Reklama

Klubowo, rockowo, alternatywnie. „Od Kuchni…” i  na dziedzińcu, na scenie i w klubie, a może w instytucji kultury? Chyba, że ktoś woli planszówki, albo ewentualnie pękać ze śmiechu. Propozycji kulturalnych, klubowych, plastycznych, warsztatowych w ten weekend w Rzeszowie nie zabraknie.

Czy powrót do szarej rzeczywistości o wakacyjnej przerwie musi od razu oznaczać nudę? Absolutnie! Bo Rzeszów tętni życiem cały rok i dlatego warto przyjrzeć się naszym kulturalno-rozrywkowym propozycjom w nadchodzący wrześniowy weekend.

PIĄTEK

Kiedy tydzień mija lekko, to warto zakończyć go nieco mocniej w klubie Vinyl (ul. Piłsudskiego 31). To właśnie tam na scenie zagoszczą aż trzy grupy, które specjalizują się w mocnych uderzeniach. A są to: Psycho Visions, Koios, Tiberius, którzy wieczorem zagrają w Vinylu. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w klubie. Początek koncertu o godz. 19:00.

Muzyczną atrakcją w stylu metal, alternative rock, hard rock oraz post rock będzie VII Festiwal Zespołów Alternatywnych „Rockowyja”.

Festiwal promuje alternatywą scenę muzyczną Rzeszowa, gdzie główną atrakcją poszczególnych edycji imprezy stają występy znanych i cenionych w całej Polsce zespołów, które wskazują Rzeszów jako swój rodowód.

Ósma edycja będzie wyjątkowa, ponieważ motywem przewodnim specjalnej edycji mini-festiwalu będą występy zespołów z żeńskimi wokalami. Zagrają: Selfdestruction, The Key Story, FatStuFF i gwiazda wieczoru rzeszowski zespół Spiral. Impreza odbędzie się w RDK filia „Wilkowyja” (ul.  Olbrachta 120). Początek o godz. 16:30. „Rockowyi” patronuje Rzeszów News.

Don Kichot

Z kolei dla  miłośników muzyki disco dobrą alternatywą od alternatywy będzie impreza „Wszystkie twarze disco”, która obędzie się niezmiennie w Kula Bowling&Club (ul. Krakowska 20). Wstęp wolny. Początek imprezy – 21:00.

Piątkową, nieco bardziej ambitną propozycją na miły wieczór, może być retransmisja baletu „Don Kichot” z moskiewskiego Teatru Bolszoj, którą będzie można obejrzeć w Multikinie.

Owa sztuka to baletowa komedia luźno oparta na wątkach powieści Cervantesa, która  kipi od tanecznych popisów, stylizowanych ognistych hiszpańskich tańców i przezabawnych scen pantomimicznych.

Kitri, córka oberżysty, kocha z wzajemnością biednego cyrulika Basilia, ale ojciec chce ją wydać za bogatego szlachcica. Na szczęście sprytny Basilio i rezolutna Kitri z pomocą błędnego rycerza Don Kichota oraz jego giermka Sancho Pansy wywiodą ojca dziewczyny w pole i otrzymają rodzicielskie błogosławieństwo.

Balet będzie można obejrzeć o godz. 18:00. Bilety w cenie 30/35 można kupić w kasie kina.

SOBOTA

Ten dzień będzie zdecydowanie należał do „Kultury od Kuchni”. W godzinach 14:00-17:00 na rzeszowskim Rynku obędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Rzeszowski Dom Kultury zatytułowane  „Lampiony” i  „Malowana Ekotorba”.

Odbędzie się także happening artystyczny „Modemy” przygotowany przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Rzeszowski. Podczas niego powstaną obrazy malowane w przestrzeni miejskiej.

Po spotkaniu ze sztukami plastycznymi będzie można wieczorem spotkać się również na Rynku ze sztukami muzycznymi, ponieważ od 19:00 na rzeszowskiej scenie zagra Jorgos Skolias i Oleś Brothers „Sefardix”, którzy łączą blues, jazz i rock.

Wystąpi także Łagodna Pianka, znana z abstrakcyjnego poczucia humoru, przebojowych wywiadów oraz świetnej koncertowej renomy. Zespół z Sędziszowa Małopolskiego ma za sobą koncerty m.in. na Coke Live Music Festival, Męskim Graniu, czy na Festiwalu w Jarocinie.

W ramach „Kultury…” odbędzie się też akcja tzw. „drzwi otwarte”, podczas której będzie można bezpłatnie wejść do miejskich instytucji kultury i zobaczyć, co ciekawego się w nich kryje. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Sobotnie spotkanie z kulturą można również zakończyć w klubowym stylu, ponieważ w Vinylu (Piłsudskiego 31) po raz pierwszy obędzie się  impreza „12″ Deep House Crew” – projekt kultywujący klasyczny nośnik muzyczny – winyl – oraz szerokie spektrum gatunku house music: soulful, jackin’, tech-house, minimal.

Gośćmi tego wydarzenia będą – Jazzie D z Wrocławia i Sergiusza z Żorów. Muzyczne wsparcie zagwarantują im również gospodarze Michael Smooth i Daze z Beats of Silky Style. Początek imprezy o 22:00, bilety w cenie 5/10 zł do kupienia w klubie.

W podobnym klimacie od 21:00 będzie się można bawić również w Kula Bowling&Club (ul. Krakowska 20). Wstęp wolny.

Kosmiczne zawody

W sobotę o godz. 10:00 w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce rozpoczną się trwające do poniedziałku Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. Ponad 450 konstruktorów z 10 krajów świata rywalizować będzie w czterech konkurencjach będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. Szczegóły TUTAJ.

Sobota może się stać również dobrym czasem na spędzenie wspólnych chwil z rodziną podczas „Gier dramowo-teatralnych dla małych i dużych”. Spotkanie będzie polegało na nauce i rozwoju przez zabawę. Do tego celu zostały stworzone gry i ćwiczenia, w których używając ciała i wchodząc w interakcje z innymi ludźmi organizatorzy stawiają na dobrą zabawę oraz wprawianie w dobry nastrój.

Zajęcia poprowadzi Ola Chodasz, prezeska Fundacji Rozwoju „Dobre Życie”, która specjalizuje się  w dramie i tworzeniu interaktywnych przedstawień, prowadzi na co dzień warsztaty rozwojowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i grup międzypokoleniowych.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 w budynku Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24). Wstęp wolny.

Bazarek dziecięcy 

A od 13:00 w tym samym miejscu będzie można skorzystać z darmowej sesji jogi śmiechu. Wystarczy zabrać ze sobą matę (lub kocyk), wygodny strój, coś do picia i pozytywne nastawienie! Dzięki zajęciom zredukujesz stres, poprawisz odporność i staniesz się bardziej optymistycznie nastawiony do świata. Zajęcia poprowadzi Joginka Śmiechu Ewa Gyurkovich, założycielka Rzeszowskiego Klubu Śmiechu.

Chęć udziału w darmowej sesji należy zgłaszać w wiadomości prywatnej na Facebooku – TUTAJ. Liczba miejsc ograniczona.

Warto też wybrać się też do pubu Kultura na „Bazarek dziecięcy” (ul. Szopena 59). W godz. 10:00-16:00 będzie można kupić w niskich cenach ubranka, zabawki oraz akcesoria dla dzieci, a także spędzić miło czas  i napić się pysznej kawy.

A sobotnią noc można spędzić grając w… planszówki! Taką nietypową, jak na nasze czasy, zabawę oferuje Królestwo Bez Kresu (ul. Piłsudskiego 8-10). Repertuar obejmuje również gry karciane. Na nocny maraton można przynieść swoje gry, albo skorzystać z bogatej oferty KBK. Wstęp 5 zł.

NIEDZIELA

Niedzielne popołudnie można spędzić… „Chóralnie – Rockowo – Koncertowo!”. Taki koncert proponują panowie z Katedralnego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Cantores Resovienses” pod dyrekcją Marcina Florczaka oraz rzeszowski zespół rockowy Rage.

W programie m.in. „Zdrowaś Królewno wyborna”, „Nieście chwałę”, „Laudate Dominum”, południowoafrykańska „Siyahamba” i „Viva la Vida Coldplay’a” oraz utwory z najnowszej płyty zespołu Rage pt. „Synestezja”. Koncert odbędzie się  w Parku Papieskim przy Katedrze Rzeszowskiej o godz. 13:15.

Koncert przy fontannie

Kolejną niedzielną propozycją w miejskim plenerze będzie koncert orkiestry symfonicznej, ponieważ  muzycy z Filharmonii Podkarpackiej postanowili wyjść z sali koncertowej do mieszkańców Rzeszowa i zaprezentować swoje   umiejętności przy fontannie multimedialnej (al. Lubomirskich).

To właśnie tam orkiestra filharmonii zaprezentuje największe przeboje muzyki klasycznej i rozrywkowej.  W programie aż 24 utwory, a w tym m.in. arie z oper np. słynna „Aria Torreadora” z opery „Carmen”, pieśni neapolitańskie np. „Czardasz Rozalindy”, „O sole mio” czy „Dziewczęta z Barcelony”.

W programie również utwory rozrywkowe, które zostały opracowane na orkiestrę symfoniczną, m.in. „What a wonderful world” Louisa Armstronga czy „Strangers in the night”  Franka Sinatry.

Orkiestrze będzie przewodniczył dyrygent – Piotr Sułkowski, a klasyczno-rozrywkowe dźwięki wzbogacą dwa soprany : Aleksandry Wiwały  i Sylwii Strugińskiej  oraz dwa tenory – Adama Szerszenia oraz Dariusza Stachury. Początek koncertu o 17:00, wstęp wolny.

Szalone nożyczki

Niedziela to też dobra okazja, aby wybrać się do teatru. I tu można skorzystać z niezawodnej „Siemaszkowej”, która w swoim repertuarze zachwyca niezmiennie kultowym spektaklem interaktywnym „Szalone nożyczki”, gdzie widzowie pełnią jedną z ról i to od nich zależy rozwój sytuacji i zakończenie przedstawienia.

Bilety w cenie 35/50 zł można kupić na stronie teat-rzeszow.pl lub w kasie teatru. Spektakl rozgrywa się na dużej scenie o godz. 18:00.

Nieco późniejszą propozycją może być „Rycerz nieistniejący”, czyli mężczyzna odważny, szlachetny i zawsze wierny rycerskiemu kodeksowi – zarówno na polu bitwy, przy stole, jak i w alkowie. Ale czy taki istnieje?

Agilulf z Guildiverny, paladyn Karola Wielkiego, nie posiada ciała, a jego zbroja w środku jest pusta. Pomaga mu cudaczny giermek, który nie dowierza własnemu istnieniu i uparcie usiłuje się upodobnić do wszystkich napotkanych wcieleń materialnego świata. Wspólnie wyruszają na wyprawę, której celem jest obrona dobrego imienia Agilulfa, który został pomówiony o bezprawne noszenie pasa.

Ta niezwykła baśń ma z zadanie przenieść widzów  w świat fantastycznych przygód, okrutnych zbójców, dzikich bestii, nie całkiem pobożnych zakonnic oraz masy innych dziwów, które nawet się nikomu nie śniły. Spektakl odbędzie się o godz. 21:00 na dziedzińcu teatru im. Wandy Siemaszkowej. Bilety w cenie 20 zł można kupić na stronie teatru lub w kasie.

Dron Show Rzeszów

Na Stadionie Miejskim w Rzeszowie przy ul. Hetmańskiej natomiast odbędzie się Dron Show Rzeszów w godz. 10:00-18:00. To otwarty piknik dla fanów i przyszłych fanów urządzeń bezzałogowych oraz nowych technologii. Podczas imprezy odbędą się wyścigi pełne emocji zawody wielowirnikowców; prezentacje bezzałogowców; zajęcia kreatywne dla dzieci i młodzieży oraz wystawy innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Wstęp na Dron Show Rzeszów bezpłatny.

W niedzielny wieczór do Wojewódzkiego Domu Kultury (ul. Okrzei 7)  zaprasza grupa „Na Chybił Trafił” na wieczór improwizacji scenicznej. Występ odbędzie się na sali widowiskowej WDK. Organizatorzy gwarantują  pozrywane boki ze śmiechu, integrację z publicznością, emocje, łzy śmiechu i rozpromienione twarze.

Bilet w cenie 10 zł można kupić w WDK przed występem.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.l

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: