– Koalicja PSL z PiS w powiecie sanockim na dzień dzisiejszy była jedyną możliwą – odpowiada Alicja Wosik, była wicewojewoda podkarpacki, na oświadczenie wojewody Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej.

[Not a valid template]

 

Dzisiaj (2 grudnia) wojewoda Chomycz-Śmigielska (PO) wydała oświadczenie, w którym mocno skrytykowała swoją do wczoraj zastępczynię Alicję Wosik (PSL), że ta po rezygnacji ze stanowiska i zdobyciu mandatu radnej w radzie powiatu sanockiego weszła do koalicji w zarządzie powiatu z Prawem i Sprawiedliwością.

Wojewoda w oświadczeniu napisała, że o informacje wejściu Wosik do koalicji z PiS przyjęła z „dezaprobatą i dużym zażenowaniem”. Jednocześnie Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała, że Alicja Wosik 1 grudnia została odwołana ze stanowiska wicewojewody przez prezesa Rady Ministrów.

Na oświadczenie wojewody zareagowała Wosik, która dzisiaj także wydała swoje oświadczenie. Była wicewojewoda przypomniała, że decyzję o starcie w wyborach samorządowych ogłosiła na konferencji 22 listopada i tego samego dnia powiadomiła o tym wojewodę.

Przed złożeniem ślubowania na radną, Alicja Wosik złożyła pisemną decyzję o rezygnacji z funkcji wicewojewody, która została przyjęta 1 grudnia przez premier Ewę Kopacz. Wosik w oświadczeniu zgodziła się z Chomycz-Śmigielską, że koalicja PO-PSL sprawdza się w strukturach rządowych i samorządowych.

„Dlatego też mamy zalecenie zawierania podobnych koalicji również na niższych szczeblach samorządu – tam gdzie jest to możliwe. Tam, gdzie nie ma do tego warunków, funkcjonują różne koalicje i są na to dziesiątki przykładów (np. niedawna koalicja PO-PSL-PiS w sejmiku województwa świętokrzyskiego, wysoko oceniona przez marszałka PSL Adama Jarubasa, czy też inne przykłady koalicji w powiatach i gminach)” – napisała Alicja Wosik.

Specyficzne realia

Zdaniem byłej wojewody w powiecie sanockim, gdzie została radną, są „specyficzne realia” i „jedyną możliwością na dzisiejszy koalicją jest ta zawarta 1 grudnia, z udziałem: 2 radnych PSL + 3 radnych komitetu obywatelskiego + 6 radnych PiS”.

„Przy czym pozostajemy otwarci na współpracę z pozostałymi radnymi” – zaznaczyła Wosik.

Alicja Wosik w oświadczeniu napisała, że decyzja o koalicji m.in. PSL z PiS jest „suwerenną decyzją” radnych zgodną „z rotą ślubowania”, która nakazuje m.in. „czynić wszystko dla pomyślności wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli”.

„Wypełniamy w ten sposób także szczególne posłannictwo PSL, które nade wszystko nakazuje nam dbałość o dobro Małych Ojczyzn i ich mieszkańców. Oceniam zawartą koalicję jako wysoce korzystną dla Powiatu Sanockiego i jego mieszkańców, stąd też moja decyzja” – tłumaczy Alicja Wosik.

Jej zdaniem w samorządach „dobro lokalnych społeczności ma pierwszeństwo przed polityką”.

– „Tej zasadzie pozostaję wierna i wiem, że znajduje ona zrozumienie wśród wielu działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, do którego przynależę i którego szeregów nigdy nie miałam zamiaru opuszczać” – oświadczyła była wicewojewoda.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama