego dokumentu, dla innych filozofią i życiową pasją. Współcześnie field recording jest uznawany za odrębny gatunek, znajdujący się na pograniczu muzyki alternatywnej, awangardowej, eksperymentalnej, a także ambientu i musique concrète. 

Osoby zajmujące się field recordingiem często nazywany są „łowcami ciszy”. Jednym z najbardziej znanych w Polsce jest Marcin Dymiter, znany także jako Emiter, który jest też producentem muzycznym. To właśnie Emiter poprowadzi warsztaty w Rzeszowie. 

„Często główne zadanie dźwięku łączone jest z rozrywką lub muzyką. Tymczasem dźwięk jako zjawisko ma więcej walorów – informacyjnych, poznawczych czy też społecznych, a przede wszystkim jest współczesnym językiem sztuki. Studium dźwiękowego otoczenia może być początkiem pojmowania własnej tożsamości, a także charakteru danego miejsca” – wyjaśnia Estrada Rzeszowska, która jest organizatorem warsztatów.

Podczas muzycznego szkolenia uczestnicy będą mogli zdobyć wiedze teoretyczną związaną m.in. podstawowymi terminami  field recordingiem. Podczas warsztatów będą prezentowane również wybrane nagrania, działania oraz ćwiczenia z zakresu kształcenia słuchu, w tym odwołanie się do metod i ćwiczeń Raymonda Murraya Schafera.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W programie szkolenia jest również przewidziany spacer dźwiękowy, jako element poznania audiosfery, realizacja nagrań w przestrzeni miejskiej. Aby wziąć udział w warsztatach trzeba się na nie zapisać, wysyłając e-maila na adres: promocja@estrada.rzeszow.pl

Drugim elementem wydarzenia będzie koncert Emitera, który odbędzie się
w jednej z piwnic Trasy Podziemnej. W klimatycznym wnętrzu zaprezentowany zostanie materiał z nowej płyty artysty – „Sinus Balticus”. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra też do filmów niemych.

Jako support wystąpi ze specjalnie przygotowanym materiałem rzeszowski artysta Musley. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Wstęp na wydarzenie jest płatny: 20 zł dla osób, które będą brały udział  w koncercie i warsztatach, 10 zł kosztuje udział w koncercie.

Bilety (warsztat i koncert) można kupić w Estradzie Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00, a także w pubie Underground (ul. Matejki 10) od poniedziałku do niedzieli od 17:00.

Emiter

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama